Anne Neville

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anne Neville
İngiltere konsort kraliçesi
Hüküm süresi26 Haziran 1483 - 16 Mart 1485
Taç giymesi6 Temmuz 1483
Doğum11 Haziran 1456
Warwick Kalesi, Warwickshire, İngiltere
Ölüm16 Mart 1485 (28 yaşında)
Westminster, Londra, İngiltere
Eş(ler)iWestminster Edward, Galler Prensi (e. 1470; 1471'de öldü)
III. Richard (m. 1472)
HanedanYork Hanedanı
BabasıRichard Neville, 16. Warwick Kontu
AnnesiAnne Beauchamp, 16. Warwick Kontesi
III. Richard ve Anne Neville, Cardiff Şatosu

Anne Neville (d. 11 Haziran 1456 - ö. 16 Mart 1485) Galler Prensesi (VI. Henry'nin oğlu Edward ile evlenmesinden dolayı) ve III. Richard ile evlenmesinden dolayı İngiltere Kraliçesidir. Warwick Kontu Richard Neville ile Kontes Anne Neville'in kızıdır. İlk evliliğini VI. Henry' nin tek oğlu olan 14 yaşında Galler Prensi Edward of Westminster ile yapmıştır. Edward'ın ölümü nedeniyle bir yıl evli kalmıştır ve daha sonra York Hanedanından olan prens Richard ile evlenmiştir. 11 yıl sonra ise Kral IV Edward'ın ölümü üzerine Richard (IV Edvard'ın kardeşi) kral olması üzerine o da kraliçe konumuna gelmiştir. 28 yaşında ölmüştür. Sadece bir çocuğu olmuştur: Edward.

Yaşamının ilk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne Neville

Anne, güçlü bir kuzeyli ailenin, Nevillelerin bir üyesiydi. Richard Neville'in, 16. Warwick Kontu, -aynı zamanda Kralyapıcı olarak da tanınır- en küçük kızıydı.

Leydi Anne, Warwick Kalesinde Richard Neville ve Anne de Beauchamp'un en küçük kızı olarak doğdu. Çocukluğunun çoğunu Middleham Kalesinde geçirdi. Aynı zamanda York dükü Richard'ın eşi Cecily -Aynı zamanda IV. Edward ve III. Richard'ın annesidir- ile de akrabalıkları vardı.

Galler Prensesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne 14 yaşındayken, babası Richard tarafından VI. Henry'nin tek oğlu Galler Prensi Edward ile evlendirildi. Bu evlilik bir yıl kadar sürdü ve Galler Prensi Edward öldürüldü.

Gloucester Düşesliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne'in ikinci evliliği Gloucester Dükü Richard -Sonradan III. Richard- iledir. Westminister Kilisesinde evlenmişlerdir. Bu evlilikten bir de Edward adında oğlu vardır lakin oğlu Edward 10 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur.

İngiltere Kraliçeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward IV. ölünce tahta yerleşen III. Richard'ın karısı olduğu için o da kraliçe olmuştur.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne, 16 Mart 1485'te Westminister Kilisesi'nde hayata gözlerini yumdu. Muhtemelen ölümü tüberkülozdan dolayıydı. Onun öldüğü gün bir tutulma da yaşanmıştır.

İngiliz kraliyeti
Önce gelen
Elizabeth Woodville
İngiltere konsort kraliçesi
26 Haziran, 1483–16 Mart, 1485
Sonra gelen
Yorklu Elizabeth
Önce gelen
Kentlu Joan
Galler prensesi
1470 – 1471
Sonra gelen
Aragonlu Catherine