Óin (Gróin'in oğlu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Óin karakteri, J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evrenindeki cüce karakterdir.

Óin üçüncü çağın 2774. yılında doğmuştu. Babasının ismi Gróin'di. Yıllar sonra Thorin ve Kafilesi'ne küçük kardeşi Glóin ile birlikte katıldı ve büyük maceralar sonunda kafilenin amacına ulaşmasına yardımcı oldu. Bu kafilede kardeşi Glóin ile birlikte odun toplama ve ateş yakma görevi onlarındı ve en iyi kafilede onlar yakıyorlardı. Óin Durin'in soyundan gelirdi ve kafile için seçilmiş yetenekli bir kişiydi. Erebor (Yalnız Dağ)'da elli yıl kadar yaşadı. Burada zengin bir hale geldi.

Elli yıl sonra kuzeni yaşlı ve bilge Balin'in Ori ile gittiği Moria kolonisine katıldı. Oraya yerleşti ve Kral Balin'den sonra en yetkili kişi haline geldi. Orada huzurla bir süre yaşadı. 5 yıl sonra goblinler Moria Şehrinin önünde Balin'e pusu kurarak öldürmelerinin ardından o da kısa bir süre sonra Moria Kapısı'nın önündeki gölün bekçisi ile savaşırken öldürüldü.

Óin'in adı tarihe altın harflerle yazıldı ve hep cüce kahramanlarından sayıldı. Óin'in hiçbir çocuğu yoktu ve Óin öldürüldüğünde üçüncü çağın 2994. yılıydı.