I. Ariarathes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

1- Ariarathes I (İ.Ö.332-322):

Kapadokya’da bağımsız bir krallık kurulma teşebbüsü, Makedonyalı İskender’in istilâsı sırasında kumandanlarından Sabiktas’ı buraları itaat altına almak görevi ile göndermesine tepki olarak başladığı anlaşılmaktadır[1]. Kapadokya’lılar satrapları Mitrobazan’ın, Granikos savaşında öldürülmüş olmasına rağmen kral Darius III e bağlı kalmışlar ve hatta Erbil savaşında Mitrobazan’dan sonra satrap olan Ariarathes I kumandasında bir ordu ile Darius III yanında yer almışlardır. Bu savaşta Darius yenilince Kapadokyalı’lar Makedonya ve Ahamaniş hâkimiyetlerinden hiç birini kabul etmiyerek Datames’ten 30 sene sonra Ariarathes I’ i kral ilân ederek, bağımsız devlet olmuşlardır (İ.Ö.332).

Ariarathes I, maharetli azimli ve enerjik bir zattı. Kısa bir zaman içinde Kapadokya krallığının ilk adımlarını attı. İ.Ö. 332’de kendisini bağımsız Kapadokya Satrabı ilân etti.  Bugünkü Zile (Zela)’nin yakınında bulunan GAZİURA (Turhal) kalesini yeni devletin merkezi yaptı. Sinop’tan Trabzon’a kadar uzanan sahili hâkimiyeti altına aldı. Büyük İskender’in Perslere karşı yaptığı sefer sırasındaki karışıklıktan yararlanarak 15.000 atlı ve 30.000 yaya askerden oluşan bir ordu kurdu. Ariarathes I, kurduğu krallığa meşruluk vermek için kendisini, yıkılan Ahamaniş (Pers) hanedanına bağlıyordu. Ariarathes I’in kardeşi Orophernes, büyük kral Ohos (Artahşahra II) zamanında Mısır üzerine yapılan seferde komutanlar arasında bulunmuştur.

Ariarathes’in kurduğu krallık İskender’in ölümüne kadar, yani on yıl kadar devam edebildi.  İskender’in katibi Pedrikas  İ.Ö. 322 tarihinde ordusu ile gelerek Ariarathes I’i öldürdü.  Sonradan Ariarathes II adını alacak olan Ariarathes I  in manevî oğlu, bu sırada oluşan kargaşadan faydalanarak kaçtı ve ölümden kurtulmuş oldu.


[1] Adnan Erzi, Eski Çağda Ankara, T.T.K. yayını, Ank, 1946,  s:39 -Günaltay s.258

Kaynakça Halit Erkiletlioğlu, Kapadokya krallığı Ve Sikkeleri[değiştir | kaynağı değiştir]