Sırp İmparatorluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sırp İmparatorluğu
Српско Царство
Srpsko Carstvo

1346–1371
Bayrak Arma
Yeşil ile görsterilen yer Sırp İmparatorluğu.
Başkent Üsküp
Dil(ler) Sırpça
Din Ortodoksluk
Yönetim Monarşi
İmparator
 - 1346–1355 IV. Stefan Uroš Dušan
 - 1355-1371 V. Stefan Uroš
Yüzölçümü
 - 1371 200000 km2
Para birimi Sırp Perperi
Stefan Dušan, Sırp İmparatoru (1346-1355)
Sırbistan tarihi
Battle of Nandorfehervar.jpg

Sırp İmparatorluğu (Sırpça: Српско Царство; Srpsko Carstvo) 14. yüzyılda Balkan Yarımadası'nda Orta Çağ'da var olan Sırbistan Krallığı'ndan sonra kurulan imparatorluktur. Sırp İmparatorluğu, 1346'dan 1371'e kadar varlığını sürdürmüştür ve o zamanlardaki en büyük devletlerden biridir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stefan Dušan, Sırbistan kralı olarak tahta çıkmadan önce, Sırp ordusu ile birlikte Bulgar Krallığı'nı ağır bir yenilgiye uğratarak yetenekli bir savaş lideri olduğunu kanıtlamıştır. Babası iyi bir yönetici olmadığı için Dušan, Sırbistan'daki soyluların yardımıyla babasını tahttan indirmiş ve babasının boğulmasını emretmiştir.

Sırp devletinin sınırlarının en geniş olduğu zaman 14. yüzyılın ortalarında, Stefan Dušan'un hükümdarlığı zamanındadır. Stefan Dušan, kendini 1345 yılında Serez'de imparator (çar) ilan etmiştir. 16 Nisan 1346 tarihinde, Bulgar Patrik Simeon ve Ohri Başpiskoposu Nicholas'ın yardımıyla, yeni kurulan Sırbistan Ortodoks Kilisesi Patriki II. Joanikie tarafından "Sırplar ve Yunanların Çarı" olarak Üsküp'te taç giymiştir. Stefan Dušan daha sonraları kendini Sırbistan ve Romania'nın imparatoru ve autokratoru olarak tanımlamış ve Bizans'ın varisi olmak istemiştir.[1][2]

Ayrıca Stefan Dušan, Dušanov Zakonik (Dušan Kanunnamesi, 1349)'i çıkarmıştır. Bu da Avrupa devletleri arasında benzersiz bir başarıdır. İmparator Dušan, yeni ticaret yolları açarak devletin ekonomisini geliştirmiştir. Sırp İmparatorluğu sürekli gelişmiş, Avrupa'daki en gelişmiş ülke ve kültürlerden biri haline gelmiştir. Sırbistan'ın en önemli Orta Çağ'daki sanat eserlerini bir kısmı bu dönemde yapılmıştır. Bunlar içinde en önemli Aziz Sava Nomocanonu'dur.

İmparator Stefan Dušan, Sırbistan'ın topraklarını ikiye katlamıştır. Bizans pahasına topraklarını güneyde, güneydoğuda ve doğuda genişletmiştir. 1355 yılında öldükten sonra yerine oğlu V. Stefan Uroš geçmiştir. V. Stefan Uroš güçsüz bir liderdir. Ne düşmanlarının saldırısını püskürtebilmiş, ne de soyluların bağımsızlığını durdurabilmiştir. Sırpsındığı Savaşı'nda Sırp soylularının Türkler tarafından öldürülmesinin ardından, Aralık 1371'de V. Stefan Uroš ölmüştür. V. Stefan Uroš çocuğu olmadığı için varisi de olmamıştır. Aynı yıl Lazar Hrebelyanoviç, Sırbistan'ın yönetimini ele geçirerek Sırbistan Prensliği'ni kurmuştur.

Yöneticileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ R. L. Wolff, " Romania: The Latin Empire of Constantinople," Speculum, 23, (1948) s. 1-34
  2. ^ The Oxford Dictionary of Byzantium, Ed. A. Kazhdan, c. III, New York 1991, s. 1805.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • John V.A. Fine, Jr., The Late Medieval Balkans, Ann Arbor, 1987.
  • George C. Soulis, The Serbs and Byzantium during the reign of Emperor Stephen Dusan (1331–1355) and his successors, Athens, 1995. ISBN 0-88402-137-8

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]