III. Otto (Kutsal Roma imparatoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
III. Otto
Meister der Reichenauer Schule 002.jpg
Kutsal Roma İmparatoru
Hüküm süresi 21 Mayıs 996-23 Ocak 1002
Önce gelen II. Otto
Sonra gelen II.Heinrich
İtalya Kralı
Hüküm süresi 12 Nisan 996-23 Ocak 1002
Önce gelen II. Otto
Sonra gelen II.Heinrich
Almanya Kralı
Hüküm süresi 25 Aralık 983-23 Ocak 1002
Önce gelen II. Otto
Sonra gelen II.Heinrich
Vekil Bavyeralı II. Henry (983-984)
Theophanu (984-991)
Adelaide (991-994)
Doğum Haziran/Temmuz 980
Kessel, Alman Krallığı
Ölüm 23 Ocak 1002 (21 Yaşında)
Faleria, Papalık Devletleri
Defin Aachen Katedrali
Hanedan Ottonyan
Babası II. Otto
Annesi Theophanu
Dini Katolik

III. Otto (980 – 23 Ocak 1002) Dördüncü Saksonya hükümdarı veya Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun Ottoyan hanedanı. Babası II. Otto (Kutsal Roma İmparatoru)'nun ölümü üzerine, 983 yılında Almanya Kralı olarak seçildi.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto, Kessel, Goch yakınında doğdu, şimdiki Hollanda.

Otto, üç yaşındayken 983 yılı Haziran ayında Verona'da Almanya Kralı ilan edildi. Aynı yıl 25 Aralık'ta Aachen'de taç giydirildi. Babası, seremoniden dört gün önce ölmüştü, haber ancak taç giyme töreninden sonra ulaştı.

984 yılının başında II. Henry (Bavyera Dükü), II.Otto tarafından görevinden alınmıştı. Henry şimdi III. Otto'yu etkisi altına almaya çalışıyor ve hükümdarlık ailesinin bir üyesi olarak hükümdarlığı talep ediyordu. İtirazlarını ilerletmek için Lothair (Fransa) ile ittifak yaptı. Mainz başpiskoposu Willigis (Otto'nun parti lideri), Henry'yi hapisteki kralı serbest bırakmaya iknaya çalışıyordu, Bavyera Dükalığını tekrar geri alması için. Otto bu nedenle annesinin yanına gönderildi. Otto'nun annesi kocası ölmüş bulunan ve bu nedenle Bizans'ı o zamandan beri yöneten Prenses Theophanu' du. Kocasının yayılmacı politikasını terk etti ve kendisini Kilise ve İmparatorluk arasındaki birliğe adadı. Doğu İmparatorluğunun ulusal sorunlarını görmeye çabaladı. Bu imparatoriçenin en büyük başarılarından biri Bohemya üzerindeki kalıcı feodal egemenlikti.

Theophanu'nun 991 yılında ölümüden sonra Otto'nun büyükannesi Adelaide (İtalya), Willigis ile birlikte, III. Otto 994 yılında ergenliğe erişinceye kadar vekaleten hizmet verdiler.

Otto'nun doğaüstü yeteneği çoktu ve dikkatli bir şekilde Bernward ve daha sonra Hildesheim piskoposu ve Gerbert (Aurillac), Reims başpiskoposu tarafından eğitilmişti. Bu nedenle III. Otto "Dünya Şaheseri" ("the wonder of the world.") olarak isimlendirildi.

Ölüm nedeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto'nun ölümü çeşitli nedenlere bağlandı; Orta Çağ kaynakları malarya hastalığından bahseder. Romalı'lar dul Stefania'nın onu kendisine aşık etiğini ve daha sonra da zehirlediğini öne sürerler. Otto'nun vücudu kraliyet askerleri tarafından Almanya'ya taşındı ve Aachen katedralinde Şarlman'ı yanına gömüldü. Onun mezarı günümüzde kayıptır.

Onun yerine Almanya Kralı olarak (daha sonra İmparator) ve II. Henry (Kutsal Roma İmparatoru) olarak Henry geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Thietmar'ın Vakayinamesi. 1012 ve 1018 arası Thietmar (Merseburg) 908 ve 1012 tarihleri arası olaylarını içeren sekiz kitab halindeki vakayinemeyi yazdı. İlk bölümünü Widukind'in (y. 730-808, Saksonya Dükü, Saksonya savaşlarında Şarlman'ın düşmanı) Res gestae Saxonicae, the Annales Quedlinburgenses ve diğer kaynaklar için kullandı; son kısım kişisel bilginin sonucudur. Vakayiname, III. Otto ve II. Henry (Kutsal Roma İmparatoru)'nun hükümdarlığı dönemindeki Saksonya tarihi için şahane bir tarihi belgedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


III. Otto (Kutsal Roma imparatoru)
Doğumu: 980 Ölümü: 1002
Resmî unvanlar
Önce gelen
Otto II
Almanya kralı
983–1002
Sonra gelen
II. Henry
Coat of Arms of Leopold II and Francis II, Holy Roman Emperors-Or shield variant.svg
Kutsal Roma İmparatoru ve İtalya kralı

996–1002
Önce gelen
Demetrius
Konsül Roma İmparatoru
998
Sonra gelen
Albericus