II. Selevkos Kallinikus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Selevkos II. sikkesi. Ters tarafta Apollo'nun resmi. Yunanca yazı ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΣΕΛΕΥΚΟΥ (Selevkos Kıralının).

Selevkos II Kallinikos (d. ? - ö. MÖ 225) (Yunanca: Σέλευκος Καλλινικoς) veya Pogon (lakaplar "güzel galip" ve "sakallı" demektir), Selevkos İmparatorluğu'nun bir hükümdarıydı, MÖ 246-255 yılları arasında tahttaydı. Babası Antiokus II Teos'un ölümünden sonra, anesi Laodice'nin taraftarları Berenice ve oğlunu Antiocheia'da öldürmüşler, sonra Selevkos II annesi tarafından Efes'te kral ilan edilmiştir.

Bu olay hanedan içinde bir kan davası olarak gelişen 3. Suriye Savaşı'nı başlattı. Berenice'nin kardeşi ve Mısır hükümdarı olan Ptolemy III, Selevkos İmparatorluğunu istila etti ve de Fırat nehri'ne (ve belki ötesine) kadar ilerledi. Selevkos İmparatorluğu'nın doğu vilayetleri ona teslim oldular, bu arada Mısır donanması da Anadolu kıyılarına yayıldı.

Selevkos, Anadolu'nu iç bölgelerinde hakimiyetini korumayı başardı. Ptolemy Mısır'a geri dönünce Selevkos Kuzey Suriye'yi ve İran'ın yakın vilayetlerini geri aldı. Ancak, Selevkos'un genç kardeşi Antiokus Hieraks, annesinin desteklediği bir grubun girişimiyle Selevkos'un rakibi haline geldi.

Ankyra Muharebesinde (yaklaşık MÖ 235'te) Selevkos kardeşi tarafından ezici bir yenilgiye uğradı. Torosların ötesindeki toprakları kardeşine ve Anadolu'daki diğer güçlere teslim etti. Selevkos sonra Partiya'yı tekrar ele geçirmek için bir kıyıdan iç bölgelere doğru bir sefer yaptı, ama bir sonuca ulaşamadı. Bazı kaynaklara göre hatta birkaç yıl boyunca bir Part kralı tarafından tutsak edildi. Başka kaynaklar ise, onun hükümdarlığını tanıyan Arsaces I ile barıştığını belirtir.

Anadolu'da Pergamon, Attalus I zamanında güç kazanır. Antiokus Hieraks, Pergamon'a kaybettiği topraklar yerine kardeşininkilere el atar ama başarısız olur, sonunda MÖ 228 veya 227'de sürgünde ölür.

Yaklaşık bir yıl sonra Selevkos attan düşerek ölür. Yerine büyük oğlu Selevkos III Keruanos daha sonra da küçük oğlu Büyük Antiokus III geçer. Bunların her biri karısı Laodice II'nin oğullarıdır.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki 2-1-2009 tarihli Seleucus II Callinicus maddesi

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
II. Antiokus Teos
Selevkos Hanedanı
MÖ 246

MÖ 225

Sonra gelen:
III. Selevkos Keraunus