İçeriğe atla

II. Sobhuza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Sobhuza
Kral II. Sobhuza
Doğum22 Temmuz 1899(1899-07-22)
Zombodze, Svaziland
Ölüm21 Ağustos 1982
Mbabane, Svaziland
MeslekSiyasetçi

Kral II. Sobhuza (d. 22 Temmuz 1899 - ö. 21 Ağustos 1982), Svazilandlı hükümdar. II. Sobhuza, Afrika ülkesi Svaziland'da henüz dört aylık iken Yüce Şef unvanı ile tahta çıkartılmış, ülkesinin bağımsızlığını kazanması sonrasında da Kral olarak ülkeyi ölümüne kadar yönetmiştir.

Babası V. Nggwane'nin 1899 yılında hayatını kaybetmesi neticesinde henüz dört aylık olduğu bir dönemde Yüce Şef unvanı ile tahta çıkartılan II. Sobhuza, henüz yaşının uygun olmaması nedeniyle Kraliçe Labotsibeni Gwamile Mdluli kral naibi olarak II. Sobhuza'nın yerine yönetimi ele almıştır. II. Sobhuza 22 yaşına geldiğinde tek yetkili kişi olarak tahtın sahibi olmuş, 1964 yılında kabul edilen Westminster modeli parlamenter sistemi ile yetki alanları sınırlandırılmıştır. Her ne kadar kendisi tarafından başlatılan ve bu yeni sisteme karşı düzenlenen referandumda istediği sonuca ulaşamasa da, oluşumunda katkı sağladığı monarşi yanlısı Imbokodvo Ulusal Hareketi ile parlamentoda etkisini sürdürme çabasına girmiştir. 1968 yılında ülkesinin Büyük Britanya'dan bağımsızlığını elde edip Svaziland ile özgürlüğüne kavuşması neticesinde Kral unvanını alarak bağımsız ülkenin ilk kralı olarak tahta çıkan II. Sobhuza, kurulumunda katkı sağladığı Imbokodvo Ulusal Hareketi 1972 yılına kadar gerçekleştirilen tüm meclis seçimlerinde mümkün olan tüm sandalyeleri kazanarak iktidar olmuştur.

1973 yılında gerçekleştirilen seçimlerde Ngwane Ulusal Özgürlükçü Kongresi'nin 24 sandalyeli mecliste üç sandalye kazanması neticesinde, olağanüstü hâl ilan eden II. Sobhuza, meclisi ve siyasi partileri lağvederek tek yetkili olarak tüm görevleri üstlenmiştir.

Doğumundan itibaren tahta çıkarılması ile birlikte 83 yıl boyunca iktidar sahibi olan II. Sobhuza, bu özelliği ile en uzun süreli iktidar sahiplerinden biri olmuştur. 1982 yılında Lobamba'da bulunan sarayı Embo State House'da ölmüştür.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "sahistory.org.za". 27 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]