II. Seleukos Kallinikus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(II. Selevkos Kallinikus sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
II. Seleukos sikkesi. Ters tarafta Apollo'nun resmi. Yunanca yazı ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΣΕΛΕΥΚΟΥ (Seleukos Kralının).

Seleukos II Kallinikos (d. ? - ö. MÖ 225) (Yunanca: Σέλευκος Καλλινικoς) veya Pogon (lakaplar "güzel galip" ve "sakallı" demektir), Seleukos İmparatorluğu'nun bir hükümdarıydı, MÖ 246-255 yılları arasında tahttaydı. Babası Antiokus II Teos'un ölümünden sonra, anesi Laodice'nin taraftarları Berenice ve oğlunu Antiocheia'da öldürmüşler, sonra II. Seleukos, annesi tarafından Efes'te kral ilan edilmiştir.

Bu olay hanedan içinde bir kan davası olarak gelişen 3. Suriye Savaşı'nı başlattı. Berenice'nin kardeşi ve Mısır hükümdarı olan Ptolemy III, Seleukos İmparatorluğunu istila etti ve de Fırat nehri'ne (ve belki ötesine) kadar ilerledi. Seleukos İmparatorluğu'nın doğu vilayetleri ona teslim oldular, bu arada Mısır donanması da Anadolu kıyılarına yayıldı.

Seleukos, Anadolu'nu iç bölgelerinde hakimiyetini korumayı başardı. Ptolemy Mısır'a geri dönünce Seleukos Kuzey Suriye'yi ve İran'ın yakın vilayetlerini geri aldı. Ancak, Seleukos'un genç kardeşi Antiokus Hieraks, annesinin desteklediği bir grubun girişimiyle Seleukos'un rakibi haline geldi.

Ankyra Muharebesinde (yaklaşık MÖ 235'te) Seleukos kardeşi tarafından ezici bir yenilgiye uğradı. Torosların ötesindeki toprakları kardeşine ve Anadolu'daki diğer güçlere teslim etti. Seleukos sonra Partiya'yı tekrar ele geçirmek için bir kıyıdan iç bölgelere doğru bir sefer yaptı, ama bir sonuca ulaşamadı. Bazı kaynaklara göre hatta birkaç yıl boyunca bir Part kralı tarafından tutsak edildi. Başka kaynaklar ise, onun hükümdarlığını tanıyan Arsaces I ile barıştığını belirtir.

Anadolu'da Pergamon, Attalus I zamanında güç kazanır. Antiokus Hieraks, Pergamon'a kaybettiği topraklar yerine kardeşininkilere el atar ama başarısız olur, sonunda MÖ 228 veya 227'de sürgünde ölür.

Yaklaşık bir yıl sonra Seleukos attan düşerek ölür. Yerine büyük oğlu III. Seleukos Keruanos daha sonra da küçük oğlu Büyük Antiokus III geçer. Bunların her biri karısı Laodice II'nin oğullarıdır.

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
II. Antiokus Teos
Seleukos Hanedanı
MÖ 246

MÖ 225

Sonra gelen:
III. Seleukos Keraunus