Yozgat Çamlığı Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yozgat Çamlığı Millî Parkı
Yozgat-çamlığı-milli-parkı.jpg
yes
Tür Millî Park
Konum Yozgat
Koordinatlar 39.80590 K ; 34.81524 D
Yüzölçümü 264 hektar
Açılış 5 Şubat 1958
Durum Faaliyette
Resmî site Yozgat Çamlığı Millî Parkı

Yozgat Çamlığı Millî Parkı, İç Anadolu Bölgesi'nde insan etkisi ile meydana gelen step içerisinde yer alan sayılı kalıntı ormanlardan biridir. Türkiye'nin ilk millî parkı olma özelliğine sahip olan parkın ortalama yüksekliği 1350 metredir. Sahadaki arazinin morfolojik özelliklerini tepeler, sırtlar ve vadilerde parçalanmış dalgalı düzlükler meydana getirmektedir.

265 hektar çamlık, 1958 yılında Yüksek İcra Vekilleri Heyeti'nin kararıyla millî park haline getirilmiştir. Bakanlar Kurulu kararıyla kullanma ve irtifa hakkı Orman Genel Müdürlüğü'ne verilmiştir.

Şehrin 2 kilometre güneyinde yer alan Çamlık Millî Parkı, güzel bir dinlenme ve eğlenme yeridir. İçerisinde bulunan çam çeşidinin bir benzerinin sadece Kafkaslar'da olduğu bilim adamlarınca tespit edilmiştir. Yozgat'a 2 kilometrelik bir asfalt yolla bağlanır. İçerisinde 3 yıldızlı bir otel mevcuttur. Ayrıca İl Özel İdaresi'nce yaptırılan gazino ve restoran, kamp yerleri, çocuk oyun parkı, soğuk su çeşmeleri, temiz havası ve bitki örtüsüyle görülmeye değer bir yerdir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]