İçeriğe atla

Matilda (İskoçya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Matilda (İskoçya)
İngiltere hükümdar eşi
Hüküm süresi11 Kasım 1100 – 1 Mayıs 1118
Taç giymesi11 Kasım 1100
Doğum1080
Dunfermline, İskoçya
Ölüm1 Mayıs 1118 (37 –38 yaşında)
Westminster Sarayı, Londra, İngiltere
DefinWestminster Abbey
Eş(ler)iI. Henry
Çocuk(lar)ı
HanedanDunkeld
BabasıIII. Máel Coluim
AnnesiMargaret
DiniKatolik Kilisesi

İskoçyalı Matilda (asıl adı Edith, [a] 1080 – 1 Mayıs 1118), aynı zamanda İyi Kraliçe Maud veya Matilda of Blessed Memory olarak da bilinir,Kral I. Henry'nin ilk eşi olarak İngiltere Kraliçesi ve Normandiya Düşesiydii Henry'nin ülkede bulunmadığı sırada birkaç kez İngiltere naibi olarak görev yaptı: 1104, 1107, 1108 ve 1111'de.[1]

İskoçya Kralı III. Malcolm ve Wessex'li Margaret'in kızı olan Matilda, Christina teyzesinin başrahibe olduğu güney İngiltere'deki bir manastırda eğitim gördü ve teyzesi onu peçe takmaya zorladı. [2] 1093'te Matilda, babası ve erkek kardeşi Edward Alnwick Savaşı'nda (1093) öldürülünceye kadar bir İngiliz asilzadesiyle nişanlıydı. Amcası Donald III, İskoçya tahtını ele geçirerek bir veraset çatışmasını tetikledi. İngiltere, Kral Donald Bane'e karşı çıkmış ve önce üvey kardeşi II. Duncan’ıİskoçya kralı olarak, onun ölümünden sonra ise 1097'de tahta geçen kardeşi Edgar'ı kral olarak desteklemiştir.

Henry, 1100'de kardeşi William Rufus'un yerine İngiltere kralı oldu ve Anglo-Sakson Wessex Hanedanı’nından gelmesi nedeniyle Matilda'ya hızlaca evlenme teklif etti. Matilda ve Henry, dini yemin etmediğini kanıtladıktan sonra evlendiler. İngiltere Kraliçesi olarak Matilda, ulaşım ve sağlık için çeşitli inşaat projelerine girişti, hükûmette Kilise'nin arabulucusu olarak rol aldı ve saraydaki edebi gruba liderlik etti. Kocası yokken tahta naiplik yaptı. Onun tarafından imzalanan günümüze kalmış birçok tüzük vardır. Matilda ve Henry'nin iki çocuğu vardı: İmparatoriçe Matilda ve William Adelin . Kraliçe Matilda Westminster Abbey'e gömüldü ve tebaası tarafından sevgiyle hatırlandı. Adına takip edilmeyen bir azizleştirme girişimi vardı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Judith A. Green: The Government of England Under Henry I, Cambridge University Press, 1989, p 41
  2. ^ Tyler 2017.
  1. ^ She is known to have been given the name "Edith" (the Old English Eadgyth, meaning "Fortune-Battle") at birth, and was baptised under that name. She is known to have been crowned under a name favoured by the Normans, "Matilda" (from the Germanic Mahthilda, meaning "Might-Battle"), and was referred to as such throughout her husband's reign. Historians generally refer to her as "Matilda of Scotland"; in popular usage, she is referred to equally as "Matilda" or "Maud".