İçeriğe atla

Şirketler birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rusya Demiryolları Başkanı Vladimir Yakunin ve PATENTES TALGO S.L.'nin genel müdürü José María de Oriol Fabra (solda), Dmitry Medvedev ve İspanya Kralı Juan Carlos I'in huzurunda karşılıklı işbirliğine ilişkin bir anlaşma imzalarken.

Konsorsiyum ya da Şirketler Birliği, iki ya da daha fazla işletmenin belirli bir projenin uygulanması konusunda yaptığı iş birliğidir.

Belli bir konuda, ortak menfaati olan ve genellikle kredi verenlerin (bankaların) teşkil ettiği iktisadi bir grup. Uluslararası kuruluşların ve hükûmetlerin iktisadi ve mali yardımları yürütmek için meydana getirdikleri birliklere de konsorsiyum denilmektedir.

1962 yılında Türkiye'ye dış kredi sağlamak üzere çeşitli batılı ülkelerle, uluslararası mali kuruluşların teşkil ettiği bir Türkiye'ye Yardım Konsorsiyumu kurulmuştur. Bu kuruluş Türkiye'nin üyesi bulunduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Konsorsiyum, Türkiye'ye program, proje, borç tecili ve finansman kredileri vermektedir.