Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(SETI sayfasından yönlendirildi)
SETI logosu

SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence; Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması), Dünya-dışı bir uygarlıktan veya başka bir gezegenden gelen mesajların varlığının saptanması ve saptanması halinde incelenmesi amacıyla ön çalışmaları 1960’lı yıllarda ABD tarafından yapılan, daha sonra geliştirilerek 1971’de NASA tarafından başlatılan bir projedir. Projenin amacı Dünya dışı bir uygarlıktan veya uzak bir gezegenden gelen mesajların varlığını saptanması ve var olduklarının saptanması halinde bunların incelenmesiydi.

Yıldızlar arası yolculuklar yapan zeki uzaylılarla doğrudan temas ve karşılaşma, bilim-kurgu hikâyelerinde de kullanılan yaygın bir temadır. Ancak bu yıldızlar arası yolculukların önündeki teorik engeller, bunun çok güç olduğunu öngörmektedirler. Bu tarz bir "ilk temas" için alternatif bir arayış, Güneş Sistemi dışı bir gezegenden gelen yıldızlar arası iletişim dalgalarını aramak için gökyüzüne bakmaktır. Bunun önünde pek çok engeller vardır.

Güneş sistemi dışı bir gezegendeki bir uygarlığı ziyaret etmek mükemmel olabilirdi; ancak şu an için bu insan yeterliliklerinin çok ötesindedir.

SETI projesi kaynak yetersizliğinden 2011 yılında durdurulsa da[1] 2012 yılında yeniden faaliyete geçmiştir.

Radyo deneyleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mikrodalga pencere gibi bir zemin tabanlı bir sistem tarafından görüldü. NASA raporu SP-419 Gönderen: SETI - Dünya dışı zeka için ara

Birçok radyo frekansları atmosferimize oldukça iyi nüfuz eder. Bu nedenle büyük radyo antenleri kullanarak kozmosu araştırma fikri radyo teleskoplarının üretilmesi ve gelişmesine yol açtı. Dahası, insan çabalar bu tür televizyon ve radyo gibi iletişim bir yan ürün olarak önemli elektromanyetik radyasyon yayarlar. Bu sinyaller nedeniyle tekrarlayan doğal ve dar bant genişlikleri gibi yapaya kadar tanımak için kolay olurdu. Eğer bu tipik ise, bir dünya dışı medeniyet keşfetmenin tek yolu, Güneş Sistemi dışındaki bir yerden doğal olmayan radyo emisyonlarını tespit etmek olabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ yenimedyaduzeni.com 28 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. SETI durduruldu - 24.06.2011 tarihinde erişilmiştir

Daha fazla bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]