Jane Seymour

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jane Seymour
İngiltere konsort kraliçesi
Hüküm süresi30 Mayıs 1536 - 24 Ekim 1537
Doğum1508 - 1509
Ölüm24 Ekim 1537
Hampton Sarayı
Eş(ler)iVIII. Henry
Çocuk(lar)ıVI. Edward
HanedanTudor Hanedanı
BabasıSir John Seymour
AnnesiMargaret Wentworth

Jane Seymour (d. 1507/1508, ö. 24 Ekim 1537) Sir John Seymour ve Margaret Wentwort'ın kızıdır. VIII. Henry'nin Anne Boleyn'in idam edilmesinden sonra evlendiği 3. karısıdır. Oğlu VI. Edward'ın doğumundan sonraki iki hafta içerisinde doğumun yarattığı etkilerden dolayı ölmüştür.

Seymour'un doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 1508 olduğu üzerine genel bir kanaat vardır. Jane Seymour kendisinden önce gelen kraliçeler kadar iyi seviyede eğitim alamamıştır. Okumayı ve az seviyede yazmayı becerebilmesinin yanında asıl gerçek bir kadının olması gerektiği düşünülen özelliklere sahipti. Ev düzeni, el işleri gibi konularda yetenekliydi. Hatta yaptığı el işlerinden bazılarının bir yüzyıldan daha uzun süre bozulmadan muhafaza edildiği söylenmektedir.

30 Mayıs 1536 tarihinde kral VIII. Henry ile evlenmiş ve gelecekteki kraliçe olarak duyurulmuştur.

VIII. Henry'nin Altı Eşi
Aragonlu Catherine
Anne Boleyn
Jane Seymour
Clevesli Anne
Catherine Howard
Catherine Parr

Ancak taç giyme töreni yapılamamıştır. Kraliçe döneminde yerleşmekte olan Anglikan mezhebine dahil olmak yerine Katolik mezhebinin kurallarına sadık kalmıştır. İyi bir Hristiyan olarak yaşamı son bulmuştur.

1537 yılının ilk günlerinde hamile kalan kraliçe 12 Ekim 1537 tarihinde Hampton Kraliyet Sarayı'nda VI. Edward'i dünyaya getirmiştir. Doğumu sıkıntılı geçen kraliçe oğlunun vaftiz törenine katılamamıştır. Doğumdan sonra Lohusa Hummasına yakalanan Kraliçe 24 Ekim 1537 tarihinde Hampton Sarayında ölmüştür.

Jane Seymour kayıtlarda Kral Henry'nin en sevdiği eşi olarak yer almaktadır. Kral öldükten sonra Jane'in yanına gömülmüştür.

VIII. Henry oğlu Edward(solda) ve Jane Seymour(sağda) ile
Önce gelen
Anne Boleyn
İngiltere konsort kraliçesi
30 Mayıs 1536 - 24 Ekim 1537
Sonra gelen
Clevesli Anne