Turkish Van

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Turkish Van
Diğer adlarTurkish Cat (obsolete)
ÜlkeTürkiye Türkiye (köken),
Birleşik Krallık Birleşik Krallık (İlk ıslah programı)
Irk standartları
CFAstandardı
FIFestandardı
TICAstandardı
AACEstandardı
ACFstandardı
ACFA/CAAstandardı
GCCFstandardı
1955'te iki İngiliz kadına Van kedisi diye satılan ve Türkiye dışında bilinen (Van kedisinden farklı) "Turkish Van" cinsinin atası olan "Van güzeli İskenderun"

Literatürde, Türkiye'den bir yabancıya "Van kedisi" olarak satılan ve sonrasında yurtdışına giden ilk kediler olarak 1955'te İngiliz Laura Lushington ve Sonia Halliday'e 500 Sterlin'e satılan, biri "Van güzeli İskenderun" isimli iki kedi kaydedilmektedir. Aslında "Van güzeli İskenderun"un ve hemcinsinin safkan Van kedileri olmadıkları, baş ve kuyruk kısımlarının renkli ve benekli olmalarından bellidir. Lushington'ın bu kedilerden türettiği kedi türü, günümüzde "Van" ismi taşımakta olsa bile safkan Van kedisinden farklı bir ırk oluşturmaktadır. Lushington bu kedilere Turkish Van ismini vermiştir ve bu isim Fransızca'ya "Turc de Van", Almanca'ya da "Türkisch Van" şeklinde geçmiştir.

Başka bir deyişle, Van kedisi ve Turkish Van kedisi farklı cinslerdir. Ancak, Türk Van kedisi de safkan cins gibi iyi yüzücüdür ve göz renkleri üç çeşittir. Aradaki farkın az çok anlaşılmaya başlandığı günümüzde, safkan Van kedisini Turkish Van'dan ayırmak için bu cins Batı literatüründe de Türkçe olarak "Van kedisi" şeklinde adlandırılmaktadır.

Çeşitler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]