Şerif Günyar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Dr. Şerif Günyar, (20 Şubat 1958, Denizli) Türk heykel ve seramik sanatçısı.

1982 Marmara Üniversitesi İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu mezunudur. 1994 yılında Marmara Üniversitesi'nde Yüksek Lisans, 2006 yılında Anadolu Üniversitesi'nde Doktora'sını tamamlamıştır.

Füreyya Koral, Tankut Öktem, Jale Yılmabaşar, Güngör Güner ve Ateş Arcasoy ustalardan dersler almıştır.

Dr. Şerif Günyar, Torna gösterisi sırasında.

Sanatçı kendine has özelliklere sahip Turkuaz seramik sır'ı ve Güvercin formlu seramik eserleri ile tanınmaktadır. Sanatçı aynı zamanda bir torna ustasıdır.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Seramik Dalı, Yortan Seramik Atölyesi, Yortan Sanat Atölyesi, Seramik Kursları ve Yortan Sanat AR-GE Bölümü gibi kurumlarda ders vermektedir.

Orta derecede İngilizce ve iyi derecede Almanca bilmektedir.

Birçok sergiye katılan sanatçının çeşitli ödülleri de bulunmaktadır.

Sergileri[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 yılından bu yana 100'den fazla sergide yer alan şanatçının en önemli sergileri; 1992 yılında katılımcı olarak yer aldığı Füreyya Koral'ın 40. Sanat Yılı "Kuş" konulu sergisi, 1982 yılında Yapı Kredi Bankası İstanbul Bebek Şubesindeki açtığı ilk kişisel sergisi, 2004 yılında Bodrum'da katılımcı olarak yer aldığı “Denizi Pişirdik” su altı sergisi ve 2005 yılında katılımcı olarak yer aldığı İstanbul Tophanei Amire, Sanatçı Öğretim Elemanları Sergisidir.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçı 1994 yılında Modern Lale Vazo yarışmasında ödül ,2001 yılında Türk Seramik Derneğinin "Tabak" konulu yarışmasında birincilik ödülü ,2003 yılında Kültür Bakanlığı “Kültürel Hediyelik Eşya Tasarım Yarışmasında” başarı ödülü ,2004 yılında Kültür Bakanlığı “Kültürel Hediyelik Eşya Tasarım Yarışmasında” ikincilik ödülü almıştır.