Leç Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Lezha Birliği sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Lezha Birliği
Lidhja Shqiptare e Lezhës
1444-1479 Osmanlı Arnavutluğu|

İskender Beyin aile arması

Arnavut Ligası
Başkent Lezhë
Dil(ler) Arnavutça
Din Katolik ve Ortodoks
Yönetim Konfederasyon
Devlet başkanları
 - 1444-1468 İskender Bey
 - 1468-1479 Lekë Dukagjini
Yasama organı Assembly of Noblemen
Öncelleri
Ardılları
Muzaka
Kastrioti Prensliği
Dukagjini Prensliği
Arnavutluk Prensliği
Arianiti Devleti
Osmanlı Arnavutluğu

Lezha Birliği, Arnavut Ligası ya da Lezha Ligası (siyasi birliği) 1444'te Arnavut ve Karadağ prensliklerinin Osmanlılar'a karşı oluşturdukları askeri savunma birliği. Birliğin kurucusu Arnavut Kruya Prensi Gjergj Kastrioti (Skanderbeg)idi. Birlik Venedik Cumhuriyeti tarafından da desteklendi.

Mart 1444'te Skanderbeg o zaman Venedik hakimiyetindeki liman şehri Lezha (Alessio)'da bölgenin en önemli prenslikleri olan Thopia, Muzaka, Ballsha ve Crnojevic aileleriyle bu biliği kurdu. Daha ufak diğer Kuzey Arnavut aşiretleri de bu birliğe katıldılar. Osmanlılar'a karşı mücadele için kendi aralarındaki anlaşmazlıkları bir tarafa bıraktılar. Skanderbeg birliğin komutanlığına seçildi. Alınan siyasi kararlarda bütün birlik üyelerinin kabul etmesi şartı vardı.

Savaş süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

1444'te Skanderbeg Osmanlı ordusunu Torviol Ovası'nda yenmeyi başardı. Bundan sonraki iki yılda da Arnavut Birliği Osmanlılara karşı savaşlar kazandı. 1450'de Kruya'yı kuşatan Osmanlı birlikleri kuşatmayı kaldırmak zorunda kaldılar. 1451'de Skanderbeg Napoli Krallığı ile bir ittifak kurdu. 1452'de Osmanlı ordusu Mokrica ve Meçadi'de Arnavut Birliği'ne yenildi. 1453'teki İstanbul'un fethi üzerine Arnavutlar Napoli, Venedik, Papalık ve Macaristan Kralları'ndan maddi yardım almaya başladılar. 1462'ye kadar Arnavutlar her yıl Osmanlı ordusunu püskürtüyor, ama ertesi yıl Osmanlılar tekrar aynı güçle tekrardan geliyorlardı. 1460 ve 1463'te yapılan ateşkesler dışında Arnavut-Osmanlı savaşı hiç durmadan sürdü. 1462'de Skanderbeg önemli bir şehir olan Ohrid'i almayı başardı.

İskender Bey

1466'da Kruya'nın ikinci kuşatması da Arnavut Birliği'nce engellendi. Fakat aynı yıl Osmanlılar Shkumbin Vadisi'nde Elbasan Kalesi'ni kurmayı ve ilk kez Arnavutluk'ta kalıcı olmayı başardılar. 1467'de Kruya'nın üçüncü kuşatması da Arnavut Birliği'nce engellendi.

1468'e kadar Skanderbeg'in 10.000 kişilik ordusu Osmanlı Orduları'nın sürekli saldırılarını başarıyla engellemeyi başardı.

Arnavut savunması Osmanlı genişlemesinin İtalya ve Batı Avrupa'ya sıçramasını engelledi.

1468'de Skanderbeg'in ölümüyle Lezha Liga'sı zayıflamaya başladı. Venedik'in yardımıyla Kuzey Arnavutlar Osmanlılar'la mücadele etmeyi sürdürdüler, ancak Venedik yönetimindeki İşkodra 1479'da Osmanlılarca fetholunca Arnavut direnişi bitmese de zayıfladı. Bundan sonra Arnavutluk Osmanlı hakimiyetine girdi.

Arnavut Lezha Birliği'nin üyeleri olan prensler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Elsie, Robert: Historical Dictionary of Albania (European Historical Dictionaries 42). Lanham 2004. ISBN 0-8108-4872-4
  • Marinus Barletius: Historia de vita et gestis Scanderbegi Epirotarum principis. Romae 1510.