II. Louis (Batı Frank kralı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Louis (Batı Frank kralı)
Kekeme Louis'e ait denier
Batı Frank Kralı
Hüküm süresi877–879
Taç giymesi8 Ekim 877, Compiègne
Önce gelenDazlak Charles
Sonra gelenIII. Louis ve II. Carloman
Doğum1 Kasım 846
Ölüm10 Nisan 879 (32 yaşında)
Compiègne
DefinSaint-Corneille Manastıeı, Compiègne, Fransa
Eş(ler)iBurgonyalı Ansgarde
Parisli Adelaide of Paris
Çocuk(lar)ıIII. Louis
II. Carloman
Prenses Ermentrude
Basit Charles
HanedanKarolenj
BabasıDazlak Charles
AnnesiOrléanslı Ermentrude

II. Louis, (1 Kasım 846 - 10 Nisan 879), Kekeme Louis (FransızcaLouis le Bègue) olarak bilinir. Akitanya kralı ve daha sonra Batı Frank Kralıdır. İmparator Dazlak Charles ile Orléanslı Ermentrude en büyük oğludur.[1] Kekeme Louis fiziksel olarak zayıftı ve babasından bir buçuk yıl daha uzun yaşamıştır.

Louis, 866'da Akitanya hükümdarı olarak küçük kardeşi Çocuk Charles'ın ve 877'de Batı Frank Krallığı'nda babasının yerine geçmiş, ancak hiçbir zaman imparator olarak taç giymemiştir. 8 Ekim 877'de Compiegne'de Reims başpiskoposu Hincmar tarafından kral olarak taçlandırılmış[2] ve Ağustos 878'de Troyes'te orada bir konseye katılırken Papa VIII. Ioannes tarafından ikinci kez taçlandırılmıştır.[3] Papa ona imparatorluk tacını bile teklif etmiş olabilir ama reddedildi. Louis'in siyaset üzerinde nispeten az etkisi oldu. Kendisi "basit ve tatlı bir adam, barışı, adaleti ve dini seven biri" olarak tanımlandı. 878'de Barselona, Girona ve Besalú kontluklarını Kıllı Wilfred'e vermiştir. Son eylemi işgalci Vikinglere karşı yürümek oldu, ancak bu son sefere başladıktan kısa bir süre sonra 9 Nisan veya 10 Nisan 879'da hastalanmış ve ölmüştür. Onun ölümü üzerine, krallıkları iki oğlu II. Carloman ve III. Louis arasında paylaştırılmıştır.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası ile Bretonya Dükü Erispoe arasındaki barış görüşmeleri sırasında Louis, 856 yılında Erispoe'nin isimsiz bir kızıyla nişanlanmıştır. Bunun daha sonra Gurivant ile evlenen kızla aynı olup olmadığı bilinmemektedir. Sözleşme 857'de Erispoe'nun öldürülmesinden sonra bozulmuştur.

Louis'in ilk karısı Burgonyalı Ansgarde'den şu çocukları olmuştur:

Louis, ikinci eşi Parisli Adelaide ile birlikte:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Riche 1993, s. 369.
  2. ^ McKitterick 1999, s. 258.
  3. ^ Riche 2002, s. 837.
  4. ^ a b c d e Lößlein 2019, s. 147.
Genel
  • McKitterick, Rosamond (1999). The Frankish Kingdoms under the Carolingians (İngilizce). Pearson Education Limited. 
  • Lößlein, Horst (2019). Royal Power in the Late Carolingian Age: Charles III the Simple and His Predecessors (İngilizce). Modern Academic Publishing. 
  • Riche, Pierre (1993). The Carolingians: A Family who Forged Europe (İngilizce). Allen, Michael Idomir tarafından çevrildi. University of Pennsylvania Press. 
  • Riche, Pierre (2002). "John VIII". Levillain, Philippe (Ed.). The Papacy: Gaius-Proxies (İngilizce). 2. Routledge.