Gürcü Hatun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dirhem, Sivas, 638 H. (1240-1241). Güneşin Gürcü Hatun'u, Aslan'ın Sultan'ı temsil ettiği düşünülür.

Gürcü Hatun (Gürcüce: გურჯი-ხათუნი) (fl. 1237-1286?), Gürcü prenses ve Anadolu Selçuklu Devleti sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in eşlerinden biridir. 1246 yılında Sultanın ölümünden sonra Anadolu'nun en güçlü kişisi Pervâne Muineddin ile evlendi. II. Alaeddin Keykubad'ın annesi ve Muhammed Celaleddin-i Rumi'nin hamisidir. Doğum adı Tamar olup evlendikten sonra Gürcü Hatun ismi ile anılmıştır.

Gürcistan Kraliçesi Rusudan ile evlendiğinde Hristiyanlığı benimseyen II. Kılıç Arslan’ın torunu olan Selçuklu Prensi Muhammed Mughis ud-din Türkan Şah'ın kızıdır. Gürcistan'ın Selçuklular tarafından istilasının önüne geçmek için evlendirilmiştir.

Diğer çoğu Gürcü gibi başlangıçta Doğu Ortodoks Hristiyanıydı fakat daha sonra bir zaman İslam dinine geçtiği bilinmektedir.[kaynak belirtilmeli] Selçuklu paralarında bulunan güneşin Gürcü Hatun'u, aslanın ise Sultan'ı temsil ettiği söylenir. Bu sembol shir-û hurşid (Aslan ve Güneş) olarak bilinir, geçmişi daha eskiye dayanmakla beraber daha sonra İslam dünyasında yaygınlaşmıştır. 1246 yılında II. Gıyaseddin Keyhüsrev ölümünden sonra, Sultanlıkta iktidarı elinde tutan Pervâne Muineddin ile evlenmiştir.

Bilim ve sanatın hamisi olarak bilinmektedir, özellikle Muhammed Celaleddin-i Rumi'nin dostu olarak tanınır. Mevlana Türbesi'ni yaptırmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ H. Crane "Notes on Saldjūq Architectural Patronage in Thirteenth Century Anatolia," Journal of the Economic and Social History of the Orient, v. 36, n. 1 (1993), p. 18.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]