Dünya dışı yaşam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dünya dışı yaşam bulmak için yapılan bazı büyük araştırmalar (Sol üst köşeden saat yönüne doğru):
1. Güneş Sistemi dışı gezegenleri gözlemleyen Kepler Teleskobu
2. Dünya dışından gelen radyo sinyallerini gözlemleyen SETI İstasyonu
3. Mars üzerinde gözlem yapan Curiosity Uzay Aracı

Dünya dışı yaşam, kökeni Dünya olmayan yaşamdır. Hali hazırda dünya dışında basit bakteri formunda yaşam olabileceği yönünde hipotezler bulunmakla birlikte, günümüze kadar gözlemlenebilen herhangi bir dünya dışı yaşam bulunmamaktadır.[1][2] Dünya dışı yaşam üzerinde araştırma yapan bilme astrobiyoloji denir.

Dünya dışında yaşamın başlangıcına dair farklı tahminler vardır. Bir görüşe göre yaşam evrenin farklı yerlerinde ayrı ayrı ortaya çıkmıştır. Bir diğer görüş ise panspermiadır, buna göre yaşam evrende bir noktada bir kez ortaya çıkmış ve yaşama uygun gezegenlere yayılmıştır. Sözü edilen dünya dışı yaşam biçimleri bakteriyel formların basitliğinden insansı akıllı varlıkların karmaşıklığına kadar her seviyede olabilir.

Venüs ve Mars gezegenleri, Jüpiter ve Satürn'ün bazı uyduları (Europa, Enceladus ve Titan) geçmişte yaşamın gelişmiş olabileceği veya hala yaşamın devam ettiği düşünülen yerlerdir. Gliese 581 yıldızının yeni keşfedilmiş iki gezegeni yaklaşık dünya kütlesindedir ve yörüngeleri yıldızlarının yaşam kuşağı içinde kalmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]