Mars Pathfinder

Vikipedi, özgür ansiklopedi
pathfinder ve sojourner
Pathfinder ve Sojourner (Ekim 1996)

Mars Pathfinder (MESUR Pathfinder[1][2]) 1997 yılında Mars yüzeyine üzerinde bir ana istasyonu ve keşif robotunu başarıyla indirmiş bir Amerikan uzay aracıdır. İniş takımları ile birlikte Carl Sagan Hatıra İstasyonu olarak anılan tekerlekli ve hafif (10.6 kg/23 lb) keşif aracının adı ise Sojourner'dir.[3]

4 Aralık 1996 tarihinde NASA tarafından, Mars Global Surveyor fırlatıldıktan bir ay sonra Delta II iticileri kullanılarak fırlatılmıştır. 4 Temmuz 1997 tarihinde ise Mars yüzeyine başarılı şekilde iniş yapmıştır. Uzay aracı inişi ardından açılarak içinde bulunan ve Mars yüzeyinde birçok deney yapacak Sojourner'i yüzeyde serbest bırakmıştır. Görev atmosferik, iklimsel, jeolojik ve yüzeyi kaplayan taş ve toprak karışımı hakkında birçok deney içeriyordu. Ayrıca bu, NASA'nın Discovery Program (Keşif Programı) adını verdiği, amacı düşük bütçeli uzay araçları yapmak ve daha sık araç göndermek olan programın ikinci projesiydi. O zamalar yönetici koltuğunda oturan Daniel Goldin tarafından desteklenen projenin mottosu ise "Daha ucuz, daha hızlı ve daha iyi."idi. Görev, NASA'nın Mars Exploration Program (Mars Keşif Programı) adlı programından sorumlu, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nün bir bölümü olan Jet Propulsion Laboratory (JPL) tarafından yönetilmiştir. Proje yöneticisi JPL'den Tony Spear'dı.

Bu görev Mars'a yapılacak ve kaşif robotu bulundurması planlanlanan görevlerden ilkidir. Ayrıca 1976'da iniş yapan iki Viking aracının ardından kızıl gezegene yapılan ilk başarılı iniştir. Her ne kadar Lunokhod Programı ile Ay'a kaşif robotu göndermekte başarılı olsa da Sovyetler Birliği'nin Mars Projesi'nde kaşif robot kullanma üzerine yaptığı çalışmalar başarısız olmuştur.

Bilimsel deneylere ek olarak, Mars Pathfinder görevi aynı zamanda birçok konseptin ve teknolojinin sorunsuz çalıştığını kanıtlamıştır. Bunlardan bazıları, hava yastığı ile iniş sistemi ve otomatik obje kaçınma sistemleridir ki bu sistemler daha sonra Mars Exploration Rover Projesinde bir standart haline gelmiştir. Ayrıca Mars Pathfinder Mars'a yapılan insansız uzay görevlerinde çok düşük bir bütçe ile başarıya ulaşmış olmasından dolayı önemlidir. Proje, Mars Environmental Survey (MESUR) programının ilk görevidir.

Görevler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Daha hızlı, daha iyi ve daha ucuz" uzay aracı geliştirmenin mümkün olduğunu kanıtlamak. (Projenin hayata geçirilmesi üç yıllık bir geliştirme süreci ve 150 milyon dolar'dan daha ucuza malolmuştur.)
  • Birçok deney ve bu deneyler için malzemeler, araçlar bulunduran bir aracı farklı bir gezene göndermenin basit bir sistem ve Viking Projesi'nin neredeyse on beşte biri fiyatına üretilebileceğini göstermek.(Viking Projeleri 1974'te 935 milyon dolara, 1997'de ise 3.5 milyar dolara malolmuştur.)
  • NASA'nın ucuz bütçe politikasına projenin sonuna kadar bağlı kaldığının gösterilmesi. Projenin bitişine kadar toplam yapılan harcama 280 milyon $'dır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nelson, Jon.
  2. ^ Sawyer, Kathy (November 13, 1993).
  3. ^ Mars Pathfinder , NASA