Ingvar Kamprad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ingvar Kamprad
Kamprad (2010, Haparanda)
Doğum30 Mart 1926
Kronoberg ili, İsveç
Ölüm27 Ocak 2018 (91 yaşında)
Småland, İsveç
Meslekİş insanı
EvlilikKerstin Wadling (1950-1960)
Margaretha Stennert (1963-2011)
Çocuk(lar)4
İmza

Feodor Ingvar Kamprad (30 Mart 1926 - 27 Ocak 2018), İsveçli iş insanı. 1943 yılında IKEA şirketini kurdu. İş insanı ve IKEA mobilya perakende zincirinin kurucusu. Forbes Dergisi'nin "2006 Milyarderler Listesi"ne göre, 28 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin dördüncü insanıdır.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ingvar Kamprad, 1926 yılında güney İsveç’te dünyaya geldi. Çocukluğunu Agunnaryd kasabası yakınlarındaki Elmtardy adlı çiftlikte geçirdi. Daha küçük yaşta bisikletiyle çevredeki komşulara kibrit satmaya başlayan Ingvar, kibritleri Stockholm’den ucuz bir fiyata toptan satın alıp onları tek tek satıyordu. Ucuz sayılabilecek bir fiyata satmasına rağmen tane başına yine de iyi kâr etti ve kibritten sonra balık, yılbaşı ağacı süsleri, yem ve kalemler sattı.

IKEA[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılında babasının ona verdiği hediyeyi kullanarak IKEA’yı kurdu ve bu isim altında satış yapmaya başladı. IKEA kısaltması adı ve soyadının baş harfleri (I.K.) ile büyüdüğü köy ve çiftlik adlarının baş harflerinden oluşur (Elmtaryd (E) ve Agunnaryd (A). IKEA markası altında kalem, cüzdan, resim çerçeveleri, saatler ve naylon çoraplar sattı ve bu satışları uygun fiyatlarda tuttu.

İki yıl sonra mobilya satışına da başlayan Kamprad, olumlu tepkiler aldı ve çizgisini genişletmiş oldu, bunu takibeden yıllarda mobilyalar için Almhult’da bir mağaza açtı ve 1950’lerin başında tamamen ev mobilyalarına odaklandı. Mağazanın açılması IKEA’nın dönüm noktası oldu çünkü ilk defa insanlar, mobilyaları sipariş etmeden önce onları görüp dokunabilme fırsatı elde ediyorlardı. Böylece kaliteyi düşürme riskine rağmen rakiplerle girilen fiyat savaşlarında, fonksiyonlu, kaliteli mobilyaları ve uygun fiyat politikasıyla ön plana çıktı. Rakiplerden gelen baskılarla ve tedarikçilerin boykotları sonrasında 1955 yılında IKEA kendi mobilyalarını dizayn etmeye başladı.

Ingvar Kamprad, 2005 yılında Forbes Dergisi’nin “milyarderler listesi”nde 28 milyar dolarlık servetiyle dördüncü sırada yer aldı. Okuma güçlüğü çeken Kamprad, 1976’dan itibaren İsviçre’de Epalinges’de yaşamaya başladı. Yerel bir televizyonda yer alan röportajına göre Ingvar, on beş yıllık bir araba kullanıyor, sadece ekonomi sınıfında uçuyor ve IKEA’daki çalışanlarına her zaman kağıdın her iki tarafını da kullanmalarını öğütlüyordu.

Geçmişine dair özür[değiştir | kaynağı değiştir]

1994'te aktif faşistlerden Per Engdahl’ın özel mektuplarının basına yansımasıyla, Kamprad’ın 1942’de Engdahl’ın Nazi grubuna katıldığı ve en azından 1945’e kadar çeşitli para yardımlarında bulunduğu ortaya çıktı. Gruptan ne zaman çıktığı bilinmemesine rağmen Engdahl ile olan arkadaşlığı 1950’ye kadar sürdü. Daha sonraları bu dönemi, hayatının en büyük hatası ve pişmanlığı olarak açıklayan Kamprad, tüm yahudilerden ve IKEA çalışanlarından da birer mektupla özür diledi.

Aynı zamanda alkolik olduğunu kabul eden Ingvar Kamprad, bu durumunun artık kontrolü altında olduğunu açıkladı. Kamprad evli ve dört çocuk sahibidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]