Lilo ve Stiç (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lilo ve Stiç
Lilo & Stitch: The Series
FormatKomedi
Bilimkurgu
Macera
Animasyon
Proje tasarımcısıChris Sanders
Dean DeBlois
YönetmenVictor Cook
Don MacKinnon
Rob LaDuca
BaşrolChris Sanders
Daveigh Chase
David Ogden Stiers
Kevin McDonald
Tia Carrere
Kevin Michael Richardson
Açılış müziği"Aloha, E Komo Mai" besteci; Danny Jacob ve Ali B Olmo. Jump 5 tarafından gerçekleştirilmiştir
BesteciMichael Tavera
ÜlkeABD
Sezon sayısı2
Bölüm sayısı65 (bölümleri listesi)
Yapım
Gösterim süresi22 dakika
Yapım şirketiWalt Disney Television Animation
Yayın bilgileri
Resim formatı1080i (16:9 HDTV)
Ses formatıDolby Digital 5.1
Yayın tarihi20 Eylül 2003 (2003-09-20) - 29 Temmuz 2006 (2006-07-29)
Kronoloji
Önce gelenStitch! The Movie
Sonra gelenLeroy & Stitch
İlişkili programlarStitch!
Dış bağlantılar

Lilo ve Stiç (Özgün adı: Lilo & Stitch: The Series), Disney Channel'da yayınlanan çizgi dizi. Lilo adlı küçük bir kız ve onun uzaylı dostu Stiç'in kuzenlerini arama maceralarını anlatan animasyon 2002 yılında yayınlanmaya başladı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Jumba Jookiba adlı bir çılgın bilim adamı genetiğiyle oynadığı birçok denek yapar. Bu denekleri gezegenindeki kanunlara karşı gelmek için kullanınca tutuklandı. Denek gezegenden bir uzay aracıyla kaçtı. Uzay aracı dünyaya ulaştı. Orada Lilo adlı küçük dünyalı bir kızla tanıştı. Lilo Hawaii'de yaşıyordu. Çevresine Stiç'i köpeği olarak tanıttı. Lilo'nun anne ve babası öldüğü için ablası Nani'nin yanında yaşıyordu. Daha sonra 624 denek Hawaii'nin dört bir yanına dağıldı. Denekler başta golf topu büyüklüğünde renkli toplardır. Suyla temas ettiklerinde denek canlanır ve işlevlerini yerine getirir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lilo Pelekai: Hawaii'li küçük bir kızdır. Konsey başkanı tarafından denek yakalıyıcı seçilmişitir. Leroy ve Stiç filminde ödül olarak kendisi ilk ve tek dünya elçisi olmaya hak gösterilmiştir.
  • Stiç: 626 nolu denektir. 2. En güçlü denektir.0-6 serisindendir. Angel adında bir deneğe âşıktır. Leroy ve Stiç filminde BKSG-9000 (Büyük Kırmızı Savaş Gemisi) gemisinde kaptan olmuştur. Sonra bu isteği geri çevirmiştir.
  • Dr. Jumba Jookiba: İlk kötü olan Jumba, tutuklanma sonucunda iyi olmaya karar vermiştir. Toplam 628 denek yaratmıştır. Dünyaya Stiç'i yakalamaya geri götürdüğünde onu yakalamda başarısız olmuştur. Dünyada Lilo'ya yardım ederek zamanını geçirmiştir. En sonda Laboratuvar Anahtarı'nı geri alınca sevinir. Dünyaya dönünce o anahtarı kullanmaz.
  • Ajan Wendy Pleakley: Moda hastası bir uzaylıdır. GBDÜ (Galaksi Birleşik Devlet Üniversitesi)'de çalışmak ıstemiştir. Çalıştı ama öğretim vermediği için istifa etmiştir. Gerçekte erkektir ama kız gibi görünür.

Başlıca denekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not: Bu isimler gerçek adları olmayabilir. Hepsi özelliklerini anlattığı için verilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]