I. Otto (Kutsal Roma imparatoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Otto
Kutsal Roma İmparatoru
Hüküm süresi2 Şubat 962-7 Mayıs 973
Taç giymesi2 Şubat 962
Eski Aziz Petrus Bazilikası
Sonra gelenII. Otto
İtalya Kralı
Hüküm süresi25 Aralık 961-7 Mayıs 973
Önce gelenII. Berengario
Sonra gelenII. Otto
Almanya Kralı (Doğu Francia)
Hüküm süresi2 Temmuz 936-7 Mayıs 973
Taç giymesi7 Ağustos 936
Aachen Katedrali
Önce gelenHenry
Sonra gelenII. Otto
Saksonya Dükü
Hüküm süresi2 Temmuz 936-7 Mayıs 973
Önce gelenHenry
Sonra gelenI. Bernard
Doğum23 Kasım 912
Muhtemelen Wallhausen, Doğu Francia
Ölüm7 Mayıs 973 (60 Yaşında)
Memleben, Kutsal Roma İmparatorluğu
DefinMagdeburg Katedrali
Eş(ler)iEadgyth (930-946)
Adelaide (951-973)
Çocuk(lar)ıWilliam
Liutgard
Liudolf
Matilda
II. Otto
BabasıHenry
AnnesiMatilda
I. Otto, I. Berengario'nun teslimiyetini kabul ediyor.

I. Otto (Kutsal Roma İmparatoru) (Lakabı: Büyük Otto; 23 Kasım 912 – 7 Mayıs 973), I. Heinrich ve Matilda (Ringelheim)'nın oğlu, Saksonya Dükü, Almanya Kralı, İtalya kralı ve Arnulf (Milano)'ya göre "İtalya İmparatoru olarak isimlendirilen ilk Alman"dı.[1] Şarlman 800 yılında krallık tacı giydirildiğinde onun imparatorluğu torunları arasında bölünmüştü. I. Berengario'nun 924 yılındaki suikastını takiben imparatorluk unvanı yaklaşık kırk yıl boş durdu. Otto 2 Şubat 962 tarihinde taç giydirildiğinde Kutsal Roma İmparatoru oldu.

İlk hükümdarlık yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto, 936 yılında babasının yerine Alman Kralı olarak geçti. Taç giyme törenini Şarlman'ın eski başşehri olan Aachen'de organize etti. Kendisi bu yerde önemli Alman kilisesi Mainz başpiskoposu tarafından vaftiz edilmişti. Sakson tarihçisi Widukind (Corvey)'a göre onun taç giyme şöleninde imparatorluğun diğer dört dükü Franconia, Svabya, Bavyera ve Lorraine de bulunuyor ve onun kişisel memuru gibi hareket ediyorlardı. I. Arnulf (Bavyera) mareşal gibi, I. Herman (Svabya Dükü) kralın masasına şarap sunmaktan görevli (lat. pincerna veya buticularius), III. Eberhard (Franconia) idare memuru gibi steward (veya seneschal) ve Gilbert (Lorraine) mabeyenci gibi Chamberlain hareket ediyorlardı. Otto bu şekilde Şarlman'ın ardılı olduğu sinyalini veriyordu. Aynı zamanda Alman kilisesinin piskopos ve başrahibin gücünü arkasına almıştı. Otto kiliseyi egemenliği altına almak ve Alman topraklarında dinsel imparatorluk gücü kurmak niyetindeydi. Kilise zenginlik, askeri insan gücü ve kendisinin okuryazarlık tekelini sunuyordu. Onun imparatorluk parçası için asillere karşı koruma sunuyordu.

938 yılında, Saksonya'da zengin bir gümüş maden damarı bulundu. Bu mineral zenginliği Otto'ya kendi hükümdarlığı içindeki aktivitelerinde güç sağladı. Gerçekten bu maden damarı Avrupa'nın yaklaşık iki yüzyıllık gümüş, bakır ve kurşun ihtiyacının çoğunu karşılayacaktı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Arnulf,Liber gestorum recentium, I.7.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]