IKEA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ikea sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
IKEA International Group
Ikea logo.svg
Tip Özel
Kuruluş 1943 yılında Älmhult, Småland, İsveç'te
Konum Leiden, South Holland, Hollanda
Önemli kişiler Ingvar Kamprad, Kurucu
Anders Dahlvig, Başkan
Hans Gydell, VP
Alan Perakende
Ürün

Mobilya

revenue = 28,6 Milyar $ USD (artış %14) (FY 2007)
Çalışan sayısı 104.000 (2006)
Ana sayfa IKEA Türkiye
Singapur'daki bir IKEA Mağazası
Minnesota'daki bir IKEA mağazası.

IKEA, İsveç kökenli uluslararası bir mobilya mağazasıdır.

Çoğu Avrupa'da olmak üzere, 43 ülkede 235 mağazası bulunmaktadır. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Asya ve Avustralya'da da vardır.

2005'te 20'den fazla mağazası hizmete açıldı. İsrail ve diğer Orta Doğu ülkelerinde de mağazası bulunan ender zincirlerden biridir.

İngilizce konuşulan devletlerde 'aɪ'ki:ə' (aykiya) olarak okunmasına rağmen (İngilizcedeki idea {fikir} sözcüğüyle uyaklıymışçasına) doğru okunuşu i'ke.a dır (ikea, Türkçedeki gibi).

IKEA kataloğu, yaklaşık 12.000 ürün içerip dünya üzerinde 160 milyon da baskı yapıp (2006) müşterilere ücretsiz bir şekilde posta veya dükkânlardan ulaştırır. IKEA kataloğunun İncil'in baskısını (53 ila 100 milyon kopya olarak tahmin ediliyor) geçtiği düşünülüyor.

IKEA, üreticiler ile OEM anlaşmaları yaparak kendi mağazaları için üretim yaptırır. Bununla beraber ürünler demonte olarak satıldığı için hacimsel olarak az yer kaplarlar. Bu sayede ürünlerin nakliye, stoklama ve üretim maliyetleri minimumda tutulur. Ikea sattığı ürünlerin kalite/fiyat oranı sayesinde bugün dünyanın en yaygın mobilya mağaza zincirine sahiptir.[kaynak belirtilmeli]1943 yılında Ingvar Kamprad daha kendisi 17 yaşındayken IKEA'yı Älmhult, İsveç'te kurdu. IKEA'nın ismi büyüdüğü köyün ve mülkünün birleşmiş halidir: Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd. Bu kısaltma rastlantı olarak Yunan sözcük οικία [oikia] (ev) ve Fincedeki oikea (doğru) sözcüğüne benzemektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]