Scottish Fold

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Scottish Fold
Adult Scottish Fold.jpg
Diğer adlar
Scot Fold
Köken ülke
İskoçya
Takma adı
Fold
Irk standardı
CFAstandard
TICAstandard
AACEstandard
ACFAstandard
Dişi Scottish Fold
Yavru Scottish Fold

Scottish Fold, bir kedi ırkıdır. Genellikle gri tonlarında olan Scottish Fold, 1961 yılında İskoçya'da William Ross adındaki bir çiftçi tarafından fark edilmiştir. 1966 yılında kulak kıkırdağındaki bir mutasyon sebebiyle küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı ile ünlenmiş olup GCCF (Governig Gouncil of the Funcy) tarafından kayıt altına alınmıştır.[1][2] CFA (Cat Fanciers Association) tarafından, 1978 yılında şampiyonluk kazanmış olan Scottish Fold, en sevilen ve bakılan ırklar arasında yerini almıştır. 1980 yılından beri de ayrı bir kedi ırkı olarak kabul edilmiş ve ACF, CFF, CFA gibi birçok organizyon tarafından da kayıt altına alınmıştır. Diğer ırklara göre çok farklı kulak yapısına sahip olan Scottish Fold, 1960'lı yıllarda ”Governing Council of the Cat Fancy” adlı kuruluş tarafından resmi olarak kedi ırkı olarak kayıt edilmiştir. Kayıt edildikten 10 yıl sonra kulağındaki farklı yapının enfeksiyonlar ve genetik bozukluklardan kaynaklandığı tespit edildiği için, hastalığın genetik olmasından dolayı kayıt ve kabul işlemleri durdurulmuştur.[1]

Scottish Fold cinsinin başlıca özelleri ise şunlardır:

  • Tüyleri kısadır, ancak Scottish Fold longhair isimli uzun tüylü bir türü de vardır.
  • Tüyleri çok çeşitli renklerde olabilir. Bu ırkta sıkça görülen tüy renkleri arasında tekir, tekir-beyaz, krem, duman, portakal sayılabilir.
  • Göz renkleri tüy renklerine bağlı olarak değişiklik gösterir, genellikle bakır ve altın renkli gözlere sahip olsalar da mavi veya yeşil gibi farklı göz renkleri de görülebilir.
  • Scottish Fold kedilerin gözleri orta büyüklükte, kafaları yuvarlak biçimlidir.

Scottish Fold cinsi kedilerin karakterleri ise uyumlu, sakin, oyuncu ve cana yakındırlar. Kendi başlarına kaldıkları zaman bile oyun oynayarak vakit geçirirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Scottish Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı". 29 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2020. 
  2. ^ Grace Sutton (31 Mayıs 1999). "Breed article: Scottish Folds". Cat Fanciers' Association. 29 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2012.