Azog

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Azog, J.R.R. Tolkien'in kurgusal orta dünya evreninde hayali bir karakterdir.[1] İlk olarak, yazarın "Hobbit" adlı kitabında adından söz edilmektedir.[2]

Azog, Moria orklarının lideri olarak Azunulbizar Muharebesinde Ork güçlerine kumanda etmiş ve aynı yerde sonradan yardıma gelen Demir Tepe cücelerinin genç önderi Dáin Demirayak tarafından katledilmiştir.

Moria, Balrog tarafından cücelerin elinden alındıktan sonra hiçbir cüce oraya ayak basmaya cesaret edememişti, bu Thror'a kadar böyle devam etti. Thror, Moria'ya girmeye cesaret ederek burada Azog ve goblinlerin bir koloni kurduğunu gördü. Fakat Orklar tarafından görüldü ve Azog bizzat Thror'un kellesini alarak cesedini kirletti. Bu olay uzun yıllar süren Cüce-Ork Savaşlarının başlamasına neden olmuştu.

Azog sonradan Cüce-Ork Savaşlarında yer aldı ve bu savaşların sonuncusu olan Azunulbizar Muharebesi'nde goblin saflarının başındaydı. Bu savaşta Thror oğlu Thráin, tek gözünü kaybetti ve soylular da dahil olmak üzere, birçok cüce can verdi. Onun ölümü, kısa vadede savaşlar bitirecek ancak uzun yıllar sonra dolaylı bir şekilde, Beş Ordular Muharebesi'ne sebep olacaktı.

Peter Jackson'ın sinema üçlemesi Hobbit'te ise senaryo biraz değiştirilmiş ve Azog, Erebor'un geri alınması hikâyesine dahil edilmiştir.

Üçlemede Azog'u, Spartacus'teki Crixus rolüyle tanınan Manu Bennett canlandırmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kocher, Paul H. (1980). A reader's guide to The Silmarillion. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-395-28950-5. 
  2. ^ Bates, Brian (2002). The real Middle-Earth: magic and mystery in the Dark Ages. Londra: Sidgwick & Jackson. ISBN 0-283-07353-5.