Alp Arslan el-Ahras

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alp Arslan el-Ahras, (d.1097 - ö.1114) 1113 ile 1114 yılları arasında Suriye Selçukluların Halep meliki.

Asıl adı Ebu Şuca Alparslan'dır. Kekeleyerek konuştuğu için kendisine Ahras lakabı verilmiştir. Babası Rıdvan'ın 1113 yılında ölümünün ardından atabeği Hadım Lülü'nün yardımlarıyla tahta geçti. Alparslan El-Ahras saltanatını sağlamlaştırmak için kardeşleri Melikşah ve Mübarekşah'ı öldürür.

Büyük Selçuklu Sultanı Muhammed Tapar Suriye-Filistin Selçuklu Halep hükümdarı Alparslan El-Ahras'a elçi göndererek şu sözleri der.

Vaktiyle baban, Bâtınîler konusunda bana muhalefet ediyordu, halbuki ben, şimdi senden, benim bir evlâdım olarak onları yok etmeni istiyorum.

Alparslan El-Ahras Büyük Selçuklu Sultanı Muhammet Tapar'ın sözünü dinleyerek Halep'te Batiniler'e karşı büyük bir harekât başlatır. 1113-1114 yılında Alparslan El-Ahras Halep'te başlattığı Batini harekâtıyla 200 Batiniyi öldürür. Batini lideri Ebu Tahir de bu harekâtta öldürülür.[1]

Alparslan El-Ahras, devlet erkanının tavsiyelerine uyarak Şam atabeği Tuğtekin'i Halep'e davet eder. Ama Tuğtegin Halep'e gelmek yerine Alparslan El-Ahras'ı Şam'a gelmesini ister. Alparslan El-Ahras, Tuğtekin'in isteğini yerine getirerek Şam'a gelir. Alparslan El-Ahras, Tuğtegin'e devlet kadrosunu yenileme yetkisi verir. Alparslan El-Ahras'ın Tuğtegin'e verdiği bu yetki Hadım Lülü'yü rahatsız etmişti. Hadım Lülü, Tuğtegin'e baskı uygulamaya başladı. Hadım Lülü'nün ısrarıyla Alparslan El-Ahras, Tuğtegin'i Halep'ten uzaklaştırdı. Alparslan El-Ahras'ın Tuğtegin'i Halep'ten uzaklaştırması saltanatının sonu olacaktı. Çünkü Hadım Lülü, 1114 yılında 17 yaşındaki Alparslan El-Ahras'a suikast düzenleyerek öldürdü ve yerine Sultanşah geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SURİYE SELÇUKLU MELİKLİĞİ | TÜRK TARİHİ ARAŞTIRMALARI". www.altayli.net. 12 Eylül 2014. 28 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2021.