Catherine Howard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Catherine Howard
HowardCatherine02.jpeg
İngiltere Kralı Eşi
Hüküm süresi 28 Temmuz 1540 - 23 Kasım 1541
Önce gelen Clevesli Anne
Sonra gelen Catherine Parr
Doğum 1520 ile 1525 arası
Wingate
Ölüm 13 Şubat 1542
Londra Kulesi
Eş(ler)i VIII. Henry
Hanedan Tudor Hanedanı
Babası Lord Edmund Howard
Annesi Joyce Culpeper
İmza

Catherine Howard (1520/1525 arası-13 Şubat 1542) İngiltere Kraliçesi ve VIII. Henry'nin 5. eşi. Lord Edmund Howard ve Joyce Culpeper'in kızıdır. VIII. Henry'nin 2. eşi Anne Boleyn'in kuzenidir. 28 Temmuz 1540 ile 13 Şubat 1542 yılları arasında İngiltere Kraliçesi oldu. Hakkında ihanet dedikoduları çıkınca yargılandı ve idam edildi.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

VIII. Henry'nin Altı Eşi
Catalina de Aragón, por un artista anónimo.jpg Aragonlu Catherine
Anneboleyn2.jpg Anne Boleyn
Hans Holbein d. J. 032b.jpg Jane Seymour
AnneCleves.jpg Clevesli Anne
HowardCatherine02.jpeg Catherine Howard
Catherine Parr from NPG.jpg Catherine Parr

Catherine Lord Edward Howard ve eşi Joyce Culpepper'in kızı, Thomas Howard'ın yeğeniydi. VIII. Henry'nin ikinci eşiAnne Boleyn'in ise kuzeniydi. Saraya Clevesli Anne'in nedimesi olarak girdi. Annesi o çok küçükken ölünce bakımını üvey büyükannesi üstlendi. 14 yaşına kadar onun yanında kaldı. 15 yaşındayken amcasının etkisiyle Clevesli Anne'e nedime oldu. Kral Clevesli Anne'den boşanınca aralarındaki 38 yaş farkına rağmen evlendiler.

Catherine Howard, Hans Holbein

İngiltere Kraliçeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

VIII. Henry, Clevesli Anne ile boşandıktan sonra - Anne Boleyn'e benzeyen- Catherine ile evlendi. Daha sonraki iki yılında kraliçenin kuzeni Thomas Culpepper ile ilişkisi olduğuna dair dedikodular çıktı. Kardeşi Anne Boleyn ile olan ensest ilişkisi olduğu iddiaları nedeniyle idam edilen George Boleyn'in eşi Jane Parker'ın gözetmenliği altında kuzeni ile buluştuğu konuşulmaya başlandı. Dedikoduların doğrulanmasının ardından duruşma bile yapılmadan Catherine,daha önceden ilişki yaşadıkları ve Catherine'nin kraliçe olduktan sonra şantajlarına dayanamayıp saray görevlisi olarak aldığı ve sonradan aralarında ilişki çıktığı iddiasının doğrulanmasıyla Francis Dereham ile birlikte Jane Parker ve Thomas Culpepper da idam edilmiştir.

Önce gelen
Clevesli Anne
İngiltere Kralı Eşi
28 Temmuz 1540 - 23 Kasım 1541
Sonra gelen
Catherine Parr