Kurtlar Vadisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kurtlar Vadisi (Dizi) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kurtlar Vadisi
Yaratıcı Osman Sınav
Orjin Kurtlar Vadisi (dizi) (2003-2005)
Film ve televizyon
Filmler Kurtlar Vadisi Irak (2006)
Kurtlar Vadisi Gladio (2009)
Kurtlar Vadisi Filistin (2011)
Kurtlar Vadisi Darbe (2016/17)
Diziler Kurtlar Vadisi (dizi) (2003-2005)
Kurtlar Vadisi Terör (2007)
Kurtlar Vadisi Pusu (2007–günümüz)

Kurtlar Vadisi, Osman Sınav'ın yarattığı politik konuları ele alan Türk film ve dizi serisidir.

Yapım tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon dizileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtlar Vadisi, 15 Ocak 2003'te Show TV'de "Bu bir mafya dizisidir" sloganıyla başlayıp ve daha sonrada Kanal D ekranlarına geçen dizidir. Güncelliğini yitiren Deli Yürek projesinin sona ermesiyle başlayan 29 Aralık 2005'e kadar devam eden Türk aksiyon dizisidir.

Kurtlar Vadisi isimli ilk dizide Türkiye'deki mafya faaliyetleri ve devlet-mafya ilişkileri, devamı olan Kurtlar Vadisi Terör dizisinde ise Türkiye'deki terör eylemleri konu edilmiştir. Dizi, gösterime girmeden eleştiriler nedeniyle ve yayınlanmaması için tepki mesajları aldığı iddiasıyla RTÜK tarafından ikinci bölümünden sonra yayından kaldırtılmıştır.

Kurtlar Vadisi Pusu, Pana Film tarafından yapılan, daha önce 15 Ocak 2003'te yayına giren, 97 bölüm süren Kurtlar Vadisi ve 18 Şubat 2007'de yayına giren; fakat 2 bölüm yayınlandıktan sonra RTÜK tarafından yasaklanan Kurtlar Vadisi Terör dizilerinin devamı niteliğindedir. Türkiye'de derin devlet-küresel güç çatışmaları konu edinmiştir. Halen yayın hayatına devam etmektedir.

Sinema filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtlar Vadisi Irak, yönetmenliğini Serdar Akar'ın yaptığı 2005 yapımı Türk filmidir.

Kurtlar Vadisi Gladio, Pana Film'in Kurtlar Vadisi serisi dahilinde, Kurtlar Vadisi Pusu'nun devamı olarak yaptığı bir Türk aksiyon macera sinema filmidir. 4 Haziran 2009'da duyurulmuş, 20 Kasım 2009'da gösterime girmiştir. Filmin içeriğinin Türkiye'nin yakın tarihine etki eden olaylar olacağı belirtilmiştir.

Kurtlar Vadisi Filistin, merkezinde İsrail-Filistin çatışmasının yer aldığı bir filmdir. Senaryosunu Raci Şaşmaz, Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan üçlüsü yazmıştır. Yapımcılığını Raci Şaşmaz yapmıştır. Film 28 Ocak 2011'de Türkiye'de ve tüm dünyada vizyona girmiştir.

Kurtlar Vadisi Darbe, 15 Temmuz darbe teşebbüsünü başarısız olması sonrası, Kurtlar vadisi izleyicilerin talepleri sonrası yapılması kararlaştırılan film. Filmin 15 Temmuz 2017 yılında vizyona girmesi bekleniyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]