Sarıkamış-Allahuekber Dağları Millî Parkı

Koordinatlar: 40°18′07.27″K 42°36′52.04″D / 40.3020194°K 42.6144556°D / 40.3020194; 42.6144556
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sarıkamış-Allahüekber Dağları Millî Parkı
Türkiye üzerinde Sarıkamış-Allahuekber Dağları Millî Parkı
Sarıkamış-Allahuekber Dağları Millî Parkı
Sarıkamış-Allahuekber Dağları Millî Parkı (Türkiye)
Harita
yes
TürMillî Park
KonumErzurum, Kars
Yüzölçümü22.519 hektar
Açılış2004
DurumFaaliyette
Resmî siteSarıkamış-Allahüekber Dağları Millî Parkı


Sarıkamış-Allahüekber Dağları Millî Parkı, Erzurum ve Kars illeri sınırları içinde, 22.519 hektarlık alanda 2004 yılında kurulmuş millî park. Binlerce Osmanlı askerinin öldüğü başarısız Sarıkamış Harekâtı, yaban hayatı zenginliği ve Sarıçam yayılışı Millî parkın temel özelliklerini oluşturur.

Kaynak değerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Park; Sarıkamış, Şenkaya ve Selim ilçeleri sınırlarında bulunur. Park alanının birinci kaynak değeri Alpin çayırlar kuşağında yayılış gösteren saf sarıçam ormanlarıdır. Türkiye'de 2000–2200 m yükseklikten sonra ağacın bulunmadığı çayır kuşağı yer alır. Milli parkın ikinci kaynak değeri Sarıkamış harekâtına ev sahipliği yapmasıdır. Savaş ve trajedinin merkezi olan alanda; Allahuekber Tepe şehitliği, Dikenli Tepe Tabya Şehitliği, Çakırbaba şehitliği, Ağababa Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Sarıkamış Şehitliği, Soğanlı Şehitliği, Divik Köyü Şehitliği, Bardız Geçidi Şehitliği bulunmaktadır.

Doğal yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Sarıçam ormanlarının en yüksek rakımda saf meşçere oluşturduğu alandır. Çam türleri arasında az miktarda adi ardıç ve titrek kavak yer alır.

Park alanında memelilerden; kurt, ayı, tavşan, domuz, tilki, porsuk, vaşak ve sincap, kuş türlerinden; doğan, keklik, yabani güvercin, saksağan, alakarga ve sığırcık, balıklardan; sazan ve alabalık, sürüngenlerden; yılan, kaplumbağa ve kertenkele yaşamaktadır.

Kullanım ve konaklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Millî park alanı kış ve dağ sporları yapmaya uygundur. Kamp yapma ve günübirlik piknik aktivitesi için uygun alanlar bulunur. Konaklama için motel ve otel bulunmaktadır. Kış sporları için telesiyej ve pist bulunmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

3. Ordu kış kıyafetiyle
Ruslar Sarıkamış yollarında donmuş askerleri toplarken.