Fineas ve Förb

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Phineas ve Ferb
Phineas and Ferb
Fineas ve Förb logosu.png
Dizi logosu
Format Çizgi dizi
Tür Komedi, Müzikal, Macera
Yaratan Dan Povenmire
Jeff "Swampy" Marsh
Seslendiren Vincent Martella
Thomas Sangster
Ashley Tisdale
Alyson Stoner
Dee Bradley Baker
Dan Povenmire
Mitchell Musso
Caroline Rhea
Richard O'Brien
Jeff "Swampy" Marsh
Olivia Olson
Tyler Alexander Mann
Açılış müziği

"Today is Gonna Be a Great Day" (Türkçe: "Bugün Harika Bir Gün Olacak")

Bowling for Soup'tan
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 216 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Gösterim süresi 22 dakika (2 parçalı bölümlerden bir tanesi 11 dakika)
Yayın bilgileri
Kanal Disney Channel
Yayın tarihi 17 Ağustos 2007 – günümüz
Dış bağlantılar
Website

Fineas ve Förb (Özgün adı: Phineas and Ferb), Disney Channel'da yayınlanan ABD yapımı bir çizgi dizi. 2007'de yayınlanmaya başlayan dizi dört sezondan oluşmaktadır. Ayrıca ABD'de yepyeni Disney Channel Orijinal Filmi Phineas and Ferb: Across the Second Dimension in Fabulous 2D 5 Ağustos 2011'de Disney Channel'da ve 13 Ağustos 2011'de Disney XD'de gösterime sunulmuştur. Türkiye'de ise 5 Kasım'da Disney XD'de 12 Kasım'da Disney Channel'da gösterime sunulmuştur. Şu anda Türkiye'de 2. sezonun hepsi bitmiştir. 3. sezonu 17 Eylül 2011'de Disney XD'de ve 24 Eylül 2011'de Disney Channel'da yayınlanmıştır.Dizinin dublaj yönetmenliğini ve Türkçe adaptasyonunu Yeşim Kopan yapmaktadır. 4. Sezon 7 Aralık 2012'de başlamıştır. Hikaye şöyledir: Fineas ve Ferb'ün ablası Candace ve bütün tanıdıkları aslında gerçektir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Danville, Amerika'da yaşayan Phineas Flynn ve üvey kardeşi Ferb Fletcher'ın yaz tatilinde canları sıkılmaktadır, bu yüzden yaz boyunca çılgın icatlar ve projeler yaparlar. Ablaları Candace bu durumdan çok rahatsız olur ve her seferinde onları annesine şikayet etmeye çalışır, fakat hiçbir zaman başarılı olamaz. Bunda Fineas ve Förb'ün evcil hayvanı olan Ajan P veya Ornitorenk Perry takma adlı Perry'nin de büyük bir payı vardır. Perry'nin görevi çılgın bilim adamı Dr. Doofenschmirtz'in planlarına engel olmaktır.

Filmin Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Film gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Fineas'ın ailesi boşanmıştır ve Candace Fineas'ın 14 yaşındaki ablasıdır. Annesi bir süre sonra başka bir adamla evlenir. Bu adamın Ferb isimli bir çocuğu vardır. Ancak her çocukta çeşitli sorunlar bulunmaktadır. Ferb bir Beyin Hastalığıyla doğmuştur ve bu nedenle filmde de pek konuşamamaktadır. Fineas hiperaktiftir. Candace ise şizofreni hastasıdır. Dr. Heinz Doofenshimirtz ailenin doktorudur. Candace şizofreni hastalığı sebebiyle sürekli kardeşlerinin bir şeyler yaptığından şüphelenir, yaptıklarını günlüğüne kaydeder. Ancak bunların hiçbiri gerçek olmadığı için annesi göremez, bu nedenle çizgi dizi'de de Candace kardeşlerini annesine ispiyonlayamaz. Annesi Candace'ı doktora götürür, doktor ise çizgi dizi'den tanıdığımız Doofenshmirtz'tür. Doktor kardeşlerini ispiyonlamaktan vazgeçsin diye Perry'yi aldırır ama Perry köpektir Candace Perry'e ornitorenk der.Ayrıca Doofenshmirtz Candace'ye birkaç yıl içinde iyileşebilir umuduyla 2 kutu hap verir.Ancak Candace ilacı içtikçe bağımlısı olur.Bir gün anne onu odasında elinde günlüğü ile ölü bulur. Annesi onunla birlikte bulduğu günlüğü alır ve Walt Disney Television Animation'a götürür.Ayrıca çizgifilmde Candace'ın çıktığı çocuk Jeremy için iki söylenti vardır;Birincisi Jeremy aslında yan komşunun köpeğidir ama Candace onu yakışıklı bir genç çocuk olarak görmektedir.İkincisi ise Jeremy aslında sosisli dükkanında değil okul kantininde çalışmaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Phineas Flynn - Konuşkan, üretken bir çocuktur. Çok sık şarkı söyler. Çok neşeli ve akıllıdır. Ünlü sözü "Ferb, bugün ne yapacağımızı biliyorum." dur. Parlak fikirleri vardır. Isabella ona aşıktır ama o bunu bilmez. Ferb'ün aksine çok konuşur ve hiperaktiftir.
 • Ferb Fletcher - Ferb, Phineas'ın akıllı ama sessiz üvey kardeşidir. Sesi kalındır. Biraz çekingendir. Ama tam bir mekanik dahidir. Kızlarla iyi anlaşır ve kardeşinin aksine kızları daha iyi anlar. Heinz Doofenshmirtz'in kızı Vanessa'ya aşıktır. Phineas'ın fikirlerini inşa eder. Yeşil saçlı dikdörtgen kafalı ve kare şeklinde bir burnuda vardır. Pantolonunu yukarıya çeker mor bir pantolon giyer.
 • Candace Flynn - Candace, Phineas ve Ferb'ün 14 yaşındaki ablasıdır. Çok hızlı ve çok fazla konuşur, genellikle arkadaşı Stacy ile telefonda sohbet eder. Phineas ve Ferb'ün yaptıklarını annelerine söylemeye çalışır ama beceremez. Çünkü Doofenschmirtz'in inatörlerinden biri kardeşlerinin yaptıklarını yok eder. Çok sakardır. Her zaman "Annem bunu gördüğünde sizin canınıza okuyacak!" der. Jeremy Johnson ile çıkar. Kerevize alerjisi var. Konuşan zebra hanisülasyonları görür ve şizofrendir
 • Ornitorenk Perry - Phineas ve Ferb'ün evcil hayvanıdır. Aynı zamanda gizli bir ajandır. Doofenshmirtz'e engel olur. Şarkısının bir kısmı ve en ünlüsü "dubi dubi duba" dır. İlk ismi "Bartholomew" dir. Fineas ile Förb sonradan ismini değiştirirler ve Perry koyarlar. Konuşmaz. Ama bazı durumlarda gurultuya benzer bir ses çıkarır. Sürekli Heinz'ın tuzaklarına düşer ama kurtulur. Şapkasının altında yüzlerce alet vardır. Doofenschmirtz düşmanı olsa da pek çok güzel anıları vardır.
 • Dr. Heinz Doofenshmirtz - Doofenshmirtz, kötü bir doktordur. Diplomasını eski karısı Charlene'in parasıyla almıştır. Geçmişte yaşadıkları yüzünden sürekli kötücül icatlar yapar. Yaptığı icatların sonuna "inatör"ü ekler. Bir bölümde başarısızlıklarının bu nedenden kaynaklandığını düşünerek sonuna "inatör"ü ekler. Ahmaktır örneğin kendi sesini kalınlaştırmaktansa insanların sesini inceltmeyi tercih eder. Ünlü sözü "Lanet olsun sana Ornitorenk Perry!"dir. Kardeşi Roger'dan nefret eder. Ornitorenk Perry ile sık sık savaşır. Bir kızı vardır. Ornitorenk Perry ile pek çok güzel anısı vardır. Beraber spor yapmış, film izlemişlerdir.
 • Norm - Aslında onu Doofenshmirtz yapmıştır. Doofenshmirtz'i babası olarak görür. Sincap gücüyle çalışır. Sürekli olarak "Ben Norm" der. Duygularına göre kafasını değiştirir. Kıyafetini ise boyar.
 • Isabella Garcia-Shapiro - Phineas ve Ferb'ün en iyi arkadaşıdır. Kamp Ateşi Kızlarının izci başıdır, el becerileri iyidir. Musevi bir Meksikalıdır. Phineas'a aşıktır. Ünlü sözü " Merhaba Phineas,napıyorsun?"dır. Pinky'nin sahibidir.
 • Chihuahua Pinky - Isabella'nın çuvava cinsi erkek köpeği. Perry gibi bir gizli ajandır ama O binbaşı Monogram yerine amiral Wanda Aconyrm'e çalışır. Sürekli titrer.
 • Linda Flynn-Fletcher - Phineas ve Candace'ın annesi, Ferb'ün üvey annesidir. Ayrıca 80'li yılların şarkıcısıdır, fakat sonradan unutulmuştur. Ferb'ün üvey annesi olmasına rağmen öz annesi gibi sever. Sahne adı Lindana'dır. Candace, kardeşlerinin yaptıklarını Linda'ya söylemek konusunda takıntılıdır. Sürekli Fineas ve Ferb'i Candace'e emanet eder.
 • Lawrence Fletcher- Ferb'ün babası, Phineas ve Candace'ın üvey babasıdır. Bazenleri Phineas ve Ferb'ün icat ettikleri ya da inşa ettikleri şeyleri görür ama bir şey demez. Hatta bazılarına ortak bile olur.
 • Vanessa Doofenshmirtz - Doofenshmirtz'ün 16 yaşındaki kızıdır. Annesine babasının kötü biri olduğunu anlatmaya çalışır fakat anlatamaz. Ferb ona aşıktır ama o Johnny(Binbaşı Monogram'ın oğlu. Johnny'de ondan hoşlanır)'den hoşlanır. Araba almak ister.
 • Charlene Doofenshmirtz - Heinz'ın eski karısı, Vanessa'nın annesidir. Soyadını değiştirmemiştir.
 • Jeremy Johnson - Candace'ın aşkıdır. Jeremy de Candece'a karşı boş değildir. Alışveriş merkezinde Salaş Burger adlı fast food restoranında çalışır. Stacy Hirano gibi Phineas ve Ferb'ün projelerinin büyük bir hayranıdır. Dost canlısı ve yardımseverdir.
 • Suzy Johnson - Jeremy'nin küçük kız kardeşidir. Jeremy'in yanında melek gibi davranır. Fakat o bir şeytandır! Candace'a çok çile çektirir. Bunun tek nedeni Jeremy'in hayatındaki tek kız olmak istemesidir.
 • Binbaşı Francis Monogram - Perry'nin bağlı bulunduğu gizli servis O.W.C.A'nın lideridir. Perry'e emirleri verir. Keldir, peruk takar. Aynı zamanda bıyığı da takmadır. Ajanların hayvan olmamasından nefret etmektedir.
 • Asistan Carl - Binbaşı Monogram'ın asistanıdır. Maaşsız çalışır. Binbaşı için kamerayı ayarlar. Çok saf ve acemidir. Binbaşı Carl'a "Çaylak" da der. Fransızca konuşabilir. Gözlüklüdür. Koku alma duyusu yoktur.
 • Stacy Hirano - Candace'ın en iyi arkadaşıdır. Yarı Amerikan yarı Japondur. Mantıklı düşünür ancak annesi aynı fikirde değildir. Fineas ve Ferb'ün projelerini çok sever.
 • Buford Van Stomm - Bir kabadayıdır. Hep Baljeet'le uğraşır. Biff adında bir japonbalığı vardır. Jeremy'nin kız kardeşi Suzy'den korkar. Bir bölümde Baljeet onu kurtardığı için onun kölesi olmuştur.
 • Baljeet Rai - Zekidir ve zekice şeyler yapar. Tam bir "inektir". Her zaman yüksek notlar alır. Hint'lidir. Arkadaşları ona "Jeet" der. Buford onunla sürekli uğraşır. Matematikten F almaktan korkar.
 • Jenny Brown - Candace'ın en iyi ikinci arkadaşıdır. Doğa ve barışa önem verir. Kısaca "hippi"dir. Duygusaldır.
 • Roger Doofenshmirtz - Danville'ın yani dizinin olaylarının geçtiği şehrin valisidir. Heinz Doofenshmirtz'ün kardeşidir. İşinde çok başarılı biridir ve kardeşi Heinz'ı çok sever fakat Heinz için aynı şey söylenemez. Hatta Heinz'ın yaptığı bazı inatörler ağabeyinin kötülüğüne adalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Disney Şovları