Thranduil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Thranduil, Yüzüklerin Efendisi serisinde Legolas'ın babası olan elf karakterdir. Eşine olan aşkı yüzünden elflere karşı büyük bir saygı ve bağlılık duymuştur. Gençlik yıllarını ve ikinci çağın sonuna kadar olan olayların hepsini Lindon'da Cirdan'ın yönetiminde yaşamıştır. Üçüncü çağın başında ise Kuyutorman'ı kurmuş ve ordaki elflerin lideri olmuştur. Gümüş kılıçları ve zırhıyla tanınır.ve tam anlamıyla canavar avcısıdır.

Ayrıca bu kral tolkien'in eseri hobbit te Thorin ve kafilesini cücelerle elflerin anlaşmazlıkları yüzünden esir almıştır. Cüceler nereye gittiklerini söylemedikleri için tehlike arz ettiklerini düşünüp onları zindana atmıştır. Ama Bilbo Baggins kafileyi onun yurdundan kaçırmıştır. Cüceleri ordan kaçırırken Thranduil'in en güvendiği adamı ve kilerci başısı olan Galion'un sarhoş olmasından yararlanarak kaçırmıştır. Thranduil de kilercibaşı Galion'a çok sinirlenmiş ve ağır bir ceza vermiştir. Bilbo cüceleri fıçılara koyarak nehir yoluyla kaçırmıştır. Fıçılar, aralarında iyi bir bağ olan göl-insanlarına gidiyordu.

Hobbit'te Thranduil, altınlara ve kıvılcımtaşına düşkünlüğü ile betimlenmiştir. Beş Ordu Savaşı'nda göl insanlarının yanına 40.000 kişilik elf ordusuyla yardıma gelip elf ordularını yöneten elf kralı oydu. Bilbo Baggins onun saflarında o savaşı geçirmişti. Thranduil Savaşta cüceler ve insanlarla birlik olarak, Thorin Meşekalkan ve yeğenleriyle korumaları olan genç Fili ve Kili'nin ölümlerine tanık oldu. Dağın dibindeki Kral Dain olunca o da cücelerle dostluk ilan etmiştir ve hazineden payını almıştır. Savaş sonunda göl-insanlarının bir kısmı vadi kasabasını yeniden kurmuş ve insanların lideri Bard'ı kral olarak seçmişler, göl-insanları ise yeni bir efendi seçmişlerdir. Eski efendileri hazineyi kaçırmak isterken ölmüştür.

Aragorn ve Gandalf; Gollum'u yüzüğü ararken ele geçirdiklerinde Thranduil'in yurduna teslim etmiştir. Ama Dol Guldur, Kuyutorman'daki Ormanlık Diyar'a saldırıya geçmiş ve Gollum oradan kaçmayı başarmıştır. Thranduil oğlu Legolas'ı, Gollum'u bulması için görevlendirmiş ama Legolas başarısız olmuştur. Gollum da Mordor'un eline geçmiş ve işkence görerek yüzüğün yerini söylemiştir. Bu hata da yüzüğü tehlikeye atmış ve yüzük savaşını başlatmıştır. Oğlu Legolas bu kötü havadisi haber vermek için Ayrıkvadi'ye gitmiştir. Yüzük kardeşliğinde elfleri temsil ederek Frodo'yu korumayı yeminlemiştir.

Yüzük savaşının son büyük muharebesi olan Kara Kapıda'ki savaşta Legolas insanlarla birlikte savaşırken Thranduil Kuyutorman'da Ormanlık Diyar'ı savunurken,800.000 kişilik Dol Guldur ordularına karşı 120.000 kişilik elf ordusuyla direniyordu. Lorien'in lideri ve Galadriel'in eşi olan Celeborn Lorien'deki 50.000 kişilik orduları toplayarak yardıma geldi ve savaş kazanıldı. Böylece Celeborn da Thranduil de sınırlarını genişlettiler ve barış içinde yaşadılar. Her şey bitmeden önce Deniz'in ötesine geçip geçmediği bilinmemektedir.

Ama oğlu Legolas bir gemi yaptırmış ve dostu cüce Gimli ile birlikte Anduin yoluyla denize açılarak Denizin ötesine geçmiştir.