Balşa ailesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Balşa ailesi
Балшић
Balsha
Balshaj
Ülke Zeta Prensliği (1355–1421)
 Sırp İmparatorluğu (1355–71)
 Venedik Cumhuriyeti (1380s)
Sırp Despotluğu (1405–21)
Leş Birliği (1444–1479)
Kuruluş1355'ten önce I. Balşa tarafından
Yıkılış1421 (Mülkleri Despot Stefan Lazareviç tarafından ilhak edildi)
Son hükümdarIII. Balşa (1403–1421)

Balşa Hanedanı (ArnavutçaBalshaj) veya Balşiç Hanedanı (SırpçaCyrl), Güney Karadağ ve Kuzey Arnavutluk kıyılarını Balşa Zetası ismi ile 1362'den 1421'e kadar yöneten soylu bir aileydi. Hanedanın kurucusu I. Balşa küçük bir soylu olup İmparator Stefan Duşan döneminde sadece bir köyü yönetirken ölümünün ardından üç oğlu Gospodin Žarko'nun boş kalan toprakları içinde genişleyip Aşşağı Zeta'yı ve karışıklık döneminde de Voyvoda ve Çelnik Đuraš Ilijiç'i öldürüp Yukarı Zeta'yı ele geçirdiler. Yine de bir nevi unvanları gasp ettikleri için İmparator V. Stefan Uroş'un fermanlarında Oblastni Gospodari unvanı ile anıldılar. Uroş'un 1371'deki ölümünün ardından aile Sırp İmparatorluğu'nda Makedonya'yı kontrol eden Mrnjavçeviçler ile kan davasına girişti. 1421'de III. Balşa'nın ölümünün ardından unvan III. Balşa'nın amcası Despot Stefan Lazareviç'e geçti ve böylelikle hanedanın sonu geldi.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırp İmparatorluğu'nun yıkılışı esnadında kabaca bölgesel lordların bölgelerinin haritası (Balşalar gri renkte)

Balşa ailesinden ilk defa İmparator V. Stefan Uroş'un fermanlarının birinde 29 Eylül 1360'ta bahsedildi. Tarihiçi Mavro Orbini'nin 1601'de kaleme aldığına göre Balşa ailesinin kurucusu olan ve önadı bilinmeyen I. Balşa, Stefan Duşan döneminde İşkodra Gölü yakınlarında sadece bir köyü yöneten küçük bir soyluydu. İmparatorun ölümünün ardından I. Balşa'nın üç oğlu Gospodin Žarko'nun boş kalan toprakları içinde genişleyip Aşağı Zeta'yı ve karışıklık döneminde de Voyvoda ve Çelnik Đuraš Ilijiç'i öldürüp Yukarı Zeta'yı ele geçirdiler.[1] Mülkelerini bu şekilde genişlettikleri yıl I. Balşa öldü ve geride kalan üç oğlu Podgorica, Budva, Bar ve İşkodra ile çevresini yönetmeye devam etti.[1]

I. Balşa döneminde gösterdikleri başarıları ile Balşalar, küçük bir soylu aile olmaktan çıkıp bölgesel birer lord oldular.[2]

Liderler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Fajfrić, ch. 44, Oblasni gospodari: "Balša o kojem ćemo sada govoriti beše veoma siromašan zetski vlastelin i za života cara Stefana držao je samo jedno selo. Ali kad je umro car, a kako njegov sin Uroš nije bio valjan vladar, počeo je s nekoliko svojih prijatelja i sa svojim sinovima Stracimirom, Đurđem i Balšom da zauzima Donju Zetu." "Posle toga krenuo je sa svojim ljudima na osvajanje Gornje Zete, koju je držao Đuraš Ilijić i njegovi rođaci. Đuraša ubiše Balšini sinovi, neke njegove rođake zarobiše, a ostali napustiše zemlju. I tako su Balšini sinovi zagospodarili i Gornjom Zetom" "Isto tako pali su u njihove ruke Dukađini koji su imali mnogo poseda u Zeti. Neke su poubijali, a druge bacili u tamnicu. Pri osvajanju ovih i drugih pokrajina više su se služili lukavstvom i prevarama nego silom oružja"
  2. ^ Recueil de travaux de l'Institut des études byzantines: Volume 21 1982, "За разлику од Лазаревића, Бранковића и Драгаша, ближих или даљих рођака Немањића и потомака најугледцијих властеоских породица, први Балшићи су прави скоројевићи који су из редова ситне властеле доспели ..."

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar