Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
SETI logosu
SETI logosu

SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence; Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması), Dünya-dışı bir uygarlıktan veya başka bir gezegenden gelen mesajların varlığının saptanması ve saptanması halinde incelenmesi amacıyla ön çalışmaları 1960’lı yıllarda ABD tarafından yapılan, daha sonra geliştirilerek 1971’de NASA tarafından başlatılan bir projedir. Projenin amacı Dünya dışı bir uygarlıktan veya uzak bir gezegenden gelen mesajların varlığını saptanması ve var olduklarının saptanması halinde bunların incelenmesiydi.

Yıldızlar arası yolculuklar yapan zeki uzaylılarla doğrudan temas ve karşılaşma, bilimkurgu hikâyelerinde de kullanılan yaygın bir temadır. Ancak bu yıldızlar arası yolculukların önündeki teorik engeller, bunun çok güç olduğunu öngörmektedirler. Bu tarz bir "ilk temas" için alternatif bir arayış, Güneş Sistemi dışı bir gezegenden gelen yıldızlar arası iletişim dalgalarını aramak için gökyüzüne bakmaktır. Bunun önünde pek çok engeller vardır.

Güneş sistemi dışı bir gezegendeki bir uygarlığı ziyaret etmek mükemmel olabilirdi; ancak şu an için bu insan yeterliliklerinin çok ötesindedir.

SETI projesi kaynak yetersizliğinden 2011 yılında durdurulsa da[1] 2012 yılında yeniden faaliyete geçmiştir.

Devam eden radyo araştırmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yer tabanlı bir sistem tarafından görüldüğü şekliyle mikrodalga penceresi. NASA raporundan SP-419: SETI - Dünya Dışı Zeka Arayışı

Birçok radyo frekansı Dünya atmosferine oldukça iyi nüfuz eder ve bu durum, büyük radyo antenleri kullanarak kainatı araştıran radyo teleskoplarının geliştirilmesine yol açtı. Ayrıca, televizyon ve radyo gibi iletişim çalışmalarının bir yan ürünü olarak önemli miktarda elektromanyetik radyasyon yayılır. Bu sinyallerin tekrarlayan yapıları ve dar bant genişlikleri nedeniyle yapay olarak tanımlanması kolay olur. Eğer bu kendine özgüyse, dünya dışı bir uygarlığı keşfetmenin tek yolu Güneş Sistemi dışındaki bir yerden yayılan yapay radyo sinyallerinin tespit edilmesi olabilir.

Avrupa'daki Low-Frequency Array (LOFAR), Avustralya'daki Murchison Widefield Array (MWA) ve Birleşik Krallık'taki Lovell Teleskobu dahil olmak üzere birçok uluslararası radyo teleskobu SETI radyo aramaları için kullanılmaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ yenimedyaduzeni.com 28 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. SETI durduruldu - 24.06.2011 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ Siemion, Andrew (29 Eylül 2015). "Prepared Statement by Andrew Siemion - Hearing on Astrobiology Status Report - House Committee on Science, Space, and Technology". SpaceRef.com. 23 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2021. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]