Altınbeşik Mağarası Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Altınbeşik Mağarası Millî Parkı
Altınbeşik mağarası girişi - panoramio.jpg
yes
Tür Millî Park
Konum Altınbeşik Mağarası / Antalya
Yüzölçümü 1.156 hektar
Açılış 1994
Durum Faaliyette
Resmî site Altınbeşik Mağarası Millî Parkı

Altınbeşik Mağarası Millî Parkı, Antalya ilinde bulunan milli park. İbradi (Aydınkent) ilçesine 9.7 km uzaklıkta olan Ürünlü köyünün yaklaşık 5 km güneydoğusundadır. Derin ve sarp Manavgat vadisinin batı yamacında yer almaktadır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Altınbeşik Mağarası, Türkiye’nin 1., Avrupa’nın 3. En büyük sualtı gölü mağarasıdır. İncelmeler sonucunda iç kollarıyla birlikte uzunluğu yaklaşık 2200 metreye ulaştığı ortaya çıkmıştır. Mağara suyunun yer yer derinliği 15 metreyi bulmaktadır. Mağaranın iç kısımlarında bulunan travertenlerin en büyüğü 44 metre yüksekliğindedir. Orta kısmında doğal kayalardan oluşan bir adet köprü vardır[1].

Mağara yaz aylarında ve sonbaharın başlarında ziyarete açıktır. İlkbahar ve kış aylarında mağaranın suyu yükseldiği için ziyarete kapanmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yapılan çalışmaların sonucu mağaranın önüne kadar özel araç ile ulaşılmaktadır. Mağaraya ulaşmak için önce Ürünlü Köyüne gelmek gerekiyor. Antalya -Alanya kara yolu üzerinden Ürünlü köyü arası yaklaşık 90 km’dir. Yine Manavgat ilçe merkezinden Ürdünlü köyüne ulaşmakta mümkündür. Manavgat merkez ile köy arası 45 km’dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Altınbeşik Mağarası Özellikleri". antalyagezirehberi.net. 5 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2021.