Yavru kedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ragdoll ırkından yavru kedi
Kedi yavruları emzirilerken
Kedi oyuncak oynarken

Yavru kedi, diğer adı ile bebek kedi genç kedilere verilen isimdir. Kediler doğduktan sonra hayatta kalmak için tamamen annelerine bağımlıdır. Normalde yedi ila on gün sonrasına kadar gözlerini açamazlar. Yaklaşık iki hafta sonra, yavru kediler (bebek kediler) hızla gelişir ve yuvanın dışındaki dünyayı keşfetmeye başlar. Üç ila dört hafta sonra, katı yiyecekler yemeye ve yetişkin dişleri çıkarmaya başlarlar. Evcil kedi yavruları oldukça sosyal hayvanlardır ve genellikle insan arkadaşlığından hoşlanırlar.

Yavru köpekler gibi, evcil kedi yavruları da genellikle iki ila üç aylıkken yaygın hastalıklara karşı aşılanır. Olağan kombinasyon aşısı, kedi panlökopenisi (FVR), kedi kalicivirüsü (C) ve kedi nezlesi'ne (P) karşı koruma sağlar. Özellikle sokak kedisi türlerinde büyük riskleri bulunur.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

1 aylık bir kedi

Kedigiller etoburdur ve hayvan temelli diyetlere ve düşük karbonhidrat katılımına adapte olmuşlardır. Yavru kediler yüksek enerji ve protein gereksinimleri vardır.[1] Bir kedi yavrusu yalnızca bir çeşit yemek yiyorsa o yiyeceğe alışacak ve ileride bunu değiştirmek zor olacaktır. Aynı zamanda, bir yavru kedi yaşamının ilk yılında farklı yiyeceklerle tanışırsa başka besinleri de yiyecektir.[2]

Yetim kediler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavru kediler, yetişkin kedilerin diyetinden daha fazla protein içeren yüksek kalorili bir diyete ihtiyaç duyar.[3] Genç öksüz yavru kediler her iki ila dört saatte bir kedi sütüne ihtiyaç duyarlar. Dışkılamak ve idrar yapmak için fiziksel uyarılmaya ihtiyaçları vardır.[4] Kedi sütü replasmanı genç yavru kedileri beslemek için üretilmiştir; çünkü inek sütü gerekli tüm besinleri sağlamaz.[5] İnsan tarafından yetiştirilen yavru kediler, yetişkin olarak insanlara karşı çok şefkatli olma eğilimindedir ve bazen onlara anneleri tarafından yetiştirilen yavru kedilerden daha bağımlıdırlar; ancak aynı zamanda değişken ruh hali değişimleri ve saldırganlık da gösterebilirler.[6] Yetim kaldıkları yaşa ve anneleri olmadan ne kadar süre kaldıklarına bağlı olarak, bu yavru kediler ciddi şekilde zayıf olabilir ve daha sonraki yaşamlarında kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunları yaşayabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sheridan, L. (2014). Kitten Nutrition. Veterinary Nursing Journal, 27(6), 232-241.
  2. ^ "Yavru Kedi Ne Yer, Nasıl Beslenir? Yavru Kedilere Ne Verilir, Ne Verilmez?". Milliyet. 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2021. 
  3. ^ Rogers & Morris 1979, ss. 718–723.
  4. ^ Pet Education 2011.
  5. ^ Guilford 1994, ss. 2663–2669.
  6. ^ Heath 2005, s. 102.