Elizabeth Woodville

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elizabeth Woodville
İngiltere konsort kraliçesi
Hüküm süresi1 Mayıs 1464 - 3 Ekim 1470
11 Nisan 1471 - 9 Nisan 1483
Taç giymesi26 Mayıs 1965
Doğumy. 1437
Grafton Regis, Northamptonshire, England
Ölüm8 Haziran 1492 (54-55 yaşında)
Bermondsey, Surrey, İngiltere
Eş(ler)iSör John Grey, IV. Edward
BabasıRichard Woodville, 1. Rivers Kontu
AnnesiJacquetta of Luxembourg
DiniRoma Katolikliği

Elizabeth Woodville (ayrıca Wydville, Wydeville ya da Widvile şeklinde söylenir, Grafton Regis, Northamptonshire, 1437 – Bermondsey, Southwark, Büyük Londra, 8 Haziran 1492), 1464'ten 1483'e Kral IV. Edward'ın ölümüne kadar İngiltere kraliçesi olarak yaşamını sürdürmüştür.

Elizabeth doğduğunda ailesi toprak sahibi soylu sınıfına aitti. Babası Sör Richard Woodville ve annesi Jacquetta of Luxembourg'dır. İlk evliliğini Lancaster hanedanından Sör John Grey of Groby ile yapmıştır. John Grey 2. St Albans (en:Second Battle of St Albans) muharebesinde hayatını yitirmiştir ve Elizabeth, Thomas ve Richard adlarında iki oğluyla birlikte ailesinin yanına dönmüştür. İkinci evliliğini Kral IV. Edward ile gizli bir şekilde yapmıştır; bu evlilik Elizabeth'in göz alıcı güzelliği ve eski kocasından kalan ama elde edemediği miras sayesinde gerçekleşmiştir. Daha sonra halka ilan edilen bu evlilik Richard Neville'nin (Warwick, kralın yardımcısı ve kuzeni) düşmanlığını kazanmıştır çünkü kralı bir prensesle evlendirmek istiyordu. Warwick kraliyet ailesinde kıdemli kişilerle çeşitli ittifaklar kurarak aile içerisinde bölünmeye zemin hazırlamıştır.

Daha sonraları bu gizli düşmanlık Kral IV. Edward ile Warwick arasında su yüzüne çıkmıştır ve bu irade savaşı Warwick'in sadakatinin Lancasterlar'a dönmesine sebep olmuştur. Warwick taht savaşlarında Edward'a karşı VI. Henry'nin yanında savaşmaya başlamıştır. Edward tahtı geri alabilmek için savaşırken Elizabeth, Westminster Abbey'ye giderek ibadethanede kalmaya başlamıştır. Elizabeth düşmanlarının tehdidinden uzak bu kutsal yerde yaşamını sürdürürken ilk oğlunu doğurmuştur. Kocası, Warwick ve düşmanlarını yendikten sonra karısı ve çocuklarını buradan almıştır.

Elizabeth ve IV. Edward'ın 10 çocukları oldu. Çiftin en büyük erkek çocukları Edward babası IV. Edward'tan sonra başa geçmeliydi; ancak kralın ani ölümüyle onun kardeşi Richard tahtı ele geçirmiştir. Richard, Woodville Ailesinden hiç hoşlanmıyordu, bu yüzden Elizabeth'in kardeşi ve aynı zamanda Elizabeth'in en büyük oğlunun koruyucusu olan Anthony'i öldürdü. Elizabeth'in oğulları kraliyet ailesine ait olan Londra Kalesi'ne (Tower of London) yerleştirildi, fakat birkaç ay sonra ortadan kayboldular. Kral Richard tarafından öldürüldükleri düşünülmektedir. Bu düşüncenin söylentisi halkın yeni kralı hoş karşılamamasına sebep oldu. İki yıl sonra Henry Tudor tahtı ele geçirdi ve Elizabeth'in en büyük kızıyla evlendi. Elizabeth'in en büyük kızı da Elizabeth (Elizabeth of York/Yorklu Elizabeth) olarak anılmaktadır. Birkaç yıl sonra Elizabeth Woodville, Bermondsey Abbey'de ölmüştür.

Elizabeth Woodville'nin su tanrıçası Mellusina'nın soyundan geldiği ve cadı olduğu efsanesi söylenmektedir, aynı zamanda Büyük Britanya Adasının en güzel kadını şeklinde anılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]