İçeriğe atla

Listeria monocytogenes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Listeria monocytogenes
Listeria monocytogenes
Elektron mikroskobu görüntüsü x41,250 büyütme
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Üst âlem: Bacteria
Şube: Firmicutes
Sınıf: Bacilli
Takım: Bacillales
Familya: Listeriaceae
Cins: Listeria
Tür: L. monocytogenes
İkili adlandırma
Listeria monocytogenes
Pirie 1940
L. monocytogenes bakterilerinin hücre içi yaşam döngüsündeki aşamalar: (Merkez) Hücreye girişi, kofuldan kaçmayı, aktin nükleasyonunu, aktin bazlı motiliteyi ve hücreden hücreye yayılmayı gösteren grafik. (Dış) Grafiğin türetildiği temsili elektron mikrografları. Grafik ve mikrograflar Tilney ve Portnoy'dan (1989) uyarlanmıştır.

Listeria monocytogenes, listeriosis enfeksiyonuna neden olan bir patojenik bakteri türü. Oksijenin varlığında veya yokluğunda hayatta kalabilen bir fakültatif anaerobik bakteridir. Konakçı hücrelerin içinde büyüyebilen ve üreyebilen bakteri, en virülan gıda kaynaklı patojenlerden biridir. Yüksek riskli bireylerde gıda kaynaklı listeriosis enfeksiyonlarının %20'si ila %30'u ölümcül olabilir.[1][2] Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda yaklaşık 1.600 hastalık ve 260 ölümden sorumlu olan listeriosis, gıda kaynaklı bakteriyel patojenler arasında toplam ölüm sayısında üçüncü sırada olup, ölüm oranı bakımından Salmonella spp. ve Clostridium botulinum patojenlerinden daha yukarıda yer almaktadır. Avrupa Birliği'nde listeriosis, 2008 yılında başlayan yükseliş eğilimini takip ederek, 2014 yılında 2.161 teyit edilmiş vaka ve 210 ölüm bildirimine neden olarak 2013'e göre %16 artış göstermiştir. AB'de Listeriosis mortalite oranları diğer gıda kaynaklı patojenlere göre daha yüksektir.[3][4]

Listeria monocytogenes, Joseph Lister'ın adını taşıyan Firmicutes bölümünde Gram pozitif bir bakteridir. 0 °C kadar düşük sıcaklıklarda büyüyebildiğinden ötürü, buzdolaplarında yer alan gıdalar içerisinde çoğalabilir. 30 °C ve daha düşük sıcaklıklarda flagella aracılığıyla motor beceri gösteren L. monocytogenes,[5] genellikle 37 °C'de "aktin roketi" olarak da bilinen, aktin filamanlarının aktif polimerizasyonu ile ökaryotik hücreler içinde hareket edebilir.

Çalışmalar, insan mide-bağırsak yollarının %10'una kadarının L. monocytogenes tarafından kolonize edilebileceğini ortaya koymaktadır.[1] Bununla birlikte, L. monocytogenes'e bağlı klinik hastalıklar hayvanlarda, özellikle gevişgetirenlerde meningoensefalit olarak daha sık görülür.

Listeria monocytogenes, pastörize edilmemiş süt veya çiğ gıdalar gibi kontamine besin maddelerinin yutulması yoluyla beyni, omurilik zarlarını ve/veya konağın kan dolaşımını enfekte edebilir.[6][7] L. monocytogenes, yenidoğanlarda menenjitin üçüncü en yaygın nedenidir ve anneden transvajinal olarak edinilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Listeria--review of epidemiology and pathogenesis" (PDF). Journal of Microbiology, Immunology, and Infection = Wei Mian Yu Gan Ran Za Zhi. 40 (1). Şubat 2007. ss. 4-13. 31 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 27 Nisan 2020.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Ramaswamy" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "Microbe Profile: Listeria monocytogenes: a paradigm among intracellular bacterial pathogens". Microbiology. Cilt 165. 2019. ss. 719-721. 
  3. ^ "Campylobacter and Listeria infections still rising in the EU – say EFSA and ECDC - European Food Safety Authority". www.efsa.europa.eu. 17 Aralık 2015. 25 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2020. 
  4. ^ "The European Union summary report on trends and sources of zoonoses, zoonotic agents and food‐borne outbreaks in 2014". EFSA Journal. 13 (12). 2015. 
  5. ^ "Listeria monocytogenes regulates flagellar motility gene expression through MogR, a transcriptional repressor required for virulence". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 101 (33). Ağustos 2004. ss. 12318-23. 
  6. ^ "Listeriosis (Listeria infection)". www.health.ny.gov. 6 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. 
  7. ^ "CDC - Sources - Listeriosis". www.cdc.gov. 1 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015.