Nick Sagan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nick Sagan
Nick Sagan in 2018.jpg
Sagan, 2018
Doğum Nicholas Julian Zapata Sagan[1]
16 Eylül 1970 (1970-09-16) (52 yaşında)
Boston, Massachusetts, ABD
Milliyet Amerikalı
Meslek Roman yazarı, senarist
Önemli eser(ler) Idlewild, Edenborn, Everfree
Ebeveyn(ler) annesi: Linda Salzman; babası: Carl Sagan

Nicholas Julian Zapata Sagan (d. 16 Eylül 1970) Amerikalı Roman yazarı, senarist. Idlewild, Edenborn ve Everfree bilimkurgu romanlarının yazarıdır ve ayrıca Uzay Yolu: Yeni Nesil ve Uzay Yolu: Voyager bölümleri için senaryolar yazmıştır. Astronom Carl Sagan ile sanatçı ve yazar Linda Salzman'ın oğludur. İki ağabeyinden Dorion bilim yazarıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Altı yaşındayken, Nick Sagan'ın selamlaması "Dünya gezegeninin çocuklarından merhaba" kaydedildi ve NASA'nın Voyager Altın Plakları'na yerleştirildi.[2] Bir dizi dünya selamlama, manzara, ses ve müzikleri ile fırlatılan Voyager 1 ve Voyager 2 uzay aracı, artık evrendeki en uzak insan yapımı nesnelerdir ve Voyager 1, 25 Ağustos 2012'de Güneş Sistemi'nden ayrıldı. bunu ilk yapan.[3] Sagan, Mirman Okulu'na çocukken gitti ve lisans derecesini Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles'nden aldı.

Sagan, 1992'den beri Hollywood için yazmaktadır, senaryolar, televizyon oyunları, animasyon bölümleri ve bilgisayar oyunları üretmektedir. Paramount, Warner Brothers, New Line, Universal, Disney, oyuncu/yapımcı Tom Cruise ve yönetmenler David Fincher ve Martin Scorsese gibi çeşitli stüdyo ve yapım şirketlerinde çalışmıştır. Sagan, ödüllü bilgisayar macera oyunu Zork Nemesis: The Forbidden Lands'in yazarlarından biridir. Film çalışmaları arasında Orson Scott Card, Ursula K. Le Guin, Pierre Ouellette ve Charles Pellegrino'nun romanlarından uyarlamalar yer almaktadır. Televizyon çalışmaları arasında iki Uzay Yolu: Yeni Nesil bölümü ve hikâye editörü olarak çalıştığı Uzay Yolu: Voyager'ın beş bölümü yer almaktadır.

Milenyumun başında, astronot Sally Ride onu SPACE.com'da Eğlence ve Oyunların Baş Yapımcısı olarak çalışmak üzere işe aldı. SPACE.com'daki görevi sırasında, bir dizi roman için ilham kaynağı Sagan'a geldi ve Idlewild Üçlemesini 2002'de Penguin Putnam'a sattı.

Idlewild, Book Sense 76 tarafından seçilen Kirkus'tan yıldızlı bir inceleme aldı ve hem Borders hem de Barnes & Noble'dan yılın en iyi bilimkurgu/fantezi romanlarından biri olarak seçilmiştir. Neil Gaiman kitabı "Füzyon kurgunun hızlı tren yolculuğu gibi kesinlikle eğlenceli" ve "okumayı bırakmak istemeyeceğiniz türden bir kitap" olarak nitelendirmiştir.

Edenborn, Idlewild hikâyesine devam etmektedir (ancak bağımsız olarak da okunabilir). SFX Magazine incelemesinde Edenborn'a beş yıldızlı mükemmel vermiş ve onu "okuyabileceğiniz en iyi kıyamet sonrası romanlarından biri" ilan etmiştir. SF Crowsnest, Sagan'ı "doğrudan bilimkurgunun kalbine atılan bir adrenalin" olarak selamlarken, SF Site romanı "zarif bilimkurgu, karanlık ve akıldan çıkmayan, son sayfa çevrildikten çok sonra bile hafızalarda kalan karakterlerle" olarak nitelendirmiştir.

Serinin üçüncü bölümü Everfree, Sci Fi Weekly tarafından "şaşırtıcı derecede orijinal" ve "inkar edilemez derecede tatmin edici ve muzaffer" olarak övülmüştür. Kirkus, "Sagan'ın akıllara durgunluk veren kıyamet sonrası üçlemesinin tatmin edici, ürkütücü bir sonuca vardığını" belirtir. Kitabı "nakavt bir hikaye aracılığıyla sağlanan mantıklı insan işbirliği için güçlü bir savunma" olarak selamlamaya devam etmişlerdir.

Sagan, 2007 baharında Cornell Üniversitesi'nde senaryo yazarlığı dersleri vermiştir. Halen Ithaca Koleji'nde senaryo yazarlığı dersleri vermektedir.[4][5]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Idlewild (2003)
 • Edenborn (2004)
 • Everfree (2006)

Kısa hikayeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Tees and Sympathy", Subterranean Magazine #4 (2006)

TV[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • OurColony (2005)
 • Zork: Nemesis (1996) Cecilia Barajas ve Adam Simon ile

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Ray Spangenburg, Kit Moser: Carl Sagan: A Biography. Greenwood Press, Westport Connecticut, London, 2004, ISBN 978-0-313-32265-5, p. 74.
 2. ^ "Hello from the children of planet Earth"
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2021. 
 4. ^ "Official Blog, December 2006". Nicksagan.blogs.com. 4 Aralık 2006. 31 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2012. 
 5. ^ "Faculty, Nick Sagan". Ithaca College. 17 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]