Kim Possible

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kim Possible
Kim Possible.jpg
Format Çizgi dizi
Tür Aksiyon
Senarist Bob Schooley
Mark McCorkley
Yönetmen Steve Loter
Ülke ABD
Dili İnglizce
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 87 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Disney
Yayın bilgileri
Kanal Disney Channel
Yayın tarihi 7 Haziran 2002 – 7 Eylül 2007

Kim Possible, Emmy ödüllü ABD çizgi dizidir. Mark McCorkle ve Bob Schooley tarafından Disney için yapılmıştır.

İlk önce TRT'de gösterilmeye başladı sonra Disney Channel kanalına geçer. Aslında 65 bölüm olan dizi, yoğun istek üzerine 22 bölüm daha eklenerek 87 bölüme çıkarılmıştır.[kaynak belirtilmeli] Türkiye'de ilk kez zamanında TRT 1 dublaj kadrosu ile seslendirilmiş daha sonra yayından kaldırılmıştır şimdilerde TRT 1 yayın sesleri değiştirilmeden her gün Disney Channel'da yayınlanmaktadır.

Dizide, ABD Middleton da yaşayan, Kim Possible isminde genç bir kız en yakın arkadaşı Ron Stoppable ve Wade Load ile beraber dünyayı kötülüklerden kurtarmaları konu alınmaktaydı.

Bu dizi aslında çocuklar için düşünülmüştü, ama esprisi ve aksiyonu sayesinde birçok büyük yaşta seyircide kazandı. Bu çizgi filmdeki tüm karakterlerin isimlerinin bir anlamı vardır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler

Kimberly Possible[değiştir | kaynağı değiştir]

Kim Possible dizinin başında en iyi arkadaşı Ron Stoppabledir. Başta sadece arkadaş olarak görünselerde sonradan sevgili olurlar.

Kim Possible okulda amigo kızdır. Amigo kızlık yetenekleri sayesinde dünyayı kurtarma işine girmiştir. Yeşil gözlü, kızıl saçlıdır. Okulda geniş bir arkadaş grubu yoktur ama kahraman olduğunu bütün okul biliyordur.

En azılı düşmanı Shego ve DR.DRAKKEN dır. Aslında Kim Possible kötü, zalim ve acımasız olarak gözüksede, iyi bir insan olarak dünyayı kurtarır.

En hoşlanmadığı yemek Kuzu beyni annesi her zaman yapar, ve bu onu çok sinir eder. Kim Possible sezon 1 de 14 yaşındadır. Emicoss Edutire you tube adıyla Ecoones Bloom (Duygu oynatıcı) adlı bölümde Ron'u dudağından öper. Ron bayılır. Ardından Duygu oynatıcı bölümünde Ron nihayet ona gerçekten aşık olmadığı anlar. 32. bölümde John'dan dudaktan küçük bir öpüşme yaşarlar. Sezon 3-4 de ise 12. bölümde Ron kızarken Ron'u dudaktan öper. So The Drama bölümünde bilinçli olarak Ron'la öpüşür. Sonraki bölümlerde de Ron'la çıkmaya başlarlar.

Ronald Stoppable[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Ronald Stoppable

Ron Stoppable sakar, saf, ve efendidir. Kim Possible en iyi arkadaşı fakat, 3-4 sezonda sevgilisidir. Siyah bir tişört küçük bir şeyler giymeyi sever. Celebration bölümde çok zengin olur. Herkese para dağıtır, fakat yine de Kim Possible'ı sever. Duygu Oynatıcı bölümünde Kim Possible'den bir öpücük alır. Dizinin 32. bölümünde Kim Possible'dan bir öpücük alır. So the Drama adlı dizide Kim Possible'den bir öpücük alır. Dizinin 4. sezonunda Tony Disney bölümünden Bonnie'den de bir öpücük alır.

Dizide Kung Fu Kang Fu bölümünde Japonya prensesi Annie'den de bir öpücük alır.

Wade Load[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Wade Load

Wade, dizinin başlangıcında yaklaşık 10 yaşındadır ve diğer karakterler gibi ileri bölümlerde yaşlanır. Kendisi bir dahi ve bilgisayar ustasıdır ve 8 ayda lise ve koleji bitirmiştir. Wade kısa boylu tombul birisidir.

Her ülkeye bir bağlantısı vardır. Kim'e görevlerinde çok yardımcı olur, onu gideceği yere götürmek için taşıt ayarlar.

İlk üç sezonda odasından hiç çıkmaz, sadece bir kez 63. bölümde çıkar. 4. Sezonda ise odasından çok çıkmaya başlar ve Monique'i ilk gördüğünde aşık olur. Monique onun küçük olduğunu söyler ve pek ilgilenmez. Bunun üzerine Wade bir aşık etme makinasi icat eder ve bununla Monique'i kendine aşık eder.

Gill[değiştir | kaynağı değiştir]

Gill Moss, dizide Justin Berfield tarafından seslendirilen karakterdir.

Gill ve Ron çocukken Kamp Wannaweep'te yüzme ve el işi derslerine birbirlerinin yerine girmişlerdir çünkü Gill göle işemeyi çok seviyordur. Ron ise çok pis olan bu gölde yüzmeyi reddetmektedir.

Zamanla Wannaweep gölündeki zehirli maddeler Gill'i bir mutanta dönüştürür.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dr. James Timothy Possible: Kim Possible'ın Babası. Dr. Drakken onun sınıf arkadaşıydı. İkizlerin isimleride bu isimden gelir (James → Jim; Timothy → Tim).
 • Bayan Dr. Ann Possible: Kim'in Annesi. Kendisi bir Doktordur. Adı son bölümde ilk defa söylenir. Kim'in isminin birazi de annesinden gelir.(Ann→Kimberley Ann)
 • Jim ve Tim Possible: Kim'in ikiz kardeşleri. Çok haylazdırlar. 4. Sezonda büyürler ve daha değişik, işe yarayan şeyler icat ederler. Örneğin; Kim'e bir araba yaparlar. Orijinal dilinde Kim onları "Tweebs" (twin dweebs, yani ikiz budalalar) diye çağırır.
 • Monique: Kim'in en yakın kız arkadaşı. Kim'le beraber Club Banana'da çalışır.İlk bölümlerde birbirlerini tanımamaktadırlar.Sonradan Club Banana'da tanışırlar.
 • Bonnie Rockwaller: Bonnie, Kim'in okulda rakibidir. Kim'i her zaman sinir eder ve hiçbir zaman Kim'in iyi bir şey başarmasını istemez. 2 kız kardeşi vardır ve onlarda Bonnie gibi bencillerdir.
 • Yori: Japonya'daki Yamanouchi Ninja okulunun bir öğrencisidir. Sakin, düzenli ve hırslı bir dövüşçüdür. Ron'a aşık olur. Ron bunun hiç farkına varmaz ve bunun üzerine Kim ona söyler. 4. sezonda ise Ron, Kim'e aşık olduğunu Yori'ye söyler ve o da bunu anlayışla karşılar.
 • Rufus: Genellikle Ron ile takılır. Ron'un sevdiği her şeyden hoşlanır. Tüysüz bir köstebektir. Ron'un onu almasının sebebi Ron'un babasının tüye alerjisinin olmasıdır. En çok kullandığı söz "hımm nacho"dur. Nacho'ya bayılır. Küçük yerlere girer. Ron ve Kim'i çok sever. Genellikle yaratıklardan korkar.
 • Diğer karakterler : Felix Renton, Brick Flagg, Mr. Steve Barkin, Josh Mankey, Dr. Director, Sean Clare, Jack Hench, Mrs. Lipsky, Nana Possible, Oh Boyz, Ned, Team Go, Nakasumi, Yoshiko Kyoko, Tara, Zeta Flores, Lamar, Dr. Nevius, Camille Leon, Martin Smarty, Warmonga, Hana Stoppable, Elektronik

Düşmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dr. Drakken: Gerçek adı Drew Theodore P. Lipsky'dir. Eskiden Kim'in babasını tanır. Pek fazla bir şey beceremez ve hep Shego'ya muhtaçtır. Devamlı mavi elbiseler giyer ve vücudu da mavidir. Kendine dahi diyen ama beceriksiz biridir.
 • Shego: Dr. Drakken'in ortağı olmasına rağmen ondan akıllıdır. Espiri yapmayi çok sever ama espirileri pek tutulmaz. Mesela; Dr. Draken'ın elleri çok küçük olduğu için onunla çok dalga geçmiştir. Çok uzun ve siyah saçlı,yeşil gözlüdür. Kim Possible'in son bölümünde Kim'e yardım edip dünyayı kurtarırlar. Elleriye plazma bombaları atabilir. Devamli yeşil giyinir. 5 kardeştirler (Shego, Hego, Mego, ikiz Wego) ve eskiden kardeşleriyle Team Go adinda bir grup oluşturmuşlardi ve dünyayı kurtarırlardı. Öncedende süper kahraman olduğu için jet, uçak gibi taşıtları kullanmayi iyi bilir.
 • Adrena Lynn: Tek bir bölümde çıkan Adrena Lynn, bir şov programında tehlikeli gösteriler yapmaktadır. Gerçekte, tüm gösterileri sahtedir. Kim ve Ron bir bungee şovu sırasında aşağıya düşen Adrena'yı kurtarmaya çalıştı. Fakat kurtardıkları Adrena değil, gösteride kullandığı doldurulmuş bir kuklaydı. Bunun ortaya çıkmasıyla Adrena işini kaybetti. Adrena Lynn, Kim'den intikamını almak için sevgilisi zannettiği Brick Flagg'i kaçırır. Tüm TV kanallarının yayınlarını ele geçirir. Hız trenine bağladığı Brick'i kurtarması için Kim Possible'ı terk edilmiş bir sirke çağırır. İsmi "adrenalin" (vücutta heyecan ve korkuya bağlı olarak üretilen bir tür hormon) kelimesiyle oynanarak türetilmiştir.
 • Electronique: 4. sezon için yaratılmış bir düşman. Kurt Weldon'ın verdiği ipuçlarına göre Go Takımı'nın bir düşmanıdır. Elektriği kontorl edebilen bu düşman Spider-Man'deki Electro ve Superman'deki Liwevire'a benzer.
 • Warmonga: 4. sezonun Mad Dogs and Aliens (Türkçe : Çılgın Köpekler ve Yabancılar) bölümü için yaratılan bir düşman. Son bölümde (Graduation) yeniden gelmiştir. Kim Ve Dr.Drakkeni kaçırmıştır.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Seslendirme Türkçe Seslendirme
Kim Possible Christy Carlson Romano Oytun Yücel
Ron Stoppable Will Friedle Taylan Doğan
Rufus Nancy Cartwright Yaprak Onat
Wade Load Tahj Mowry Kartal Türkoğlu
Dr. James Timothy Possible Gary Cole Serdar Ozap
Bayan Dr. Possible Jean Smart Meltem Seval
Jim ve Tim Possible Shaun Fleming
Spencer Fox
Asuman Konuk Banu Yüksel
Dr. Drakken John DiMaggio Talat Turhan Türkeli
Shego Nicole Sullivan Berna Konur
Monique Raven Symoné
Dr. Director Felicity Huffman

Video oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Adı Plattform Çıkış tarihi (Amerika Birleşik Devletleri'nde)
Kim Possible: Revenge of Monkey Fist Game Boy Advance 15 Kasım 2002
Kim Possible 2: Drakken's Demise Game Boy Advance [[22 Eylül 2004
Kim Possible 3: Team Possible Game Boy Advance 26 Temmuz 2005
Kim Possible: Kimmunicator Nintendo DS 9 Kasım 2005
Kim Possible: What's the Switch? PlayStation 2 19 Ekim 2006
Kim Possible: Global Gemini Nintendo DS 13 Şubat 2007

Kimpossible.com[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimpossible.com, Kim Possible'da adı geçen kurgusal bir web sitesi. Kim ilk görevini bu site sayesinde almıştır. Sitesinin ilk versiyonunda kullandığı slogan "Yapamayacağım şey yok."tu. Bay McHenry ve milyoner Bay Paisley'den gelen yardım çağrısı ile ilk görevine başladı. Sitenin sonraki versiyonlarını Wade düzenledi. Hâlâ sitenin webmaster'ı Wade'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]