İçeriğe atla

Fili ve Kili

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fili ve Kili J. R. R. Tolkien'in kurgusal epik Orta Dünya serisindeki cüce karakterleridir.

Fili ve Kili, Yurtsuz Cüce kralı Thorin'in kız kardeşi Dis'in oğullarıdır. Fili üçüncü çağın 2859. yılında, Kili ise 2864. yılında doğmuştur. Uzun süre gezgin ve yurtsuz bir halkın mirasçıları olarak madenlerden kömür çıkararak yaşamışlardır.

Thorin ve kafilesine katıldılar. Kafilenin en genç üyeleri olmaları sebebiyle, Tehlikelerde hep en önden yollanırlardı. Kafileye yol boyunca çok yardım ettiler. Thorin'in emrinden çıkmazlardı.. Kafilenin amacı; eski krallıkları olan Erebor'daki hazineyi Ejder Smaug'tan geri almaktı. Profesör Tolkien'in The Hobbit isimli kitabı bu kafilenin yaşadığı macerayı ele alır.

Kafilenin son durağı olan Erebor'da Ejder Smaug'un ölümüne,Thorin'in dağın dibindeki kral olmasına ve Beş Ordular Savaşı'na şahit oldular. Savaş başta oldukça kötü giderken ve Ork kralı Azog zafere çok yakınken; Thorin, Fili ve Kili başta olmak üzere tüm kafile, silah kuşanmış bir şekilde savaşa karıştılar. Yaptıkları saldırı sayesinde, orklar yenilmeye başlar.Ancak Thorin Kili, Fili ve Dwalin'i yanına alır ve Azog'u öldürmeye giderler.Oraya gittiklerinde her yer boştur. Thorin, Kili ve Fili'yi araştırmaları için kulelere gönderir.Ancak bu bir tuzaktır.Gandalf bunu savaştakilere söylediğinde Bilbo yüzüğünü takarak onlara bunu haber vermeye gider.Ancak geç kalmıştır.Azog Fili'yi acımasızca öldürür.Bunu gören Kili oraya fırlar ardından da Thorin gelir.Bu sırada Legolas ve Tauriel de kuleye gelmişlerdir.Tauriel Kili'yi ararken Bolg ona saldırır.Tauriel tam ölecekken Kili gelir ve Tauriel kurtulur.Ancak Bolg Kili'yi Tauriel'in gözleri önünde öldürür.Bu sırada Thorin de Azog'la savaşmış ve onu öldürmüştür.Fakat Thorin de aldığı yaralar sonucu Bilbo'nun yanında ölür.

Öldüklerinde Fili 77, Kili ise 82 yaşındadır. Yani daha bir cüceye göre çocukluktan yeni çıkmış gibilerdir. Genç yaşlarına rağmen kahramanlıkları sayesinde adlarını Orta Dünya tarihine altın harflerle yazdırmışlardır.