Hakkı Karayiğitoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hakkı Karayiğitoğlu
Doğum 1926
Kırcaali, Bulgaristan
Ölüm 2007
İstanbul, Türkiye
Uyruk Türk
Alanı Heykel
Sanat eğitimi Gazi Üniversitesi

Hakkı Karayiğitoğlu (1926 - 2007), Türk heykeltıraş.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1926 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali yöresinde çiftçi çocuğu olarak doğdu. 1933 yılında ailesi Türkiye'ye göç etti ve Tekirdağ'a yerleşti. Resme ilgisi ilkokul yıllarında başladı. Ortaöğrenimini Tekirdağ'da tamamladı.

1941 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nin resim bölümüne girdiyse de maddi imkânsızlıklar yüzünden 10 gün sonra Tekirdağ'a geri dönmek zorunda kaldı ve vekil öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1942 yılı başında Ankara'da Halkevleri Sergisi'nde Tekirdağ Halkevi adına sergilenen resmi ile üçüncülük ödülü aldı. Aynı yıl Balıkesir Öğretmen Okulu'na girdi. Henüz öğretmen okulunda öğrenci iken yaptığı İsmet İnönü büstünün bir dökümünü Balıkesir Halkevi, bir diğerini ise Bigadiç kaymakamlığı satın almıştı. Bu başarı, yerel ve ulusal basında yer buldu.

1947'de Edirne Öğretmen Okulu'nu, 1950'de Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-iş Bölümü'nü bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü'nün son sınıfında iken 11. Devlet Resim Heykel Sergisi'ne beş heykeli ile katıldı. Jüri tarafından bir heykeli satın alınmaya layık görüldü ve jürinin Milli Eğitim Bakanlığı'na verdiği rapor sonucu 1950'de heykel çalışmalarını geliştirmesi için Güzel Sanatlar Akademisi'ne tayin edildi, böylece lisansüstü heykel çalışmaları yapma olanağına kavuştu. 3 yıl sonra askerlik görevini yapmak için akademiden ayrıldı.

Askerlik dönüşü Diyarbakır Lisesi, Diyarbakır Öğretmen Okulu, Kandilli Kız Lisesi ve Kadıköy Kız Lisesi gibi okullarda resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptıktan sonra 1959 yılında Devlet Tatbik-i Güzel Sanatlar Yüksekokulu'nda seramik öğretmenliğine başladı. Bu okulda öğrencisi olan Tankut Öktem, Haluk Tezonar gibi sanatçıları heykele sanatına yönlendirmiştir. 1983 yılında okul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne dönüşünce heykel bölümünün ilk öğretim üyesi oldu. 1985 yılında profesör unvanını aldı.

İlk sergisini 1961 yılında İstanbul'da açtı. 1961-1962 yıllarında İtalyan Devlet Bursu'nu alarak Floransa Güzel Sanatlar Akademisi'nde heykel çalışmaları yaptı. İtalya'daki çalşmalarını 1962 yılında Roma Türk Haberler Merkezi'nde sergiledi. 1963 yılında Avrupa müzelerinde incelemeler yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda sergi açan sanatçının eserleri 1996 yılında ABD Güney Alabama, Mobil Kenti'nde eserleri sergilendiğinde müze tarihine 'yaşarken eserleri sergilenen ilk sanatçı' olmuş ve 'Ölümsüz Akdenizli' unvanıyla onurlandırılmıştır. Sanatçı, 1993 yılında üniversitedeki görevinden emekli oldu.

22 Ocak 2007'de İstanbul'da kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti, Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

Bazı eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]