İçeriğe atla

Mesaj (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mesaj (Contact)
YazarCarl Sagan
ÜlkeABD
DilIngilizce
KonuBilimkurgu
YayımcıSimon and Schuster
ISBN0-671-43400-4
OCLC12344811

Mesaj, Amerikalı bilim insanı Carl Sagan'ın 1985 tarihli sert bilimkurgu romanıdır. İnsanlık ile teknolojik olarak daha gelişmiş, dünya dışı bir yaşam formuyla insanlık arasındaki teması konu alır. 1985 ABD'nin en çok satanlar listesinde 7. sırada yer aldı. Roman, 1979'da Sagan ve (daha sonra evlendiği) Ann Druyan'ın senaryosunu oluşturdu; filmin gelişimi durduğunda, Sagan durmuş filmi bir romana dönüştürmeye karar verdi. Film konsepti daha sonra yeniden canlandırıldı ve sonunda 1997'de Jodie Foster'ın oynadığı Contact filmi olarak piyasaya sürüldü.

Mesaj[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukken Eleanor "Ellie" Arroway, bilim ve matematiğe karşı güçlü bir yetenek ve ilgisiyle dikkat çekiyor. Bir okul dersinden memnun olmadığından, π aşkın olduğuna ikna etmek için kütüphaneye gider. Altıncı sınıfta babası ve rol modeli Theodore ("Ted") ölür. John Staughton adında bir adam üvey babası olur ve ilgi alanlarına pek destek vermez. Ellie onu bir aile üyesi olarak kabul etmeyi reddeder ve annesinin sadece zayıflıktan yeniden evlendiği sonucuna varır.

Ellie, Harvard Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, tanınmış bir radyo gökbilimcisi olan David Drumlin'in gözetiminde Caltech'ten doktorasını alır. Sonunda New Mexico'da dünya dışı istihbarat (SETI) arayışına adanmış bir radyoteleskop dizisi olan "Argus Projesi" nin direktörü olur. Bu, onu SETI'nin finansmanını kesmeye çalışan Drumlin de dahil olmak üzere bilim camiasının çoğu ile anlaşmazlığa düşürecektir. Şaşırtıcı bir şekilde, proje 26 ışık yılı uzaklıktaki Vega sisteminden gelen bir dizi asal sayı içeren sinyali keşfeder.[1] Daha fazla analiz, sinyalin kutuplaşma modülasyonundaki bilgileri ortaya koyuyor: Adolf Hitler'in 1936 Yaz Olimpiyatları'nda Berlin'deki açılış konuşmasının yeniden iletimi, Dünya'nın iyonosferinden kaçacak kadar güçlü ilk televizyon sinyalidir.[2]

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, dünya dışı varlıklardan gelen ilk teyit edilen iletişimin sonuçlarını tartışmak için Ellie ile bir araya gelir. Ellie, Başkanlık Bilim Danışmanı Ken der Heer ile tanışır. Ellie, Sovyet meslektaşı Vaygay Lunacharsky'nin yardımıyla, sinyalin yedekli izlenmesini ayarlayabilir, böylece bir teleskobu her zaman Vega'ya dönük durumda tutmayı başarır. Gelişmiş bir makinenin planlarını açıklayan üçüncü bir mesaj bulunur. SETI bilim adamları, 30.000 sayfanın kodunu çözmenin hiçbir yolu olmadığından, gözden kaçırdıkları bir başlangıç olması gerektiğini düşünüyordur.

Makine[değiştir | kaynağı değiştir]

Başkan'ın ısrarı üzerine Ellie, iki dini liderle, Billy Jo Rankin ve Palmer Joss ile görüşmeyi kabul eder. Yaşam boyu dinsel bir şüpheci olan Ellie, ağır bir Foucault sarkacının yanında durarak ve genliğinin artmayacağına güvenerek Joss'u bilime olan inancına ikna etmeye çalışır. Rankin'in patlamalarını görmezden gelse de Joss'un dünya görüşü Ellie'nin ilgisini çeker. Kısa bir süre sonra Ellie, makineyi yeni kurulan bir konsorsiyumla görüşmek için Paris'e gider. Katılımcılar, makinenin beş koltuklu on iki yüzlü bir araç olduğu konusunda fikir birliğine varıyor. Konferansta Ellie, sevdiği adamla evlenmek için Hindistan'ı terk eden doktor Devi Sukhavati ile tanışır, ancak bir yıl sonra onu hastalıktan kaybetmiştir. Mesajın son parçası, ölümsüzlük kavramına takıntılı bir kişisel ilgi duyan birçok yüksek teknoloji endüstrisinde bir milyarder olan SR Hadden, Ellie'nin faz modülasyonunu kontrol etmesini önerdiğinde keşfedildi. Bu, astarı ortaya çıkarır ve böylece makinenin yapımının başlamasına izin verir.

Amerikan ve Sovyet hükûmetleri, makinenin aynı kopyalarını oluşturma yarışına girerler. Sovyet projesindeki hatalar keşfedildikçe, Amerikan makinesi tek seçenek haline geliyordur. Ellie, beş yolcudan biri olmak için başvurur, ancak onun yeri David Drumlin'e verilir. Ağır güvenliğe rağmen, bir grup aşırılıkçı Wyoming'deki fabrikasyon tesislerinden birine bomba yerleştirmeyi başarır. Üç gök bilimcinin ziyareti sırasında, bomba patlar, Drumlin'i öldürür ve bu olay makinenin tamamlanmasını süresiz olarak ertelemektedir. Ellie'nin ailesi de, annesi felce neden olan felç geçirdiğinde acı çekiyor. John Staughton, Ellie'yi yıllarca kendi annesini görmezden gelmekle suçlar.

Ellie, SR Hadden'in özel bir uzay istasyonunda ikamet ettiğini öğrenir. Gemideyken, şirketinin Japonya'nın Hokkaido kentinde makinenin üçüncü bir kopyasını gizlice inşa ettiğini itiraf eder. Aktivasyon tarihi 31 Aralık 1999 olarak belirlenir ve Ellie, Vaygay ve Devi'ye üç koltuk verildi. Diğer ikisi, her şeyin teorisini keşfetmesiyle tanınan Nijeryalı fizikçi Abonnema Eda'ya ve Çinli arkeolog ve Qin hanedanı uzmanı Xi Qiaomu'ya verildi. Ellie, Japonya'dayken Joss'tan bir madalyon alır ve bu madalyon etkinleştirilirken Makine'de taşır.

Galaksi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oniki yüzlü, etkinleştirildikten sonra grubu bir dizi solucan deliği içinden Samanyolu'nun merkezine yakın büyük bir istasyona taşır. İstasyon, beşinin ayrıldığı gerçeküstü Dünya benzeri bir plaj içeriyordur. Ellie, halkının temas kurma nedenlerini açıklayan ve entropinin etkilerine karşı Cygnus A'da yeterince kütle biriktirerek evrenin özelliklerini değiştirme projelerini anlatan Ted Arroway'dan ayırt edilemeyen bir biçimde dünya dışı bir insanla tanışır. Ayrıca ona solucan deliği sisteminin bilinmeyen öncüler tarafından inşa edildiğini söyler ve π gibi aşkın sayılarda yapay mesajların keşfine işaret eder. Ellie, sevdiklerinin simülasyonlarıyla da tanışan diğer dört gezginle yeniden bir araya gelir. Oniki yüzlü onları Dünya'ya geri götürmeden önce karşılaşmanın video kanıtını yakalar.

Yolcular döndüklerinde, saatler gibi görünen sürenin Dünya'nın bakış açısından hiç zaman almadığını keşfederler. Ayrıca, tüm video görüntülerinin, muhtemelen solucan deliklerindeki manyetik alanlar tarafından silindiğini öğrenirler. Hükûmet yetkilileri, Hadden'in görünüşte öldüğünü ve yayının 26[3] yıllık bir gecikme olmaksızın bir şekilde durdurulduğunu gördükten sonra, yolcuları uluslararası bir komplo kurmakla suçluyorlardır. Daha fazla kanıt bulunana kadar Ellie'ye ve yol arkadaşlarına sessizce şantaj yaparlar. Palmer Joss, yalnızca inançla haklı gösterebileceği hikâyesine inanmaya istekli birkaç kişiden biri olur.

Yayın tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukken bilimkurgu ve fantezi okumak, Carl Sagan'a gök bilimci olma konusunda ilham verdi. Bir yetişkin olarak, okuyucuların gerçek bilimi ve tarihi anlamalarına yardımcı olan, Robert Heinlein'in " - Ve Çarpık Bir Ev Yaptı " ve L. Sprague de Camp'in Lest Darkness Fall'sı gibi gerçekçi hikâyeleri tercih etmiştir. 1978'de Sagan, bilimkurgu nedeniyle, "Tabii ki ilgilenecek pek çok genç tanıyorum, ama hiçbir şekilde şaşkınlık içinde, yarın dünya dışı bir medeniyetten bir mesaj almayacağımızı" tahmin etmişti.[4] 1981'de Simon & Schuster, Sagan'a roman için 2 milyon dolarlık bir avans verdi. O zamanlar "ilerleme, henüz yazılmamış bir kitap için şimdiye kadarki en büyük ilerleme oldu."[5] İlk baskı 265.000 kopya basıldı. İlk iki yılda 1.700.000 kopya sattı. Ayın Kitabı Kulübü'nün ana seçkisiydi.[6]

Sagan'ın arkadaşı fizikçi Kip Thorne, Sagan romanın ana hatlarını geliştirirken Sagan'a solucan deliklerinin doğası hakkında fikir vermiştir.[7]

Roman 1986'da En İyi İlk Roman Locus Ödülü'nü kazandı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ A sequence of prime numbers is a commonly predicted first message from alien intelligence, since mathematics is considered a universal language, and it is conjectured that algorithms that produce successive prime numbers are sufficiently complicated so as to require intelligence to implement them.
  2. ^ Sagan 1985. p. 94.
  3. ^ Later measurements from the Hipparcos satellite have reestablished the distance to Vega at 25 light years.
  4. ^ Sagan (28 Mayıs 1978). "Growing up with Science Fiction". The New York Times (İngilizce). s. SM7. ISSN 0362-4331. 11 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2018. 
  5. ^ Davidson 1999.
  6. ^ Spence
  7. ^ "Contact – High Technology Lends a Hand/Science of the Soundstage". Warner Bros. 4 Mart 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2014. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]