İçeriğe atla

II. Melikşah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Melikşah
6. Büyük Selçuklu Sultanı
Hüküm süresi1105
Önce gelenBerkyaruk
Sonra gelenMuhammed Tapar
Tam adı
Muizzeddin Melikşah bin Berkyaruk
HanedanSelçuklu Hanedanı
BabasıBerkyaruk
DiniSünni İslam

Muizzeddin Melikşah ya da II. Melikşah (d. 1099/1100 - ö. ?) 6. Büyük Selçuklu Sultanı. Berkyaruk'un oğludur. Babası Berkyaruk 1105'te ölünce daha çocuk iken bir yılı süren Büyük Selçuklu sultanlığına getirildiyse de amcası Muhammed Tapar tarafından sultanlık tahtından indirildi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihçi Ebu Feda'ya göre veremden hasta olan babası Sultan Berkyaruk ölmeden bir ay önce oğlunu kendine varis tayin etmiş ve bu, Sultan tarafından tüm ordu mensuplarına bildirip onlardan oğluna biat etmeleri yemini almış idi.[1] Sultan Berkyaruk 1105 yılında ölünce oğlu Muizzeddin Melikşah daha dört buçuk yaşında iken Büyük Selçuklu Devleti tahtına geçirildi. Kâğıt üstünde bütün Selçuklu hanedanının başkanıydı ama tüm iktidar amcası olan Muhammed Tapar elinde idi. Amcası Muizzeddin Melikşah'ı bir yıl bile saltanat sürmeden tahttan indirdi ve kendisi Sultan oldu. Kronik-tarihçi Hamdullah Müstevfî Kazvînî, "Târîh-i Güzîde" adlı eserinde Muhammed Tapar'ın tahttan indirdiği yeğenini zindanda hapsettirdiğini bildirmektedir.[1][2]

Fakat Muhammed Tapar bile tüm Büyük Selçuklu Devleti sınırları içinde tam iktidara sahip değildi ve Horasan'da hüküm süren II. Melikşah'ın amcası ve Muhammed Tapar'ın kardeşi olan Sultan Ahmed Sencer daha büyük bir güce sahipti.

Bir yıldan daha az bir dönem hüküm sürmüş olan sultanın akıbeti hakkında pek fazla bilgi yoktur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Cawley, Charles (2008-07) West Asia & North Africa, Chapter 5. Iran and Iraq. Seljukid Sultanat, Foundation for Medieval Genealogy TURKS.htm#_Toc179089990 11 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)
  2. ^ Hamdullah Müstevfî Kazvînî, (1362) (ed. Abdu'l-Hüseyin Nevâ'î) Târîh-i Güzîde, Tahran 1362 (Farsça)
II. Melikşah
Doğumu: 1099/1100
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Berkyaruk

Büyük Selçuklu Sultanı

1105
Sonra gelen:
Muhammed Tapar