Kedi tırmığı hastalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kedi tırmığı hastalığı
Uzmanlık Enfeksiyon hastalıkları Bunu Vikiveri'de düzenle

Kedi tırmığı hastalığı, Bartonella henselae adlı bakteriyel enfeksiyöz etkenin yol açtığı iyi huylu bir enfeksiyon hastalığıdır. Sıklıkla kedi tırmığı ya da ısırığına maruz kalan ufak çocuklarda gözlenmektedir. Henri Parinaud tarafından 1899 yılında ilk olarak tanımlandı.[1]

Bulaşma yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kedi tırmığı hastalığı etkilenen bir lenf nodu.

Dr. Robert Debré tarafından 1950'de kediler hastalığın vektörü olarak gösterilmiştir.[2][3] Önceleri Afipia felis adlı organizmanın etken olduğu düşünülmüştür, ama oluşan bağışıklık yanıtının Bartonella henselae ve Bartonella clarridgeiae adlı iki organizmaya karşı olduğu gösterilince bu sav çürütülmüştür. İki etken de Gram-negatif çomaklardır. Kedi enikleri de sıklıkla bu bakteriyi kanlarında taşırlar, ve hastalık sıklıkla eniklerden bulaşmaktadır.

Keneler de hastalığın aktarıcıları arasında olup kenelerden bulaşma söz konusu olduğunda genellikle Lyme hastalığı ile birlikte koenfeksiyon olmaktadır. Sıklıkla Lyme hastalığı tanısı konulan hastalarda aynı zamanda kedi tırmığı hastalığı da olabileceği unutulur çünkü belirtiler ve klinik tablo karışabilmektedir.

Diğer adları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu hastalık Kedi-tırmığı Adeniti, Kedi-tırmığı Oküloglandüler Sendromu, Debre Sendromu, Debre-Mollaret Sendromu, Foshay-Mollaret Kedi-tırmığı Ateşi, maladie des griffes du chat, Parinaud oküloglandüler hastalığı, Petzetakis hastalığı gibi birçok farklı isimle de adlandırılmıştır ve kaynaklarda bu isimlerle de yer alabilmektedir.

Belirtiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgesel lenfadenopati ile kendini gösterir, inokülasyon yerinde steril suppuratif papüller şekillenir. Hafif ateş yükselmesi, baş ağrısı, titreme, sırt ağrısı, karın ağrısı, kırgınlık, dikkat bozukluğu ve konvülsiyonlar gözlenebilmektedir. İnkubasyon periyodu 2 hafta ile 2 ay arasında değişir. Birçok olgu iyi huylu olup kendini sınırlar. Ama lenfadenopatiler diğer semptomlar kaybolduktan sonra bile aylarca kalabilir. Prognozu genellikle iyidir. Ilımlı iklimlerde neredeyse tüm olgular sonbahar ve kışta olmaktadır. Hastalık tedavi edilmeksizin bir ay içinde kendiliğinden de düzelebilir. Bazen immün yetmezlikli hastalarda komplikasyonlar olabilmektedir.

Tedavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Azitromisin, siprofloksasin, doksisiklin ve diğer birçok antibiyotik başarıyla kulanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jerris RC, Regnery RL (1996). "Will the real agent of cat-scratch disease please stand up?". Annu. Rev. Microbiol. Cilt 50. ss. 707-25. doi:10.1146/annurev.micro.50.1.707. PMID 8905096. 
  2. ^ Chomel BB (2000). "Cat-scratch disease". Rev. - Off. Int. Epizoot. 19 (1). ss. 136-50. PMID 11189710. 
  3. ^ Arlet G, Perol-Vauchez Y (1991). "The current status of cat-scratch disease: an update". Comp. Immunol. Microbiol. Infect. Dis. 14 (3). ss. 223-8. PMID 1959317. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sınıflandırma
Dış kaynaklar