Balin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Balin'in mezar yazısı

Balin karakteri, J.R.R. Tolkien'in orta dünya serisi kitaplarındaki kurgusal bir cüce karakteridir.[1] Üçüncü çağın 2763. yılında doğmuştur.[2]

Balin, Yalnız Dağ (Erebor) Smaug tarafından alınmadan önce orada doğmuştu.[3] Oradaki kral Thror'un egemenliği altında çocukluğunu geçirmiştir. Daha çok genç yaşındayken Smaug yüzünden halkı katledilirken oradan kaçmayı başaran sayılı kişilerdendir.[1]

Gençliğinde, Kral Thror'un, Ork hükümdarı Azog tarafından öldürülmesi yüzünden meydana gelen cüce-ork savaşlarına katılmıştır ve Azunulbizar Muharebesi'nde savaşmıştır.[1] Balin, Bu savaşta babasını kaybetmiştir.

Azunulbizar Savaşı'ndan sonra, cüce soyunun yeni kralı Thror oğlu Thrain'e kısa yolculuğunda eşlik eden birkaç kişiden biri olan Balin, Sauron tarafından kaçırılan Thrain'i bırakmak zorunda kalmıştır. Balin kısa bir süre sonra ise, eski yurtları olan Yalnız Dağ (Erebor) 'u geri almak için kurulan Thrain oğlu Thorin'in kafilesine katılmıştır. J.R.R. Tolkien'in Hobbit adlı eseri, Thorin ve kafilesinin yolculuğunu anlatır.

Balin kafilede genellikle gözcülük görevini sahiplenmiştir. Kafilede Thorin'den sonra en yaşlı kişi olan Balin, Thorin'in olmadığı zamanlarda kafilenin liderliğini yapmıştır. Bu yüzden yaşlı Balin diye de anılır. Özellikle, kafilenin hırsızı ve maceranın baş karakteri Bilbo Baggins ile kurduğu büyük dostluk ve yakınlıkla tanınır.

Kafile binbir zorlukla amaçlarını gerçekleştirirler ve Ejder Smaug'un ölümünü ve Yalnız Dağ'daki krallığın yeniden kurulmasını sağlarlar. Puslu Dağlar'ın ork ve warg güçlerine karşı Beş Ordular Savaşı'nı gerçekleştirerek, Ork güçlerini ağır bir şekilde mağlup ederler. Bu savaş belki de; insan, cüce ve elf ırkının bir arada mücadele ettikleri son savaş olacaktır.

Balin, kafilenin amacına ulaşması sonucunda Dağ'daki hazineden payını alarak elli yıl kadar Erebor`da huzur içinde yaşar. Bundan kısa bir süre sonra Balin, sürekli aklına takılan ve bir türlü etkisinden kurtulamadığı tarihin en eski ve efsanevi cüce Krallığı olan Moria'ya yüzlerce yıl sonra bir cüce kolonisi kurmaya karar verir. Eski kafilede birlikte yol aldığı Oin ve Ori de dahil olmak üzere birçok cüceyi de yanına alarak Yalnız Dağ'dan ayrılır. Balin ve kolonisi burada çoğalırlar ve Balin buranın kralı olur.

Beş yıl sonra goblinler, Moria şehrinin önünde Balin'e pusu kurup öldürürler. Oin ise Moria Kapısı'nın önünde Puslu Dağlar'ın orklarına karşı direnirken, bir çeşit dev ahtapot biçiminde olan Göl Bekçisi tarafından yutulur. Krallığın komutasını üstüne alan Ori ise batı kapısından gelen saldırılara karşı fazla dayanamaz ve halkı ile birlikte Mazarbul Odasına sıkışır kalır. Ori sadece kısa bir süre için kuzeyli orklara direnebilir. Mazarbul Odası hepsine mezar olmadan önce, Balin'e burada harika bir mezar yaparlar. Mezarın üstüne daima ay ışığı vuruyordur. Balin öldürüldüğünde üçüncü çağın 2994. yılıdır...

Yıllar sonra yüzük kardeşliği buraya Balin'e sığınmaya geldiğinde Balin'in mezarını ve Ori'nin güzel el yazısıyla olanları yazdığı günlüğünü görürler. Her yerde Ori'nin de içinde bulunduğu birçok cüce iskeleti vardır ve Moria goblinler tarafından ele geçirilmiştir. Üzerine ayışığı vuran Balin'in mezarında, cüce dilinde şunlar yazmaktadır;


Fundin`in oğlu Balin burada yatıyor...

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Kocher, Paul H. (1980). A reader's guide to The Silmarillion. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-395-28950-5. 
  2. ^ Bates, Brian (2002). The real Middle-Earth: magic and mystery in the Dark Ages. Londra: Sidgwick & Jackson. ISBN 0-283-07353-5. 
  3. ^ Newkirk II, Vann R. (22 Eylül 2017). "Why 'The Hobbit' Isn't Outdated in the Age of 'Game of Thrones'". The Atlantic (İngilizce). 23 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2021.