Hugues Capet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hugues Capet
Fransa kralı
Hüküm süresi3 Temmuz 987 - 24 Ekim 996
Taç giymesi3 Temmuz 987, Noyons
Önce gelenV. Louis
Sonra gelenII. Robert
Doğum939
Ölüm24 Ekim 996
Paris, Fransa
DefinSaint-Denis Bazilikası, Paris, Fransa
Eş(ler)iAkitanya Düşesi Adelaide
Çocuk(lar)ıHedwige, Mons Kontesi
Gisèle, Ponthieu Kontesi
II. Robert
HanedanCapet Hanedanı
BabasıBüyük Hugues
AnnesiSaksonya Düşeşi Hedwige

Hugues Capet[1] (takriben 939 – 24 Ekim 996), Karolenj kralı V. Louis'in ardından seçilen ve 987 yılında ölünceye kadar iktidarını sürdüren Capet Hanedanı mensubu ilk Fransa Kralıdır.

Aile geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Franks Dükü Büyük Hugues ve Alman kralı Fowler Henry'nin kızı Saksonyalı Hedwige'nin oğlu olan Hugh, 938 ile 941 yılları arasında Fransa ve Almanya'nın kraliyet aileleriyle pek çok bağı olan bağlantılı ve güçlü bir ailede doğdu.[2]

Hugh, annesi aracılığıyla Kutsal Roma İmparatoru I. Otto'nun yeğeniydi.Baba tarafından ailesi, Robertians, Île-de-France'da güçlü toprak sahipleriydi . Büyükbabası Kral I. Robert'tı. Kral Rudolph'un karısı Fransalı Emma halasıydı.

10. yüzyılda Fransız monarşisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hugh'nun büyüdüğü ve bir gün kralı olacağı diyar, modern Fransa'ya çok az benziyordu. Hugh'un selefleri kendilerini Fransa'nın kralları olarak adlandırmadılar ve bu unvan, soyundan gelen II. Philip'in zamanına kadar halefleri tarafından kullanılmadı . Krallar, rex Francorum ("Frankların Kralı") olarak hükmediyordu, unvan 1190'a kadar kullanımda kaldı.Yönettikleri topraklar, eski Karolenj İmparatorluğu'nun yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyordu . Bu Doğu Frenk toprakları, Kutsal Roma İmparatorluğu, Hugh'nun ilk kuzeni Otto II ve ardından Otto'nun oğlu Otto III tarafından temsil edilen Otton hanedanı tarafından yönetiliyordu . Hem Normandiya Dükalığı hem de Burgonya Dükalığı büyük ölçüde bağımsızdı ve Bretonya tamamen bağımsızdı - gerçi 956'dan Burgonya, Hugh'nun erkek kardeşleri Otto ve Henry tarafından yönetiliyordu.[3]

Frank Dükü[değiştir | kaynağı değiştir]

956'da Hugh, babasının mülklerini miras aldı. Henüz bir yetişkin olmadığı için annesi onun vasisi olarak hareket etti  ve genç Hugh'un komşuları bu durumdan faydalandı.[4]

960'ların kraliyet diplomaları, soyluların Büyük Hugues zamanında olduğu gibi sadece Frank Dükü'ne değil, aynı zamanda Kral Lothair'e de sadık olduklarını gösteriyor. Gerçekten de kraliyet ordularından bazıları Lothair adına Normandiya Dükalığı'na karşı savaştı.

Lothair Otton monarşisinin yükselişiyle gücünü kaybetti. Ancak, imparatorun 973'teki ölümünden sonra Lothair, büyükbabasının Lorraine'i kurtarma politikasını yeniden canlandırmak istedi. Otto II, kuzeni Lothair'in kardeşi Charles'ı Lorraine Dükü olarak atadı. Bu, hem Lothair'i hem de Hugh'u çileden çıkardı. 978'de Hugh böylece Lothair'i Otto'ya karşı bir savaş başlatması için destekledi .

Ağustos 978'de krallığın soylularının eşlik ettiği Lothair, II. Otto'nun ikametgâhı olan Aachen'i yağmaladı ve imparatorluk ailesini kaçmaya zorladı. Aachen'i beş gün işgal ettikten sonra Lothair, şehri sembolik olarak küçük düşürdükten sonra Fransa'ya döndü. Eylül 978'de II. Otto, Charles'ın yardımıyla Fransa'yı işgal ederek Lothair'e misilleme yaptı. Fransız topraklarında çok az direnişle karşılaştı ve Rheims, Soissons ve Laon çevresindeki toprakları harap etti . II. Otto daha sonra Charles'ı Metz Piskoposu Theodoric tarafından Fransa Kralı olarak taçlandırdı. Lothair daha sonra Fransa'nın başkenti Paris'e kaçtı ve burada II. Otto ve Charles tarafından kuşatıldı. Birlikleri arasında kışın getirdiği hastalık ve Hugh Capet komutasındaki bir Fransız yardım ordusu, Otto II ve Charles'ı 30 Kasım'da kuşatmayı kaldırıp Almanya'ya dönmeye zorladı. Almanya'ya dönüş yolculuğunda, Otto'nun artçısı Aisne'yi geçemeyen selde tamamen yok edildi "kılıçtan çok o dalga tarafından öldü." Bu zafer, Hugh Capet'in Frank krallığının ilk soylusu olarak konumunu yeniden kazanmasına izin verdi.

V.Louis[değiştir | kaynağı değiştir]

Reims'li Adalberon'un desteğiyle Hugh, krallığın yeni lideri oldu. Aurillac'lı Gerbert, Başpiskopos Adalberon'a yazdığı bir mektupta, "Lothair yalnızca ismen Fransa'nın kralıdır; ancak Hugh ismen değil, fiilen öyledir." diye yazmıştır.

979'da Lothair, en büyük oğlunu tahtla ilişkilendirerek halefini sağlamaya çalıştı. Hugh Capet onu destekledi ve krallığın büyük soylularını çağırdı. Tören Compiègne'de, kralın, Arnulf'un (kralın gayri meşru oğlu) ve Hugh'nun onayıyla Başpiskopos Adalberon'un huzurunda gerçekleşti . Cemaat, V. Louis'i alkışladı ve başpiskopos, Frankların yeni kralını meshetti.

Ertesi yıl, Hugh'un artan gücünü gören Lothair, Lorraine'den vazgeçmeyi kabul ederek İmparator II. Otto ile uzlaşmaya karar verdi . Ancak Hugh, kral ve imparatorun barışmasını istemedi, bu yüzden hızla Montreuil kalesini aldı ve ardından Roma'ya gitti. Orada, imparator ve papa ile tanıştı . Lothair ve Hugh arasında gerilim arttı. Kral, 15 yaşındaki oğlu Louis'i, o zamanlar 40 yaşın üzerinde olan Anjou'lu Adelaide ile evlendirdi. Ancak evlilik başarısız oldu ve çift iki yıl sonra ayrıldı.

Lothair'in tüm girişimleri, Mart 986'da öldüğünde boşa çıktı.

Oğlu V. Louis, politikaları için Frankdükünün öğütlerini alacağını açıkladı. Görünüşe göre yeni kral, imparatorlukla yakınlaşmaları nedeniyle Reims ve Laon'a karşı bir saldırı başlatmak istedi. Kaynaklar şu anda Hugh'nun rolü konusunda belirsiz, ancak kralın aşırı iddialarını sınırlamak onun çıkarına olacaktır. Louis, yaptıklarının hesabını vermesi için Reims başpiskoposunu Compiègne'deki sarayına çağırdı. Ancak Louis, Senlis ormanında avlanırken 21 veya 22 Mayıs 987'de bir binicilik kazasında öldü.

Frank Kralı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 987'de, aralarında Richerus ve Aurillac'lı Gerbert'in de bulunduğu tarihçiler, Senlis'te " Charles soyunun öldüğünü " yazdılar. Bununla birlikte, Louis çocuksuz ölse bile, tahta çıkabilecek bir Carolingian kaldı: Charles, Lothair'in kardeşi, Louis V'in amcası, Hugh Capet'in anneleri aracılığıyla ilk kuzeni.

Bu olağanüstü bir şey değildi; bir Robertian'ın bir Carolingian ile ilk kez rekabet etmiyordu. Büyük Hugh zamanında, Robertianlar bir Carolingian'ın iddiasını desteklemeyi uygun buldular. Ancak 987'de zaman değişti. Hugh Capet, on yıldır kralına karşı açıkça rekabet ediyordu ve büyük vasalları ele geçirmiş gibi görünüyordu ve rakibi Lorraine'li Charles tüm tacı gasp etmek istedi (978), kardeşine karşı imparatorla ittifak kurdu ve İtalya Kraliçesi erkek kardeşinin karısı Emma'yı karaladı. Reims başpiskoposu, Fransa'nın en büyük lordlarını Senlis'te topladı ve Lorraine'li Charles'ı onurunu korumamakla, kendisini imparator II. Otto ile birlikte komplo kurmakla suçladı.

Böylelikle Hugh, 3 Temmuz 987'de Noyon'da rex Francorum olarak taçlandırıldı. Hugh, taç giyme töreninin hemen ardından oğlu Robert'ın taç giyme töreni için baskı yapmaya başladı . Hugh Capet, Robert'ın tahta geçmesini teklif ettiğinde, Reims Başpiskoposu krala şu cevabı verdi: "Aynı yıl içinde iki kral yaratma hakkımız yok. " (n'a pas le droit de créer deux rois la même année'de [5]

Gücün kapsamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hugh Capet yönetimindeki Fransa

Hugh Capet, Chartres ve Angers yakınlarında küçük mülklere sahipti. Paris ve Orléans arasında, yaklaşık 400 mil karelik (1.000 km²) kasaba ve mülklere sahipti. Küçük bölgesinin dışına çıkmaya cesaret ederse, yakalanma ve fidye için alıkonma riski vardı, ancak hayatı büyük ölçüde güvende olacaktı. Gerçekten de, 993'te, Piskopos Adalberon tarafından yönetilen bir komplo vardı. Komplo başarısız oldu, ancak kimsenin cezalandırılmaması, gücünün ne kadar zayıf olduğunu gösteriyor. "Ülke", 150 farklı para birimi biçimi ve en az bir düzine dil ile işletiliyordu. Tüm bunları uyumlu tek bir birimde birleştirmek zorlu bir görevdi ve Fransa'nın tacını giyenler ile feodal beyleri arasında sürekli bir mücadeleydi. Bu nedenle, Hugh Capet'in saltanatı, Seine ve Loire sınırlarındaki vasallarla sayısız güç mücadelesiyle damgasını vurdu. Hugh Capet'in askerî gücü sınırlıyken ve Normandiya Kralı I. Richard'dan askeri yardım istemek zorunda kalırken, oybirliğiyle kral olarak seçilmesi ona büyük bir ahlaki yetki ve etki verdi. Adémar de Chabannes, muhtemelen uydurma bir şekilde, Auvergne Kontu ile bir tartışma sırasında Hugh'nun ondan "Seni kim saydırdı?" Kont cevap verdi: "Seni kim kral yaptı?".[6]

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hugh Capet, Poitou Kontu William Towhead'in kızı Adelaide ile evlendi . Çocukları ise şöyle:

 • Gisela - Ponthieu Kontu I. Hugh ile evlenendi.
 • Hedwige - Hainaut Kontu Reginar IV ile evlene
 • Babasının ölümünden sonra kral olan II. Robert

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Hugh Capet 14 Ekim 996'da Paris'te öldü ve Saint Denis Bazilikası'na defnedildi . Yerine Oğlu II. Robert geçti.

Çoğu tarihçi, modern Fransa'nın başlangıcının Hugh Capet'nin taç giyme töreniyle başladığını kabul eder. Bunun nedeni, Paris Kontu olarak şehri güç merkezi yapmasıdır. Hükümdar oradan ülkenin geri kalanının kontrolünü uygulamak için uzun bir süreç başlattı.[7]

Capetian hanedanının kurucusu olarak kabul edilir . Bu hanedan Fransa'yı 987'den 1328'e kadar yönetti.

Hugh Capet'ten Fransa Kralı II. Philip'e kadar Fransa Krallığı'nın tüm hükümdarları 'Frankların Kralı' unvanını taşıyordu. Philip 'Fransa Kralı' unvanını kullanan ilk kişiydi.

Kehanet[değiştir | kaynağı değiştir]

Aziz Valery'nin Hugh Capet'e Görünüşü

Geleneğe göre, 981'de Hugh Capet, Flamanlar tarafından çalınan Aziz Valery'nin kalıntılarını kurtardı ve onları uygun dinlenme yerlerine geri getirdi. Aziz, bir rüyada düke göründü ve şöyle dedi: "Yaptığın şey için, sen ve soyundan gelenler yedinci nesle kadar kral olacaksınız". Hugh kral olduğunda, torunlarının saltanatını bir nesil uzatacağını umarak kraliyet nişanını takmayı reddetti.

Edebi yoruma göre, Capet krallığı böylece soyunun yedinci kralı olan Philip Augustus ile sona erecekti . Mecazi olarak, yedi tamlık anlamına geliyordu ve bu da Capetyalıların sonsuza dek kral olacağı anlamına geliyordu. Aslında, Capetian krallığı Fransa'da 1848'e kadar sürdü, ancak şu anki İspanya Kralı ve Lüksemburg Büyük Dükü bir Capetyalı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Capet bilinen bir anlamı olmayan bir lakap fakat onu babasından (Büyük Hugh) ayıran bir unvandı. Halk dili pelerinle bağlantılı olabilir. Şef, büyük baş ya da alaycılık ile ilişkilendirenler de mevcuttur. Babasının unvanının kendisinin ardıllığını belirtmek amaçlı olduğu düşünülmektedir. (Osmanlı İmparatoru 2. Osman'a "Genç Osman" da denmesi gibi, kendisi "Genç Hugh", babası da "Yaşlı Hugh" olarak betimlenmiş oluyor.) Capeti 12. yüzyılda eklenmiştir; James, s. 183.
 2. ^ YILMAZ, Mehmet Barış; ŞİRECİ, Mustafa (31 Ocak 2020). "MALATYA'DA YER ALAN AİLE HEKİMLİĞİ MERKEZLERİNDE SAĞLIK İLETİŞİMİ UYGULAMALARINA YÖNELİK BİR ÇALIŞMA". Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi. 30 (1): 357-371. doi:10.18069/firatsbed.645157. ISSN 1300-9702. 
 3. ^ ASLAN, Yakup (31 Aralık 2018). "İÇ KONTROL VE İÇ DENETİM MEKANİZMASININ GEREKLİLİĞİ: ENRON VAKASI". Uluslararası Batı Karadeniz Sosyal ve Beşeri Bilimler Dergisi. 2 (2): 168-177. doi:10.46452/baksoder.497155. ISSN 2602-4594. 
 4. ^ Michelet, Jules; Michelet, Jules (2008). Histoire de France. Chicoutimi: J.-M. Tremblay. ISBN 978-1-4123-6344-0. 
 5. ^ "The Norman conquest: the Battle of Hastings and the fall of Anglo-Saxon England". Choice Reviews Online. 51 (03): 51-1697-51-1697. 21 Ekim 2013. doi:10.5860/choice.51-1697. ISSN 0009-4978. 
 6. ^ Religion et culture autour de l'an Mil Royaume capétien et Lotharingie : actes du Colloque Hugues Capet, 987-1987, la France de l'an Mil, Auxerre, 26 et 27 juin 1987, Metz, 11 et 12 septembre 1987. Dominique,. Iogna-Prat, Jean-Charles,. Picard, Centre national de la recherche scientifique, Impr. Tardy). Paris: Picard. 1990. ISBN 2-7084-0392-3. OCLC 495876226. 
 7. ^ "Hugh Capet | king of France | Britannica". www.britannica.com (İngilizce). 14 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2023. 

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hallam, Elizabeth (1980) Capetian France: 987-1328, Londra(Longman Group Ltd, 1980), 50-51. (İngilizce)
 • Bradbury, Jim, (2007) The Capetians: The History of a Dynasty, Londraː Bloomsbury Publishing, (İngilizce)
 • Fawtier, Robert (İng. çev.ːLionel Butler ve R.J. Adam) (1989) The Capetian Kings of France:Monarchy and Nation 987-1328, Londra Macmillan Education Ltd, (İngilizce)
 • Kısa Dünya Tarihi J.M. ROBERTS (S. 257)
Hugues Capet
Doğumu: 940 Ölümü: 24 Ekim 996
Resmî unvanlar
Önce gelen
Büyük Hugues
Neustria Paris Kontluğu
956 – 987
Sonra gelen
Kontluk arazisinin Franklar Krallığı kraliyet arazilerine katılması
Önce gelen
V. Louis, Franklar Kralı

Franklar Kralı

987 -24 Ekim 996
Sonra gelen
II. Robert, Franklar Kralı