Paolo Veronese

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paolo Veronese
Otoportre, (1558 ile 1563 arası) Ermitaj Müzesi)
Genel bilgiler
Doğum adı Paolo Caliari
Doğum 1528
Verona
Ölüm 19 Nisan 1588
Venedik
Uyruk İtalyan
Çocukları Carlo Caliari, Gabriele Caliari
Alanı Resim
Sanat eğitimi Verona Ekolu,
Ustasi: Antonio Badille
Katıldığı akımlar Rönesans, Maniyerizm
Etkilendikleri Titian
Etkiledikleri Rubens, Watteau, Tiepolo, Delacroix, Renoir
Ünlü yapıtları Kana'da Düğün (Nozze di Cana)
Levi Evinde Ziyafet (Cena a casa di Levi)
İmzası
Veronese autograph.png

Paolo Veronese (asıl adı: Paolo Caliari; 1528, Verona - 19 Nisan 1588), geç Rönesans döneminde maniyerizm stilinde çalışmış Venedikli ressam.

Paolo Veronese kendinden bir nesil daha yaşlı ressam Titian ve kendinden on yıl kadar daha büyük olan Tintoretto ile birlikte "16. yüzyılda Geç Rönesans (İt.: cinquecento) döneminde Venedik resim sanatının zirvesini oluşturan üçlü sanatkarlardır. [1]

Çocukluğu ve gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Paolo Veronese "Paolo Caliarı" adı ile büyük olasılıkla ve elimize geçen Verona'da yapılmış bir nüfus sayımı sonucuna göre 1528'de Venedik Cumhuriyeti yönetimi altında bulunan Verona şehrinde doğdu. Babası Piero di Gabrielle kendi babasının sanatı olan anıtsal taş yontmacılığı (it. "spezapreda") yapmakta ve mimar olarak çalışmakta idi. Çıraklık-kalfalık eğitimi veren bir taş yontma atölyesi vardı. Ev kadını olan annesinin adı Catarina idi ve annesi bir asilzade olan Antonio Caliari'nin gayrimeşru kızı idi. Ailenin 10 çocuğu olmuştu. Paolo bunlardan 5. idi ve en genç olan kardeşi olan Benedetto ile arasında 10 yaş fark bulunmaktaydı. Paolo çocuk ve gençken, babasının mesleğinin ismi ile Paolo Spezapreda olarak anılmaktaydı ama gençliğinde annesinin asilzade babasının ismi olan "Caliari" ismini kullanmaya başladı.

Paola daha çok gençken Verona'da babasının taş yontma atölyesinde çırak olarak çalışmaya başladı. Bu atölyedeki çalışmalarından röliyef şekilindeki süsler yapmayı ve insan figürleri yontmak için de insan vücudu anatomisini iyice öğrendi. Bu çalışmalarında büyük bir yetenek gösterdiği için babası onu, babadan gelme kalıtsal olarak yerel bir ressam olan ve bir öğretici resim atölyesi bulunan, amcası Antonio Badille yanına çırak ressam olarak verdi. Paolo burada geleneksel çırak-kalfa-usta ressam eğitimi süreci içinde gayet iyi bir resimcilik ve resimlerde boya kullanma gelenekleri eğitimi aldı. Amcasının atölyesinde çalışan diğer yerel Verona Ekolü'ne dahil olan ve fresko ve tablo ressamları olan Giovanni Maria Falconetto, Domenico ve Francesco Morone, Girolamo Dai Libri, Giovanni Francesco Caroto, Francesco Torbido vb ile birlikte çalışarak gayet derin bir ressamlık eğitimi gördü. Perspektif ve mimarı şekiller çiziminde geniş tecrübe kazandı. Hazırladığı insan figürlerinin gayet zarif, tabii ifadeli, ve vakarlı görünüp ve hayata yakın olmalarını öğrendi. Daha yaşı 20'ye varmadan kalfalık ve erken ustalık dönemlerinde Verona'da yetenekli yerel bir ressam olarak isim yaptı. Evlerin ön cephesini resimlerle süslemek için ve Verona'da bulunan semt kiliselerinin sunak ve duvar resimlerini ve tablolarını yapmak için siparişler almaya başladı. Hazırladığı sunak resimleri arasında 1548'den önce Bevilacqua-Lazise ailesini Şapeli için hazırladığı sunak tablosunun Veronese'nin ilk resim şaheseri olarak sanat kritikleri tarafından kabul edilmektedir.

1543'de hocası Badile'ye verilen sipariş üzerine hazırlanan bir kilise sunak tablosu belirli kısımlarınin değişik ve tablonun kalan kısımlarından çok daha çekici olması, bunlarin daha 15 yaşında olan çırak Paolo eliyle hazırlanmış olduğu kabul edilmektedir. Anlaşılmaktadır ki gayet yüksek yetenekli Paolo'ya Badile atölyesinin artık yeni bir şey öğretmeye yeterli 0 olamamaktaydi. Bu nedenle olacak, 1544'te Paolo Badile'nin atölyesinde çırak ressam olmaktan ayrıldı.[2][3]

Sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Venedik[değiştir | kaynağı değiştir]

Veronese'nin Venedik'teki konağı "Palazzetto del Veronese"
San Marco, Venedik'te "San Sebastiano Kilisesi"nde San Marko'nin duvar tablosu (1556–57)

1553de Veronese Venedik Cumhuriyeti devletinden büyük bir tablolara yapma siparaşi aldı. 1547'de çıkmış olan yangında büyük zarar görmüş olan Palazzo Ducale (Dükalık Sarayı'ndan bulunan Sala dei Cosiglio dei Dieci (Onlar Konseyi Toplantı Salonu) ve yanındaki Sala dei Tre Capi del Consiglio (Büyük Konsey'inÜç Başkanı Toplantı Salonu) restore edilmişti ve bu iki salonunun tavanlarını fresk tablolar ile süsleme kararı alınmıştı ve bu yeni tavan için tablolar hazırlama siparişi Veronese'ye verildi.

Bunu üzerine Veronese evini ve atölyesini Venedik şehrine nakletti ve o şehirde yaşayıp çalısmaya başladı. Bu konak günümüzde de Venedik'te bulunmaktadır.

Bu tavanlar günümüzde bu sarayda bulunmaktadır. Fakat hazırladığı tavan tablo panellerinden birisi, ("Onlar Konseyi Toplantı Salonu"'nda bulunan Jupiter'in ahlaksızlıklara yıldırımlar fırlatması) , 1787'de Venedik'i işgal edip Venedik Cumhuriyeti'ni ilga eden Fransa Napolyon Bonapart ordusu tarafından ganimet olarak Fransa'ya götürülmüştür ve günümüzde Paris'te Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir.

Bu siparişi tamamladıktan sonra Veonese 1556-1557'de Venedik'teki "San Sabastiano Kilisesi" için Persler Kraliçesi ""Ester'in Tarihi" adlı tavan tablosu siparişi alıp bunu tamamladı. 1557'de Marciana Millî Kütüphanesi için tavan tabloları siparişini tamamladı. Bu eser, o dönemde en ünlü sanatkarlar olan Titian ve Jacobo Sansovino'nun da hakem olarak bulunduğu resim değerlendirme komisyonu tarafından bir mükafat ile ödüllendirildi. Bu son iki sipariş ile Veronese, o dönemde Venedik'te çalışan ressamların arasında en büyük usta ressam olduğunu da ispatlamış oldu.[4]

Villa Barboro ve yemekhane tabloları[değiştir | kaynağı değiştir]

Villa Barbaro'da Veronese'nin duvar fresk tablolari ile suslenmis "Istavroz Odasi (Sala a Crociera)"

1556'da Veronese "Simon Evinde Ziyafet" adını taşıyan anıtsal büyüklükte bir ziyafet sahnesini ihtiva eden ilk tablosunun siparişini aldı. Bu tabloyu ancak 1570'te bitirdi. Sanat kritikleri bu tabloda bulunan insan figürlerinin tablo uzerinde dağınık olması dolayısıyla tabloda gözü çeken bir odak bulunmamasıni ortaya çıkardığını belirtip bu neden ile bu tabloyu Veronese'nin şaheser yemekhane resimleri arasına almamaktadırlar.[5]

1550'li yıllar sonlarına doğru Veronese San Sabestiano Kilisesi'de hazırlamakta olduğu tavan fresk tablolarının yapılmasına bir ara vermiştir. Bu zaman aralığında, Venedik anakarasında bulunan Maser şehrinde ünlü Venedikli mimar Andrea Palladio tarafından tasarlanıp bina edilmasi yeni bitirilmiş olan bir villa olan Villa Barbaro'nun duvarlarını ve tavanını tablolarla süslenmesi için bir sipariş almıştır.

Veronese tarafından yapılan fresk stili duvar resimleri Barbaro ailesinin fertlerinin portrelerini de ihtiva etmektedir ,[6] Duvar tablolarında figürler antik Yunan ve Romalı mitolojisi kaynaklıldır. Tavanlarda mitolojik figürler açık gökler ve bulutlar ile karısıktıktır. Genel olarak hazırlanan duvar ve tavan tablolarının altında yatan felsefi tutum, hümanistik kültürün Hristiyan ruhanilik ile karışımı olarak tasvir edilmiştir. Veronese çok karmaşık perspektifleri gayet ustaca resime geçirmiş ve tablolarındaki açıklık ve parlaklık resimsel şiir ve destanlar gibi güzellik kazanmıştır.[7] Böylece Villa Barbaro bir şaheser mimari eseri ile şaheser resim sanatı eerlerinin gayet güzel bir bileşmine baş örneklerden biri olmuştur.[8]

Kana'da Düğün ve Levi Evinde Ziyafet şaheser tabloları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kana'da Düğün (1563) Paolo Veronese

1562 ile 1563'de Veronese en ünlü ve şaheser tablosu olan "Kana'da Düğün (Le Nozze di Cana) tablosunu Venedik'te San Maggiore adasından bulunan Benediktin Tarikatına ait olan Panquesten Manastırı'nın yemekhanesi duvarı için manastırin siparişi üzerine hazırladı. Verilen siparise gore bu eserin konusu İsa’nın, misafir olarak çağrıldığı bir düğünde gerçekleştirdiği ilk peygamberlik mucizesi olarak kabul edilen suyu şaraba dönüştürmesi olacaktıi . Veronese'nin diğer ziyafet konulu tabloları gibi hazırladığı büyük tabloda. siparise rağmen, bu olayı kendi zamanında, bir Venedik sarayının bahçesinde, devrin Venediklilerin olağan olarak yaptıkları yemekli ve diğer eğlenceli gayet büyük ziyafetlerinden biri olarak göstermektedir. Bu duvar tablosunun boyutlari 666 cm × 990 cm ve alanı yaklaşık 67 m2 olup, gayet büyüktür. İçinde (6sı müzisyen gerisi davetli) 138 kişi.; 5 köpek, 1 kedi ve 1 papağan resimlerini ihtiva etmektedir. Bunlar arasında müzisyenler geç Rönesans çağının ünlü Venedikli ressamlarıdir. ve bunlar otoportresi ile viola da gambada Paolo Veronese; flütte Jacobo Bassano; kemanda Tintoretto ve viyolonselde Titian'dır. Davetliler figürleri arasında Kutsal Roma Germen İmparatoru V. Karl, , Fransa kralı I. François, İngiltere kraliçesi I. Mary ve Osmanlı imparatoru Kanuni Sultan Süleyman bulunur. Bu eesr 1563’te tamamlanmış ve 235 yıl manastir yemekhanesinin duvarında kalmıştır. 1797’de Napolyon Bonapart tarafından savaş ganimeti olarak alinip Paris’e götürüldü. Günümüzde Paris'teki Louvre Müzesi'nde müzede en popüler eser olan Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa eseri ile aynı salonda onun tam karşısında.sergilenmektedir.

Levi Evinde Ziyafet (1573) Paolo Veronese

Seçilmiş eserleri galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
 1. ^ Rosand, David, (19970 Painting in Sixteenth-Century Venice: Titian, Veronese, Tintöretto, 2. ed , Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0521565685 (İngilizce)
 2. ^ Sonradan Paolo amcasının kızı yani kuzeni ile evlenerek Badile onun kayınpederi olmuştu.
 3. ^ Rearıck, W. R. (1088) The Art of Paolo Veronese 1528–1588, National Gallery of Art, Sayfa: 20 (İngilizce)
 4. ^ Penny, Nicholas, (2009) National Gallery Catalogues (new series): The Sixteenth Century Italian Paintings, Cilt II, Venice 1540–1600, Londra: National Gallery Publications Ltd, ISBN 1857099133 (İngilizce)
 5. ^ Rearıck (1988) Sayfa:75 (İngilizce)
 6. ^ 1566-67'de hazırlanmış olan Danille Barbaro'nun Portresi tablosu 1952'de Hollanda Amsterdam'da bulunan Rijksmuseum Müzesi koleksiyonuna alınmıştır.
 7. ^ De Vecchi, Pierluigi (2004) Veronese: Gods, Heroes and Allegories, Rizzoli, Şay.104–105 (İngilizce).
 8. ^ Rearick, (1998) Sayfa:10 (İngilizce)
Genel
 • Pignatti, Terisio ve Filippo, Pedricco. (1992) Véronèse : catalogue complet des peintures, Paris:Éditions Bordas. ISBN 10: 2040197672 (Fransızca)
 • Zamperini, Alessandra (2013) Paolo Veronese, Verona:Arsenale Editrice ISBN 9788877433916 (İtalyanca)
  • ---- (İng. çev.) (2014) Paolo Veronese, Londra:Thames and Hudson Ltd. ISBN 9780500093832 (İngilizce)
 • Rosand, David, (1997) Painting in Sixteenth-Century Venice: Titian, Veronese, Tintoretto, 2. ed. , Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0521565685 (İngilizce)
 • Huber, Hans Dieter (2005) Paolo Veronese. Kunst als soziales System. Münih: Fink. ISBN 3770538420 (Almanca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • NY Times Art view websitesinden "Homage to a Gentleman of Verona" maddesi. [1]
 • "Web Gallery of Art" websitesinde Veronese biyografisi ve eserlerine baglananti: [2] 3 Ağustos 2004 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • "Museum Syndiate" websitesinde "Veronese" galerisi: [3] 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • "Artcyclopedia" websitesinde "Paolo Veronese" eserlerinin internet online uzerinde bulunanlarin verildigi websiteler listesi. [4]1 Ekim 2009 tarihinde Portuguese Web Archive sitesinde arşivlendi