Mentha × piperita

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mentha × piperita
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Spermatophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Lamiales
Familya: Lamiaceae
Cins: Mentha
Melez tür: M. × piperita
İkili adlandırma
Mentha × piperita
L., Sp. Pl.: 576 (1753).

Mentha × piperita (Bahçe nanesi), Lamiaceae (ballıbabagiller) familyasından bir nane türü.[1]

Mentha aquatica ve Mentha spicata melezi olan Mentha × piperitanın Dünya'nın her yerinde tarımı yapılır. Yaprakları ve çiçekli uç kısmı kullanılır.[1] %1-3 oranında mentol, menton, flavonoidler, fenoller, triperten ve tanen içeren uçucu yağ taşır.[1]

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sindirim sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nane sindirim sistemi için iyi bir bitkidir. Safra ve mide sekresyonunu uyarır, hazımsızlık ve gaz şikayetlerini hafifletir. Mide bulantısını önler. Antispazmodik özelliği sayesinde mide ağrıları ve gazdan doğan bağırsak kramplarında etkilidir. Kabızlık ve ishal şikayetlerinde de bu etkisini gösterir. İyi bir sindirim için yemeklerden sonra bir fincan nane çayı alınması önerilir.

Enfeksiyonlar üzerine[değiştir | kaynağı değiştir]

İçerdiği esansiyel yağlar antiseptik ve mantarları öldürücü özellik taşırlar. Bu özelliği gastroenteritlerde etkili olmasının bir başka sebebidir. Birkaç damlası ile bronşitli hastalarda göğüse, farenjitli hastalarda boğaza ve sinüzitli hastalarda sinüslerin üstüne yapılacak masaj etkili olur. (Bu masaj geceleri yapılırsa uyumayı engelleyebileceğinden sabahları yapılması tavsiye edilir.) Uyarıcı özelliği vardır.

Deriye uygulanmasıyla ağrı kesici özelliği vardır. Baş ağrılarında suyla karıştırılmış nane yağının 10 dakikalık uygulaması yeterlidir. Burkulmalarda da nane yağı ile masaj faydalı olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Bremness, Lesley (1994). Herbs. Dorling Kindersley. ISBN 978-0751310221. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]