III. Philippe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
III. Philippe
le Hardi (Cesur)
III. Philippe taç giyme töreni
Miniature Philippe III Courronement.jpg
Fransa kralı
Hüküm süresi 25 Ağustos 1270 – 5 Ekim 1285
Taç giymesi 6 Ağustos 1223 Reims Katedrali
Önce gelen IX. Louis
Sonra gelen IV. Philippe
Doğum 30 Nisan 1245(1245-04-30)
Poissy, Fransa Krallığı
Ölüm 5 Ekim 1285 (40 yaşında)
Perpignan
Defin Önce:Narbonne
Sonra:St Denis Bazilikası, Paris
Eş(ler)i İsabella Aragonlu
Maria Brabantlı
Çocuk(lar)ı Louis Fransalı
IV. Philippe
Charles, Valois Kontu
Louis, Evreux Kontu
Blanche, Avusturya Düşesi
Margaret, İngiltere Kraliçesi
Hanedan Kapet Anjou Hanedanı
Babası IX. Louis
Annesi Margruite Provanslı
Dini Katolik Hristiyan

III. Philippe, lakabı Cesur Philippe (Fransızca; Philippe le Hardi) (d. 3 Nisan 1245 - ö. 5 Ekim 1285), 1270-1285 yılları arasında Fransa kralı. Dış politikada ve askeri alanda büyük ölçüde başarısızlığa uğramasına karşın krallık yönetiminin otoritesini pekiştirmiş ve ülke topraklarını genişletmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

III. Philippe Fransa kralı IX. Louis'nin (Aziz Louis) ikinci oğluydu. Ağabeyi Louis'nin 1260'ta ölmesi üzerine tahtın varisi oldu. 1270'te babasının Tunus'a düzenlediği Sekizinci Haçlı Seferine katıldı. Babasının bu sefer sırasında ölümü üzerine Fransa'ya dönerek 1271'de Reims Katedrali'nde taç giydi.

Yetenekli ve deneyimli memurları görevde tutarak babasının başarılı yönetimini sürdüren Philippe'in yönetiminin en etkili kişisi, IX. Louis'nin naipliğe getirdiği Saint-Denis rahibi Mathieu de Vendome'du. 1271'de Alfons Poitiersli, Toulouse Kontluğunun varisi olan karısının ölümü üzerine III. Philippe onların geniş topraklarını kraliyet mülklerine kattı, ama 1279'da Agenais Kontluğu'nu İngiltere kralı I. Edward'a bırakmak zorunda kaldı. 1284'te oğlu Philippe (sonradan IV. Philippe) Navarre Krallığı tahtının ve Champagne ile Brie kontluklarının varisi Jeanne'la evlenmesi üzerine bu bölgeler de Capet hanedanının denetimine girdi. III. Philippe ayrıca hükümdarlığı boyunca birçok küçük araziyi topraklarına ekledi.

Askeri alanda başarı gösteremeyen III. Philippe 1276'da yeğenlerinin Kastilya tahtındaki hak iddialarını desteklemek için savaş ilan ettiyse de kısa süre sonra savaştan vazgeçti. 1284'te Papa IV. Martinus'un kışkırtmasıyla Aragon kralı III. Pedro'ya karşı düzenlediği safer ise askerlerinin zalimlikleri nedeniyle bölgede bir ayaklanmanın başlamasına neden oldu. Gerona'da kazandığı zaferin ardından filosu Les Formigues Muharebesi'nde yok edildi. Geri çekilmek zorunda kalan III. Philippe ülkesine dönerken hummaya yakalanarak öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hallam, Elizabeth M. (1980). Capetian France: 987-1328 (İngilizce). Longman House. 
  • Bradbury, Jim (2007). The Capetians: The History of a Dynasty (İngilizce). Continuum. 
Önce gelen:
IX. Louis
France Ancient.svg
Fransa Kralı

1270 - 1285
Sonra gelen:
IV. Philippe