Anne (Cleves)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Clevesli Anne
İngiltere konsort kraliçesi
Hüküm süresi6 Ocak 1540 - 9 Temmuz 1540
Doğum22 Eylül 1515(1515-09-22)
Düsseldorf, Almanya
Ölüm16 Haziran 1557 (41 yaşında)
Hever, Kent, İngiltere Krallığı
Eş(ler)iVIII. Henry
HanedanTudor Hanedanı
BabasıIII. John, Cleves Dükü
AnnesiMaria of Jülich-Berg

Clevesli Anne (d. 22 Eylül 1515 - ö. 16 Temmuz 1557), VIII. Henry'nin dördüncü karısıydı. Kral ile olan evliliğinin tamamlanmaması nedeniyle Kraliçe Anne taç giyememiştir. Kral ondan hoşlanmayarak evliliği iptal ettirmiş ve Anne'i kız kardeşi ilan etmiştir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne Cleves Dükü III. John ve karısı Julich-Berg Düşesi Maria'nın kızlarıdır. Babası öldükten sonra ağabeyi William Cleves Dükü olmuştur. 1526'da büyük kız kardeşi Sybilla, Saksonya Dükü II. John Frederick ile evlenmiştir. Anne'in ailesi luteryen ve reformcuydu. Anne'in portresi Hans Holbein tarafından çizilmiş ve Thomas Cromwell tarafından VIII. Henry'ye gösterilmiştir.

İngiltere Kraliçeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Clevesli Anne, Barthel Bruyn

Anne, Lord Lisle ve Thomas Cromwell gibi reformu destekleyenlerin yardımıyla VIII. Henry ile evlendirilmiştir. Henry ile ilk gecesinden sonra Kralın Anne'den memnun olmadığı açık şekilde görülmüştür. Kral onun kötü koktuğundan ve güzel olmadığından şikayet etmiştir. Kralın böyle davranmasının nedeninin Rochester Sarayı'ndaki karşılamada Anne'in Kral'ı tüm saray önünde küçük düşürerek gururunu kırması olduğu düşünülmektedir.
Anne halk ve saraylılar tarafından çok sevilmişti, gittiği her yerde hediyeler ve övgüler alıyordu. Ama yine de boşanmak isteyen Kral gerekçe olarak Kraliçe'nin önceden yapılmış bir evlilik anlaşması olduğunu ve evliliğin zaten tamamlanmadığını öne sürmüş ve evliliği iptal etmiştir. Anne henüz altı aylık kraliçeyken kocasından boşanmak zorunda kalmıştır. Başta Thomas Cromwell olmak üzere bu evliliğin ayarlanmasında aracı olan birçok isim vatan hainliğinden, büyücülükten ve komplo kurmaktan idam edilmiştir ve bunlarla birlikte birkaç papacı ve luteryen de öldürülmüştür.

Sonraki yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne boşandıktan sonra Kral tarafından saray, araziler ve bol miktarda para ile ödüllendirildi. Sonraki yıllarında Richmond Sarayı ve Hever Kalesi gibi saraylarda konakladı. Kral'ın 5. karısı Catherine Howard'ın idamının ardından Kralla tekrar evleneceği söylentileri çıksa da Anne bir daha kimseyle evlenmedi. Sonradan VIII. Henry ile son karısı Catherine Parr'ın nikâhlarına katıldı. Anne en son I. Mary'in taç giyme töreninde halkın arasına karışmıştır.

VIII. Henry'nin Altı Eşi
Aragonlu Catherine
Anne Boleyn
Jane Seymour
Clevesli Anne
Catherine Howard
Catherine Parr

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne Hever Şatosu'nda kırk ikinci doğum gününden birkaç hafta önce öldü ve VIII. Henry'nin en uzun yaşayan ikinci karısı olarak tarihe karıştı.

Önce gelen
Jane Seymour
İngiltere konsort kraliçesi
6 Ocak 1540 - 9 Temmuz 1540
Sonra gelen
Catherine Howard